Úvod Magazín Pravda a lež zrcadel

Pravda a lež zrcadel

Zrcadlo má svým způsobem v našich zeměpisných šířkách špatnou pověst. Většina lidí si v souvislosti s ním vzpomene jen na dvě věci: na zlou macechu, která otrávila Sněhurku, a pak na vtip o šeredě, která se ráno na nás dívá v koupelně
ze zrcadla. Přitom zrcadlo v bytě může být úžasná věc.

Díky zrcadlu totiž ze sebe můžete udělat krásnou Sněhurku, ale také si opticky zvětšit malý prostor koupelny či předsíně. Zrcadlo v krásném rámu pak patří k nejkrásnějším doplňkům, které si lze v interiéru dopřát.

Posviťte si na sebe

Většina žen se líčí v koupelně, protože v předsíni či hale nebývá dost klidu. Toaletní stolek v ložnici se používá jen výjimečně, naopak koupelnu bez zrcadla si lze představit jen těžko, a to i tehdy, když ji používá pouze muž. Zrcadlo v koupelně slouží celé rodině (proto čím větší, tím lepší), ale pokud jej chcete používat při líčení, samotná velikost nestačí, dejte si pozor na vhodné osvětlení. Lepší než světlo umístěné nad zrcadlem jsou svítidla po stranách, která vám na obličej nevrhají nepříjemné stíny. Ideální je kryt z bílého opálového skla. Nikdy se nesmiřte pouze se stropním světlem – to je totiž nejlepší způsob, jak si pořídit pod nosem knírek, který nikdo nedokáže oholit.

Chcete-li začít ráno příjemnějším zážitkem než pohledem na unavenou pleť, zkuste si pořídit zrcadlo či světla s lehkým růžovým nebo načervenalým zabarvením. Červená (i v minimálním množství) totiž „likviduje“ protilehlou barvu spektra. Tou je zelená, ubude i modré. Budete tak vypadat mladší, mít méně vrásek, pleť se bude zdát odpočinutější. Toto pravidlo znají nejlépe mistři světel v divadle, kteří často potřebují ubrat zamilované Julii pár roků (a někdy i desítek let). Tvrdí se, že právě kvůli této schopnosti se staly červené lucerničky a světla nedílným vybavením podniků pro pány – ženy tu vypadají mladší a krásnější.

Pro příslušnice slabšího pohlaví, které potřebují dobře vypadat na denním světle a ve slušné společnosti, se používají – zdůrazňuji – jen lehce narůžovělá zrcadla či žárovky. Profesionální kosmetičky pak pro líčení doporučují osvětlení bílé, lehce tónované do teplé žluté a u svítidel opálové kryty. Pokud je to jen trochu možné, pusťte do koupelny denní světlo. Stačí použít horizontální pás z pískovaného nebo čirého skla ve stěně sousedící s místností, která má přímé denní osvětlení, což si lze technicky dopřát i v paneláku. Důraz na denní světlo a teplé žluté světlo je logický – každá žena by si měla svou tvář zkontrolovat na denním světle ještě před odchodem ven. To totiž make-up zvýrazní, zatímco večerní světlo barvy ubírá. Proto lze na večer použít intenzivnější odstíny.

Pro výběr vhodného osvětlení není důležitý jen typ svítidla a jeho umístění, ale i typ světelného zdroje (žárovka, zářivka) a jeho odstín. Jinak budete vypadat ve studeném světle, jinak zase v teplém, které nabízejí žárovky. Ty sice neukážou detaily, ale dodají pleti teplo, kruhy pod očima i červené skvrnky nezdůrazní, spíše je potlačí. Studené osvětlení vám naopak na obličeji vykreslí všechny hříchy z probdělé noci či datum narození. A jak to pak končí? Snaha zakrýt všechny nepříjemné stopy násobí množství použitého make-upu. Tvář potom působí starším, unavenějším dojmem, občas až směšně. Profesionální kosmetičky používají speciální halogeny, které jsou sice „studené“, ale dodávají pokožce trochu tepla. Pro líčení jsou ideální. Na co si dát ještě při líčení pozor? Hlavně na fialové odstíny. Jdou do tmavého, unaveného odstínu. Ostré světlo zdůrazní perleť, teplé rozsvítí oranžové barvy. Nezapomeňte proto hlavně na kontrolu na denním světle!

 

K zrcadlu se často používá i lupa na pohyblivém rameni, často s podsvícením. Pro dalekozraké ženy jde o naprostou nezbytnost, ostatní by s ní však měly zacházet opatrně. Při odlíčení zdůrazní všechny chybičky a vaše úpěnlivá snaha je všechny odstranit pak končívá podrážděním pokožky. Vizážistky dokonce tvrdí, že při líčení pomocí této lupy začne jedno oko „ujíždět“, nikdy prý nenalíčíte obě stejně. A kolik světla potřebujete v číslech? Světlo v koupelně by mělo mít intenzitu minimálně 100 luxů,

ale spíše 700. Vedle svítidel umístěných po stranách zrcadla se vyplatí stropní osvětlení, případně ještě další – například v podhledech. K žádaným typům patřila dřív zrcadla s rampou, v níž se skrývá zářivka – právě kvůli lichotivějšímu dojmu se doporučovaly zářivky se žlutavým světlem.

Trendem jsou ovšem zrcadla, kde se světelný zdroj skrývá za zrcadlem a světlo osvětluje prostor před ním díky opískování. Výsledek? Světlo jako kdyby zářilo zevnitř, je příjemně měkké a lichotivě rozptýlené. U těchto zrcadel se používá netradiční ovládání, a to na řetízek, za který jen zatáhnete. Dražší, ale elegantnější variantu představuje ovládání na senzory, a to buď dotykové, nebo světelné. Tak máte jistotu, že si „nezatlapkáte“ své úžasné zrcadlo.

Zrcadlo místo Mony Lisy

Velká zrcadla se používají pro optické zvětšení prostoru hlavně tam, kde se člověk cítí jako vězeň v malé kobce – v miniaturních předsíních, koupelnách i ložnicích. Z bezpečnostních důvodů, ale také kvůli hmotnosti nahrazuje někdy klasické zrcadlo kvalitní zrcadlová fólie, případně se na sklo používá bezpečnostní fólie. Právě kombinace zrcadla a kvalitního osvětlení dokáže divy.

 

Zrcadlo však nemusí sloužit jen jako poslušný funkční (až stavební) prvek, zkuste si jej klidně pověsit na čestné místo třeba v obývacím pokoji. Vytáhněte rám po babičce a místo nezajímavé olejomalby si nechte do rámu zasadit kvalitní zrcadlo. Nejen benátská zrcadla vypadají skvěle!

Vybírat lze dnes z nejrůznějších formátů, ale také tloušťky (2 až 19, dokonce i více než 20 milimetrů,
jako standard se používá 3 až 4 milimetry). Nešetřete, zrcadla s tloušťkou pouze 2 milimetry pruží a poměrně snadno prasknou. Navíc platí, že čím je zrcadlo silnější, tím lepší optické vlastnosti nabízí. Pozor na hmotnost u těžších kousků – není náhodou, že k módnímu použití patří pouhé opření zrcadla v těžkém rámu o zeď (často jej však zezadu jistí patřičné upevnění).

Nemusíte však vlastnit nádherný rám, dobře vypadá i zbroušení pod určitým úhlem do takzvané fazety, zrcadlo lze nalepit i na další skleněnou tabuli, a vše podsvětlit. Další možností jsou úpravy okrajů pomocí ozdobných fólií, barevných transparentních laků či pískování, leptání a gravírování.

V každém případě u zrcadla, které má zkrášlit byt, nešetřete – levné výrobky se poměrně rychle poničí i vlhkem nebo poškrábáním. Kvalitu zrcadla totiž určuje také jeho výroba. Při ní se na skleněnou desku galvanicky nanáší vrstva stříbra (to je zárukou zrcadlení), pak silikonová vrstva a nakonec krycí laky.

Tip proti mlze

Vadí vám zamlžené zrcadlo, když vystoupíte z vany nebo sprchového koutu? Pak si pořiďte zrcadlo s tepelnou fólií, která jej prohřívá, takže se neorosí.

Světlo k zrcadlu

Svítidla v koupelně, a tedy i u zrcadla, musí odpovídat bezpečnostním požadavkům. Na každém proto najdete údaje označující jejich odolnost: Mechanickou definují první číslice kódu (od 1 do 6), proti vodě pak od 1 do 7. Potřebné krytí pak písmena IP. Svítidlo označené třeba jako IP 27 znamená, že mechanická odolnost není nic moc, ale voda tu nemá šanci. Z hlediska nebezpečnosti se koupelna „dělí“ na tři zóny, nejkritičtější je kolem vany, „dvojku“ má umyvadlo a jeho okolí, zbytek připadá na další prostor. Aby se svítidlo nedostalo do nebezpečného kontaktu s vodou, musí být například u umyvadla ve výšce minimálně 1,8 metru od podlahy, označení pak alespoň IP 44.

Životní styl
Týn nad Vltavou Všichni chceme být šťastní!