Úvod Magazín Na rány se „zhmotnělým kouřem” (1. díl)

Na rány se „zhmotnělým kouřem” (1. díl)

Schopnost upraveného dřevěného uhlí pročišťovat organismus je známa desítky let. Novinkou je ale jeho využívání při léčbě nehojících se bolestivých ran, bércových vředů či proleženin.

Zanícené rány po operacích, bércové vředy či proleženiny trápí celou řadu lidí. Mnozí z nich se s nimi neúspěšně potýkají už několik let a nic jim dosud nepomáhalo. „Teprve po pravidelném přikládání obvazu s aktivním uhlíkem, vyrobeným při vysokých teplotách, se jim ulevilo. Rána se postupně začala hojit,“ říká Milada Kazdová, která pomohla novému preparátu na svět. Zachránila tím zdraví a možná i život desítkám pacientů, kteří nový zdravotnický prostředek vyzkoušeli.

„Zní to jako v pohádce. Přitom to není nic složitého,“ vysvětluje princip „zázračného“ obvazu. Využívá aktivované uhlí, které je na sebe schopno navázat jinou látku. Toto „navázání“ zabraňuje následnému uvolnění jedů zpět do organismu, k němuž by mohlo dojít, pokud by byl jed pouze vsáknut nebo absorbován. „Můžeme si to představit na principu suché houbičky na nádobí,“ přibližuje žena, která se léta věnuje přírodnímu léčitelství. Původně se sice vyučila v kovo oboru, ale její zájem ji přivedl až ke studiu alternativní medicíny.

Díky svému koníčku se často setkávala s pacienty trpícími nehojícími se a často zapáchajícími ranami. Tento problém jí nedal spát. Hledala způsob, jak těmto lidem pomoci. „Před lety jsem se začala zajímat o dílo amerického jasnovidce Edgara Gayce, který po sobě zanechal více než 14 tisíc dochovaných výkladů věšteckých a zdravotnických teorií, a začala jsem je v praxi využívat,“ vzpomíná. Tehdy ještě netušila, co umí jeden atom jódu a uhlíkový popílek, který vzniká při teplotě 400 stupňů Celsia. Neměla ani ponětí o tom, že za pár let bude u zrodu nového zdravotnického prostředku.

„Běžně jsou známé účinky živočišného dřevěného uhlí, které vzniká při spalování kostí za teplot kolem sta stupňů Celsia. To je na sebe schopno navázat škodlivé látky v trávicím traktu. O účincích popílku, vzniklého spalováním za vyšších teplot, se vedly pouze dohady,“ podotýká.

Proto se je rozhodla společně s dalšími odborníky rozpracovat. „Preparát jsem napřed zkoušela na sobě, pak na příbuzných a klientech,“ usmívá se.

Nahrála náhoda

Miladinu bádání nahrála náhoda. Její kamarád, stavař, se dostal k prodeji jedné zajímavé firmy. Nabídka ho oslovila tím, že se v ní psalo o zhmotnělém kouři. „Je to jako něco neskutečného, něco jako Harry Potter. Jak se dá kouř zhmotnit,“ udivila je celá záležitost. Následně zjistili, že jde o speciální technologii, jejíž součástí jsou karbonizace a aktivace při velmi vysokých teplotách nad 900 stupňů Celsia. Při této teplotě vznikne látka s vysokou sorpční schopností. „Za počátky technologie stál vojenský výzkum. Na něj se navázalo,“ prozrazuje Milada.

A dlouhodobé zkoumání přineslo své ovoce. Podařilo se vytvořit sorpční obvaz. „Uhlíkový preparát jsme zkoušeli nanášet na šest set různých druhů látky. Pouze na jedné si však dlouhodobě zachoval své účinky. Byla jím netkaná bílá textilie ze směsi viskózového a polypropylenového vlákna.“

A tak se na svět dostává nový zdravotnický prostředek „zhmotnělý kouř“ ve formě obvazu, který léčí nehojící se rány, proleženiny, infikované a pooperační rány, bércové vředy, které jsou pro mnohé lidi zlým snem. Sorpční obvaz dokáže v krátké době tyto problémy odstranit bez vedlejších účinků. Je to prodyšný, hydrofilní, propustný výrobek z aktivních uhlíkových vláken, který absorbuje organické látky, mikroorganismy, bakterie, toxiny a zápach. Tkanina je dvojvrstvá, jedna složka je netkaná textilie, termicky spojená s nosičem černého sorbentu. Obvaz je certifikován v ČR jako český patent a registrován mezinárodním úřadem SGS v Londýně pro celou Evropu.

Pel-mel
Nacistické létající talíře Pivoňka - Paeonia