Úvod Magazín Kdo je to? Vodnář

Kdo je to? Vodnář

Patříte k těm lidem, kteří mají rádi hádanky? Tak pojďte hádat s Krásnou paní. Přejeme hodně správných odpovědí.

1/ Ruský skladatel a klavírista, významný představitel hudby 20. stol. Zprvu psal až agresivně působící hudbu (Skytská svita, Sarkasmy), pak prošel neoklasickým obdobím (Klasická symfonie), které zanechalo trvalý vliv i na jeho pozdější dílo především častým stupnicovým a trojzvukovým základem témat. Usiloval o vlastní hudební jazyk, pro nějž je příznačný vyrovnaný poměr intelektu a typizace, tanečnost, schopnost ironie a umění charakterizace, melodičnost, mistrná instrumentalizace, kontrastnost a stručnost hudebních myšlenek. Nejznámější jsou jeho balety Romeo a Julie, Popelka, „symfonická pohádka“ Péťa a vlk, opery Láska ke třem pomerančům, Vojna a mír. Napsal sedm symfonií, instrumentální koncerty, klavírní skladby, psal i hudbu k filmům.

2/ Husitský kněz a vojevůdce původem z Prahy, kde studoval a později působil. Roku 1421 přešel na Tábor, byl správcem táborského polního vojska a velel spojeným husitským vojskům ve vítězných bitvách nad křižáky u Ústí nad Labem, Tachova a Domažlic. Vůdce velkých výprav do zahraničí (spanilých jízd) a českého poselstva na basilejském koncilu. Padl v bitvě u Lipan.

3/ Česká pěvkyně, sopranistka. Zpěv studovala na AMU u prof. M. Budíkové a Z. Otavy, později v Moskvě u J. Obrazcovové. První angažmá přijala v Ostravě, hostovala mimo jiné ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, v Teheránu, Frankfurtu nad Mohanem. Od roku 1979 je sólistkou Národního divadla v Praze. Z rolí: Aida, Elisabeth (Noc Carlos G. Verdiho), Mařenka (Prodaná nevěsta B. Smetany), Šárka (Z. Fibich). Její soprán má potemnělou barvu a vyniká převážně v dramatických rolích.

4/ Americký herec a režisér, narozený roku 1963. Ve 13 letech založil první rockovou skupinu. Bez předchozích hereckých zkušeností byl obsazen do jedné z hlavních rolí úspěšného horroru Noční můra v Elm Street. Během 90. let se stal populární hollywoodskou hvězdou a významným charakterním hercem mladé generace díky zajímavým postavám mladíků s bizardními osudy (Střihoruký Edward, Arizonský sen, Ed Wood, Mrtvý muž, Krycí jméno Donnie Brasco). Jako režisér debutoval snímkem Statečný.

 

Sergej Prokofjev, Prokop Holý, Eva Děpoltová, Johnny Depp 

Zdroje: Malá československá encyklopedie, Academia 1987, Velká všeobecná encyklopedie Diderot 2001

Archiv, časopis Krásná 2007

Pel-mel
Račte vstoupit aneb Patří zvířata do manéže? Zříceniny - Hukvaldy