Úvod Magazín Filmový hrdina - zámek Štiřín (2. díl)

Filmový hrdina - zámek Štiřín (2. díl)

Ringhofferové patřili k podnikatelům, kteří se vypracovali tak zvaně od nuly. K jejich cti třeba říct, že se z nich stali velcí milovníci a také mecenáši umění. Podporovali například bývalou Moderní galerii v Praze, a byli činní v komisi Rudolfina.

Od Josefa Václava Myslbeka si nechali v Kamenici na své hrobce na nedalekém hřbitově zhotovit obrovskou bronzovou sochu Krista na kříži, která je tam dosud a v různých sbírkách se objevuje v mnoha replikách. Její dřevěná verze je dokonce umístěna v katedrále sv. Víta v Praze.

Ringhofferové nechali Štiřín přestavět ve stylu druhého rokoka architektem Josefem Stibralem, technicky ho zmodernizovali a zavedli elektrický proud. Zámecký park v anglickém krajinném stylu byl založen za hraběte F. Salma-Reifferscheidta v letech 1769–1801, ale za Ringhofferů byl celý přeměněn v okrasný park, na jehož podobě měl zásluhu i majitel nedalekého zámku v Průhonicích hrabě Arnošt Sylva-Taroucca. Ringhofferové vůbec měli výborné vztahy se svými sousedy, k jejich přátelům patřil i věhlasný arcivévoda František Ferdinand d’Este z Konopiště, jehož smrt v roce 1914 se stala rozbuškou první světové války. 

Štiřín se po znárodnění v roce 1945 stal školicím střediskem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČSR, později sloužil ministerstvu zahraničí, což trvá dodnes. Vznikl zde golfový klub s prvotřídním hotelem a zámecká kaple Nanebevzetí P. Marie je místem s krásnou akustikou, kde se pořádají komorní koncerty.

Rekonstrukce zámeckého parku byla zahájena v roce 1986, kdy bylo vysazeno asi 500 jehličnatých stromů, 70 listnatých, 3500 keřů, 900 rododendronů, 400 azalek. Přičemž jenom jehličnanů je tu 72 druhů. Staré vzácné stromy byly odborně ošetřeny a byl jim vdechnut nový život. Byly také obnoveny zahradní stavby jako například čínský pavilon u jezírka, čínské můstky a nezapomnělo se ani na kulečník. Zámek byl velmi citlivě opraven a všechny nevhodné přístavby a doplňky byly odstraněny. Bohužel se nezachoval původní inventář, který byl v roce 1945 rozkraden. A tak byl zámek zařízen nově a je třeba říct, že velmi kultivovaně. Takže bývalou knihovnu s mramorovým krbem, rokokový salonek s původními kachlovými kamny, bohatě zdobené schodiště a zahradní salon s modrými kachlíky z delfské fajánse výborně doplňují starožitné grafiky a historizující nábytek, jímž jsou vybaveny zámecké pokoje.

Zámek ležící blízko Prahy, jenom 26 kilometrů směrem na Benešov, se stal vyhledávaným cílem filmařů. Zahrál si v Tajemství zlatého Buddhy, obývali jej Milena Dvorská, Blanka Waleská a Otakar Brousek. Režisér Václav Krška tu natočil Poslední růži od Casanovy, kde excelovali skvělými výkony Felix le Breux, Bohuš Záhorský, Milena Dvorská a Vladimír Brabec.

Byla tu natočena bojová scéna šíleného psychiatra, který střílí ze zámeckého schodiště ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. Také se tu natáčel slavný životopisný film o Emě Destinnové Božská Ema, s Božidarou Turzonovovou a Jurajem Kukurou v hlavních rolích. Ostatně tento tragický milostný příběh slavné divy dosud připomíná plot se sloupky a bránou, kterou filmaři potřebovali pro pěkný záběr rozloučení obou hrdinů. I přes protesty památkářů tady brána zůstala a stala se součástí parku.

Zavítal sem i televizní film natočený na motivy povídky Boženy Němcové V zámku a v podzámčí, kde hlavní roli hrála Jana Brejchová s Martinem Růžkem. Představovali novošlechtice a zbohatlíky, pány ze Skočdopole, kteří si po německu raději říkali von Springenfeld.

Zámek a park ve Štiříně je nejen hotelem, vyhledávaným milovníky golfu, ale je také ukázkou dobře udržované památky, což ho přímo předurčuje k tomu, aby se stal vyhledávaným filmovým hrdinou.

Umění a architektura
Kosmetická poradna Zirkon (1. díl)