Úvod Magazín Zirkon (1. díl)

Zirkon (1. díl)

V sanskrtu se zirkon hyacint nazýval gomedak nebo gomed-medak, v hindi gomed, v urdu tursava. Krystalická soustava: tetragonální (čtverečná) Třída minerálů: tektosilikát.

Chemický vzorec:

ZrSiO4 + Al, Ca, Fe, P, Y, Ce, Hf, Th, U Vznik nerostu: primárními pochody Barva: žlutý, oranžový, červený, hnědý, zelený (zahřátím bezbarvý a světle modrý)

Mytologie:

V sanskrtu se zirkon hyacint nazýval gomedak nebo gomed-medak, v hindi gomed, v urdu tursava. Zirkon byl také jedním z kamenů na desce, nošené na prsou židovským veleknězem. Aristoteles doporučoval hyacint nosit jako talisman chránící před bolestmi a jedy. Ve středověku byl kamenem moudrosti. Ochraňoval před zlými duchy a sny, podněcoval k jídlu, hasil žízeň a upevňoval nervy. Hyacint byl od dávných dob používán k léčení duševních, poruch činil odolným proti svodům a podporoval používání rozumu. V době lovu ochraňoval lovce před divou zvěří a chránil vojáky na bojišti. Dnes se název hyacint používá pouze pro červenohnědou variantu zirkonu.

Léčebné působení:

Nejsilnější léčebné působení mají zirkony ze Srí Lanky. Spirituálně pomáhá zirkon zbavit se lpění na materiálnu a umožňuje zažít duševní realitu. Zirkon podněcuje k zamyšlení nad smyslem života. Duševně pomáhá překonat ztráty, bolesti, smutek, strach, zbavit se ulpívání a podporuje lucidní jasnovidné sny.

Mentálně nám ukazuje pomíjivost všeho a pomáhá zbavit se lpění na materiálních výdobytcích. Tělesně podněcuje činnost jater, mírní bolesti, uvolňuje křeče a pomáhá při menstruačních potížích, způsobených opožděným měsíčním krvácením.

Použití:

Při plicních chorobách a alergiích má být zirkon denně maximálně hodinu nošen nebo položen na nemocné části těla. Při chorobách jater a slinivky břišní se má pít voda, ve které ležel.

Ajurvédičtí lékaři připravovali ze zirkonu-hyacintu oxid (bhasma) nebo pastu (pishthi) a podávali je při akutní gastritidě, nemocech vyvolaných porušenou kapha a pitta, při tuberkulóze, žloutence, nemocech způsobených nedostatkem zažívacího ohně, při ztrátě smyslu chuti, při poruchách vata, revmatismu, revmatických otocích, hemoroidech, horečce a kašli, zápachu z úst, otocích dělohy, nedostatku ojas (lesku) kůže, zácpě a zaražených větrech. Pasta zlepšuje schopnost myšlení a rozum, posiluje dhatas, působí na prodloužení života a léčí poruchy, způsobené rahu (astrologickým postavením měsíčního uzlu).

Bezbarvý zirkon udržuje svého nositele veselého a uklidňuje mysl: Léčí nervozitu, podněcuje apetit a chrání majitele před nepřáteli a strachem před zasažením bleskem nebo otrávením. Chrání též před sebevražednými úmysly.

Astronomie
Filmový hrdina - zámek Štiřín (2. díl) Jiří Šlitr očima Olgy Sommerové