Úvod Magazín Kosmetická poradna

Kosmetická poradna

Pokud máte jakékoli dotazy týkající se péče o pleť, kosmetiky, vlasů, make-upu, zkrátka všeho o kráse, naše redaktorka kosmetiky Barbora Kanyzová vám ráda poradí.

Dá se velký pupínek nějak zamaskovat, aniž bych musela mít na tváři obrovský nános make-upu a on pak nevypadal jako hrudka? Jana, 24 let, Praha
Odpověď: Tento trik používají vizážisté a modelky před focením nebo módní přehlídkou: make-up naneste jako obvykle na celou tvář a na pupínek mázněte trochu hutnějšího korektoru v barvě své pleti (pamatujte, že zelené korektory fungují pouze k zamaskování červených skvrn na kůži). Poté namočte štěteček do světlejšího odstínu korektoru či make-upu a pupínek obkružte. Tmavší barva na jeho špičce a světlejší okolo ho opticky zploští. Pokud po make-upu používáte pudr, vynechejte místo s pupínkem, jinak by se vám z něj korektor mohl začít odlupovat a vypadalo by to nepřirozeně.

Mým problémem byly odjakživa tmavé kruhy pod očima. I když používám korektor, zakrýt se nedají. Kateřina, 36 let, Praha
Odpověď: Vše začíná u péče o pleť. Pořiďte si kvalitní oční krém, který zesvětluje tmavé kruhy pod očima a zmírňuje otoky. Na krémem ošetřené oční okolí naneste o jeden odstín světlejší hutný korektor a po pěti minutách naneste tekutý make-up v barvě své pleti. Pamatujte, že make-upy se liší nejen barvou a konzistencí, ale také tím, jakou mají krycí schopnost. Pokud kruhy stále prosvítají, naneste pod oči trochu pudru, nejlépe prstem. Jestliže nedosáhnete žádného zlepšení ani po třech týdnech pravidelného používaní očního krému, zkuste takzvaný stoprocentně krycí krém pro vizážisty a filmové maskéry, který je schopný celkem nenápadně zakrýt i tetovaní. Nabízí jej například firma Kryolan.

Mám velmi mastnou pleť, a jakmile se mi tvář začne lesknout, začne se mi rozpíjet líčení a vypadám jako tající klaun. Nevím, co s tím. Ludmila, 38 let, Trutnov
Odpověď: Základem je opět péče o pleť. Ráno před nanesením make-upu tvář řádně vyčistěte, vyzkoušejte například pěnivé mycí mýdlo pro mastnou pleť. Poté obličej otřete vatičkou namočenou v toniku s obsahem alkoholu, nejlépe okolo 7 %, ale nedoporučuji více než 12 %. Trvanlivost svého líčení můžete také prodloužit použitím pleťového krému s obsahem silikonu (např. značka Biotherm). Z podkladových bází si vyberte nejraději tekutý make-up s pudrovým povrchem. Vypadá přirozeně a déle vydrží. Naneste ho i na oční víčka a rty, oční stíny i rtěnka tak zůstanou, kde mají. Výborné jsou také zmatňující krémy, které nabízejí luxusnější kosmetické firmy. Jejich cena se pohybuje okolo 700 až 1000 korun a nanášet jemůže te jak pod make-up, tak i přes něj během dne. Nejsou zrovna levné, ale nebudete litovat.

Jak se mám nejlépe starat o smíšenou pleť? Tváře mám suché a čelo, nos a bradu naopak velmi lesklé, takže se mi z hydratačních krémů dělají pupínky. Tereza, 27 let, Praha
Odpověď: Smíšená pleť potřebuje kombinovanou péči. Většinou postačí kosmetická rada pro smíšenou pleť, ale pokud je rozdíl v mastnotě kůže opravdu veliký, je lepší pořídit si různé přípravky. Pleť pravidelně myjte jemnou čisticí emulzí a na mastná místa po umytí naneste tonikum s obsahem glykolové nebo salicylové kyseliny. Poté se natřete lehkým hydratačním krémem, nejlépe gelové konzistence. Na mastnější T-zónu můžete použít v předchozí odpovědi zmíněný zmatňující krém či pudrový gel. Pokud se vám dělají pupínky, vyzkoušejte přípravek s obsahem tea tree oleje nebo sáhněte po starém dobrém triku a pupínky na noc natřete zubní pastou. Místo nočního krému můžete suché tváře natřít hydratační pleťovou maskou a nechat ji působit do rána.

Životní styl
Filmový hrdina – zámek Štiřín (1. díl) Filmový hrdina - zámek Štiřín (2. díl)