Úvod Magazín Dopřejte si jaro i Velikonoce po svém! - Vajíčka a pomlázka

Dopřejte si jaro i Velikonoce po svém! - Vajíčka a pomlázka

Tradiční atributy Velikonoc – vajíčka, kraslice, pomlázky, zajíčci, beránci či kuřátka – milují hlavně děti. Bývá jim celkem jedno, zda budou z čokolády, těsta, peří či textilu.

Výběr těchto dekorací závisí nejen na věku dětí či zvycích celé rodiny, ale také na stylu interiéru. V rustikální kuchyni vypadají dobře tradiční přírodní materiály i kraslice, často pečlivě uchovávané po řadu let.

Kraslice reliéfní, voskové, vyškrabované, vyvrtávané, slámové – výběr je obrovský. Záleží také na kraji a tradicích nebo jen prostě na tom, odkud pochází babička. I kraslice zdobené neumělými dětskými kresbami mohou představovat příjemnou dekoraci, možná o to milejší, že jsme si ji připravili sami.

Maminky se společně s dětmi mohou pustit i do tzv. ubrouskování (decoupage), kdy se hlavně terakotové květníky zdobí jarními a velikonočními motivy pomocí barev a ubrousků. Květináč postačí natřít bílým balacrylem (případně jakoukoliv akrylátovou barvou zatónovanou do světlého odstínu) a pak na něj nalepit vybrané motivy vystříhané nejlépe z třívrstvého ubrousku (používá se pouze horní potištěná vrstva). Lepidlo může být speciální, přímo určené pro tuto techniku, postačí však i obyčejný herkules. Po zaschnutí se vše přelakuje bezbarvým lakem nebo opět lepidlem. Vedle květináčů lze obdobně zdobit i dřevo či plech.

Do takto upravených květináčů se vkládají nejen živé rostliny, ale především aranžovací hmota, do níž pak můžete umístit podle vlastních představ velikonoční dekoraci – typické jsou špejle s vyfouknutými skořápkami, figurky zajíčků a kuřátek, nejrůznější přírodniny i živé větvičky. Je-li živé dekorace více, vyplatí se vyložit květník nejdříve igelitem a teprve pak vložit aranžovací hmotu.

Módní záležitostí jsou již řadu let také velikonoční věnce, které se věší na dveře stejně jako adventní.

Velikonoční aranžmá se uplatní i u velkých váz nebo při vstupu do domu – neocenitelné bývají stromky buxusu, které se nazdobí nejrůznějšími kraslicemi, stuhami, peříčky i dalšími typickými velikonočními dekoracemi.

Archiv, časopis Krásná 2009

Pel-mel
Dopřejte si jaro i Velikonoce po svém! Zahradníkův rok - Zahradníkův duben