Úvod Magazín Celulitida

Celulitida

Celulitidě se často říká pomerančová kůže, protože horní vrstva pokožky svým zvrásněním a výstupky připomíná právě pomerančovou kůru. Její lékařský název je dermopanniculóza a kromě velmi vzácných výjimek se vyskytuje pouze u žen.

Rozdílná tkáň u žen a mužů

Tkáňové vazivo žen není tak pevné a je mnohem volnější než u mužů, aby se v období těhotenství mohlo co nejvíc roztáhnout. Dalším rozdílem je uspořádání vláken ve tkáni, u žen jsou vlákna souběžná, a proto se mezi ně mohou vtisknout tukové buňky, kdežto mužská příčně síťovaná tkáň je pevněji semknutá. Ženské tukové buňky mají kulovitý tvar a tlačí se tak směrem nahoru, kdežto mužské tukové buňky jsou plošší a řadí se spíš vodorovným směrem.

 Jak vzniká

Celulitida vzniká navázáním více tukových buněk najednou, které se spojí jakoby v hrozny, a tlačí tak na horní vrstvu kůže. Kvůli tomu dochází ke stlačování malých krevních cévek a právě nedostatečné prokrvování má na vzniku pomerančové kůže velký podíl. V mezibuněčném prostoru se hromadí tekutiny a tkáňové vazivo pod tímto tlakem povoluje a ochabuje. Na kůži se pak tvoří důlky a hrbolky – klasický příznak celulitidy.

Rozhodující je dětský věk a puberta

Sklon k celulitidě je částečně i dědičného původu. O tom, jestli na určitých místech vznikne více příliš velkých tukových buněk, se rozhoduje ve dvou fázích života. Nejprve v dětském věku a podruhé v pubertě. Pokud jsou tukové buňky v těchto obdobích „vykrmené“, později se o to obtížněji redukují na obvyklou velikost a jejich množství už nelze nijak ovlivnit.To prakticky znamená, že pokud později zhubnete, vaše tukové buňky jsou jako vyfouklé balonky, ale stále tam jsou.

Co za tím může být

Ovšem to, že celulitida postihuje pouze ženy zaoblené nebo s nadváhou, je pouhý mýtus, ani velmi štíhlá postava není pojistkou proti těm nevzhledným dolíčkům. Za pomerančovou kůží může být i nevhodně zvolená antikoncepce a vše, co zadržuje vodu, a zpomaluje tak látkovou výměnu v těle. Například hormon estrogen má na starosti rozložení tukových buněk a změkčuje vazivo. Proto v kombinaci se špatnou životosprávou a nedostatkem pohybu se tyto tukové buňky mohou bez zábran rozšiřovat, což je nebezpečné především v období těhotenství, kdy hladina estrogenu prudce stoupá. Proto se mnoho žen setkává s celulitidou až právě v tomto období.

Kdy mluvíme o celulitidě

Dřív se za znak celulitidy považovaly důlky, které se objevily po stisknutí kůže mezi prsty. Dnes se po mnoha studiích a výzkumech mluví o celulitidě až tehdy, pokud se důlky a výstupky objevují při svalovém napětí, nebo dokonce v uvolněném stavu. Nejčastěji postižené partie jsou stehna, poté hýždě, břicho, pas a vnitřní strana paží. Na celulitidu zatím neexistuje žádný zaručený lék či recept, nejefektivnější je kombinace vhodné stravy, pohybu, masírování postižených partií a ošetřování pokožky speciálními přípravky.

Anticelulitický program:
Strava

>> vyvarujte se hlavně živočišným tukům, zejména v uzeninách, paštikách a tučných sýrech. Používejte oleje za studena lisované, které jsou i mnohem výživnější a zdravější.
>> omezte cukr jak v pfřirozené podobě, tak i sladkosti a zákusky.
>> snažte se méně solit (sůl zadržuje vodu ve tkáních) a méně používat tatarské a jinak ochucené omáčky.
>> další zlo je alkohol a nikotin, který zhoršuje přísun kyslíku k buňkám.

Pohyb

Snažte se co nejvíc hýbat, pohyb urychluje lymfatický krevní oběh, a tím urychluje odsun odpadních látek. Chodte po schodech místo ježdění výtahem a z tramvaje či autobusu vystupujte o stanici dřív a projděte se. Vhodné jsou i všechny druhy sportu, zejména tzv. body form či bodybuilding. Pohybu je však nutné věnovat se pravidelně, nejlépe 2–3x týdně, jinak výsledek nebude podle vašich představ.

Masáže

Velmi účinné je místa postižená celulitidou každý den masírovat, to prokrví pokožku a podpoří látkovou výměnu. Některé ženy dávají přednost domácím elektrickým masážním strojkům (u kterých se musí přesně dodržovat návod k použití včetně uvedeného času, jak dlouho má masáž trvat), někdo má raději masážní rukavice nebo speciálně na celulitidu vytvořené válečky z umělé hmoty nebo gumy, které na sobě mají malé hrbolky či měkké růžky a výborně stimulují tkáň. Pokud nemáte moc času, vezměte si je do sprchy a použijte je při roztírání sprchového gelu. Masírování vynechejte, pokud máte podlitiny, a pokud trpíte křečovými žilami, budete se ho muset vzdát úplně.

Krémy

Krémy, kterými se mažete, mají až druhořadý význam, důležitý je právě ten masážní efekt, který vzniká při vtírání krému do pokožky. Celulitické přípravky obsahují látky, jež mají podněcovat prokrvení a mobilizovat tuk v buňkách. Mnoho z nich, tzv. termo produkty, vyvolává v pokožce střídavě horko a chlad, a nutí tak podkožní tuk k vlastnímu „tělocviku“. Pokožka ovšem zrudne a silně pálí. Při důsledném kombinování zdravé výživy, pohybu a krémování se může stav pokožky viditelně zlepšit, nicméně nečekejte, že vám celulitida zmizí po používání samotných kosmetických přípravků. Vybrat si můžete z tělových mlék, gelů, ale i mýdel, přípravků do koupele a zábalů. Většina z nich obsahuje rostlinné výtažky, často jde o mořské řasy, břečťan, éterické oleje, kofein a kolagen. Produkty by se měly používat nejméně 1x denně a to nejlépe po sprchování nebo koupeli, kdy je pleť citlivá a póry otevřené.

Sprchování

Sprchování střídavě teplou a studenou vodou je dobré nejen na celulitidu, ale i na elasticitu pokožky. Začínejte vždy teplou a končete studenou. Efekt bude mít i sauna 1x do týdne, přivodí vhodné zatížení tkáňového vaziva a cév.

Odborné ošetření

Řešení pomerančové kůry nabízejí i klinická ošetření a kosmetické ústavy. Je ovšem sporné, co bude ve kterém případě ta nejlepší léčba, neboť každá tkáň je trochu jiná. Proto vše nejdříve konzultujte s ošetřujícím lékařem. Je třeba si ale uvědomit, že k dobrému výsledku je třeba více návštěv, které nejsou zrovna levné. A ani po dokončení procedury nemáte vyhráno, pokud na sobě nebudete doma dál pracovat.

Životní styl
Voda je pouze jedna Čističky zvané ledviny