Úvod Magazín Víte, čím se proslavili?

Víte, čím se proslavili?

  1. Robert Koch (1843–1910), německý lékař, proslavil se objevem původce tuberkulózy a cholery. Byl jedním z hlavních zakladatelů mikrobiologie, podařilo se mu izolovat množství mikroskopických organismů nazývaných bakterie, jež byly příčinou mnoha chorob.
  1. Hippokrates (asi 460–370 př. n. l.), řecký lékař, proslavil se jako zakladatel vědecké medicíny. Medicínu vymanil ze závislosti na magii, pověrách a náboženství, považoval ji za umění a vědu. Zabýval se dietou, cvičením, spánkem a léčivy. Nemoci dělil na akutní a chronické, epidemické a endemické, zhoubné a nezhoubné. Ve své praxi rozdělil lékařství na diagnózu, prognózu a terapii. Vděčíme mu také za dodnes uznávaný kodex etických zásad lékařství.
  1. Louis Pasteur (1822–1895), francouzský chemik a mikrobiolog, proslavil se jako vynálezce pasterizace, způsobu tepelné sterilizace. Dokázal, že mikroorganismy zapříčiňují infekční choroby. Objevitel vakcín proti spalničkám, sněti slezinné a vzteklině.

  1. Carl Linné (1707–1778), švédský botanik, proslavil se jako zakladatel moderní vědecké botanické a zoologické terminologie. Pojmenoval kolem deseti tisíc druhů rostlin a přibližně stejný počet druhů živočišných. Stanovil též základní terminologii pro rozmnožovací orgány rostlinného rodu a druhu – kalich, korunu, tyčinky, pestík, perikarp, semeno.

Archiv, časopis Krásná 2011

Osobnosti a rozhovory
Dá mi? Nedá mi? (příběhy ze sexuálního života zvířat) Život bez umění by byl omyl (1. díl)