Úvod Magazín Nemoc ze dvou stran - plynatost a bolení břicha

Nemoc ze dvou stran - plynatost a bolení břicha

Trpím chronickým průjmem. Mám světlou stolici se zřejmými stopami tuku. K tomu trpím plynatostí a bolestmi břicha. Celkově se cítím ochablá. Také hubnu a stále častûji se mi objevují afty v ústech. Snažím se držet dietu, ale můj stav se nelepší.

Čtenářky Krásné paní využily naši nabídku a svěřily se nám se svými zdravotními problémy. O odpovědi jsme požádali současně lékaře MUDr. Petra Zemana a terapeuta Luďka Naimana.

Dotaz:

Trpím chronickým průjmem. Mám světlou stolici se zřejmými stopami tuku. K tomu trpím plynatostí a bolestmi břicha. Celkově se cítím ochablá. Také hubnu a stále častěji se mi objevují afty v ústech. Snažím se držet dietu, ale můj stav se nelepší. Prosím, poraďte mi, kterým potravinám se vyhnout a který bylinný čaj by mohl můj stav zlepšit. Jiřina ze Šluknovska

Radí Luděk Naiman:

Paní Jiřino, příznaky, které popisujete, by se daly nazvat syndrom špatného trávení. Doprovází velmi rozdílné choroby trávicího ústrojí i jiných orgánů – choroby slinivky břišní, stavy po operaci žaludku, jaterní cirózu, poruchy lymfatické a krevní cirkulace ve střevě. Může se objevit při nedostatečném přívodu živin. Předpokládám, že jste již navštívila svého obvodního lékaře, a pokud nezjistil žádnou z uvedených chorob, můžete vyzkoušet čaj při poruchách nervového původu: 50 g truskavce, 30 g máty peprné, 50 g heřmánku, 25 g třezalky, 25g meduňky, 25 g kozlíku, 25 g semene kopru. 2 lžíce zalijte 3 šálky vařící vody a odstavte na 60 minut. Pijte jeden šálek 3x denně hodinu před jídlem. Čaj proti průjmu: 20 g dubové kůry, 50 g kůry bílé vrby, 20 g nátržníku, 50 g truskavce. Dejte 1 lžičku na šálek, 3 minuty vařte a pijte vždy půl šálku mezi jídlem.

Radí lékař MUDr. Petr Zeman:

Chronický průjem může mít vedle somatických příčin, tzn. těch, které přímo závisí na poruše funkce některých orgánů, i příčinu psychosomatickou, na které se podílí i složka určité psychické nepohody. Světlá stolice, jak popisujete, může signalizovat poruchu funkce jater a žlučových cest. Záleží však v každém případě též na stravovacích zvyklostech. Vícezbytková strava (zelenina, ovoce, otruby) může být příčinou častější stolice. Někdy je chronický průjem způsoben nedostatkem určitých působků ve střevě nebo intolerancí některých převážně živočišných bílkovin (mléko). Relativně často může být příčinou obtíží onemocnění slinivky břišní. Průjem nás může upozornit i na nemoc jiného orgánu mimo zažívací trakt např.: štítnice. V druhé řadě, jak již bylo zmíněno, průjem signalizuje větší nebo chronickou zátěž stresem. Do této skupiny můžeme zařadit též obtíže při změněné funkci střeva tzv. dráždivý tračník. Závěrem bych rád upozornil na definování pojmu průjem. Jsou to více než tři průjmovité stolice denně. Obtíže charakteru chronického průjmu je nutno vyšetřit u svého ošetřujícího lékafie. Složité případy bude váš praktický lékař řešit ve spolupráci s odborníkem – gastroenterologem.

Archiv, časopis Krásná, 2003

Pel-mel
Desatero Blíženců Tomáš Krofta: Dezerty jsem tvořil mašlovačkou i motorovou pilou