Úvod Magazín Nejznámější obrazy světa

Nejznámější obrazy světa

Práce malířů, jako byli Van Gogh, Picasso, Renoir, Monet a mnoho dalších, jsou od svého zrození zdrojem neustálé inspirace, důležitými body v kulturním i historickém vývoji lidstva. Které z nich jsou dnes těmi nejznámějšími, nejreprodukovanějšími, a vy byste je určitě měli znát?

Vodní lilie (Nymheas), Claude Monet, mezi roky 1896–1926

Francouzský impresionista Claude Monet v těchto letech namaloval sérii 250 obrazů vodních lilií ze své vlastní zahrady v Giverny, kde vznikla většina jeho obrazů během posledních třiceti let jeho života. Obrazy jsou porůznu vystaveny v galeriích po celém světě, tímto na fotografii se pyšní Metropolitní muzeum umění v New Yorku.

Výkřik, Edvard Munch, 1893

Toto dílo patří do série expresionistických obrazů norského umělce Edvarda Muncha a znázorňuje zoufalou postavu téměř v agónii pod krvavě rudým nebem. Krajina za postavou znázorňuje Oslofjord z výhledu z hory Ekeberg v Oslu. Autor vytvořil několik variací Výkřiku, tento na fotografii je z roku 1893 a je vystaven v Národní galerii v Norsku.

V roce 1994 byl obraz ukraden ještě spolu s jinými cennými obrazy. O několik měsíců později byl však nalezen a vrácen na své místo. V roce 2004 byla zcizena jiná verze tohoto obrazu z muzea v Mnichově, ale i ta byla o dva roky později objevena.

Archiv, časopis Krásná 2011, Fotografie: Wikipedie

Umění a architektura
České vynálezy - Stanislav Bechyně Červená hříva Patricie Field - Pracovitá perfekcionistka