Úvod Magazín Kuchyň – nejfrekventovanější místo většiny domácností

Kuchyň – nejfrekventovanější místo většiny domácností

V dnešní době hraje v našich domech či bytech stále důležitější roli kuchyň. Místnost, která dříve sloužila pouze k přípravě jídel, je stále více využívána k setkávání rodinných příslušníků. Kdysi samostatná místnost, pokud možno někde na odlehlém místě, se běžně spojuje s jídelnou a stále častěji i s obývacím pokojem. Hospodyně nechtějí vařit v izolaci, ale chtějí mít přehled, co se děje kolem nich, a rády během příprav malého pohoštění pro nečekanou návštěvu prohodí pár slov s kamarádkou. Nebýt charakteristických spotřebičů, ani byste si nemuseli všimnout, že jste v kuchyni.

Kuchyňských studií je u nás dostatek a časopisů a odborných článků také vychází nepřeberné množství. Jak se v tom všem orientovat? Pokusíme se vám nabídnout postup úvah, tak abyste si kuchyň naplánovali na míru. Doporučujeme držet se dvou základních pravidel: navštívit více studií a spoléhat na kladné reference.

Každá investice, ať se nám to zamlouvá, nebo ne, začíná u finančních možností. Je důležité spočítat si, na co přijde nová kuchyň, ale nesmíme zapomínat ani na stavební práce a drobné úpravy. Srovnaní rovin, vybourání zbytečné příčky, drobné úpravy ze sádrokartonu, to vše jsou ne příliš nákladné činnosti, ale je dobré od začátku s nimi počítat. Obzvlášť při rekonstrukci je složité vyčíslit přesnou částku. Uvědomte si, že nejste limitováni rozmístěním rozvodů plynu, vody a elektřiny. Vše je možné přizpůsobit nové kuchyni. Z finančního hlediska je i zajímavé porovnat kuchyň na míru s koupí kuchyně sériové, ať už českých, nebo dovozových. Srovnání může být překvapivé!

V detailu je krása

Máme-li představu, co si můžeme dovolit, je čas vybírat materiály. Je jich spousta a stále přibývají nové technologie. Pro naše rozhodování připomeneme standardní materiály. Korpusy skříněk se u většiny kuchyní dělají z lamina. Což je nejlevnější materiál, ale plně funkční jako základní kámen. Naopak u dvířek a čel šuplíků již lamino dnes často neuvidíte. Nejčastěji se u pohledových částí kuchyně setkáváme s laky a fóliemi. Poraďte se se svým designérem a nechte si vysvětlit výhody materiálů. U lakovaných komponentů vybíráte ještě stupeň lesku (uvádí se v procentech). Dýhované desky upřednostňují milovníci přírodního dřevěného designu. Výhodou je možnost tónování barev mořením. Volba materiálů pro pracovní desku nabízí několik možností od tvrzených laminátových desek různé šíře po kamenné desky a v posledních letech stále více rozšířené „přírodní kompaktní materiály“ – často neprávem označované za umělý kámen. Výhodou tohoto materiálu je možnost napojení bez viditelného spoje, snadné opravení mechanických poškození a neporéznost, která zabraňuje vsakování tekutin.

Dříve byly za luxus považovány tiché pojezdy a dojezdy. Písty tlumící náraz dvířek montované do korpusu nebo přímo integrované v pantu již však nejsou cenově nedostupné. Tichou a lehce ovladatelnou kuchyň většina z nás považuje za samozřejmost. Poslední, ale stejně důležitou volbu musíme provést u kuchyňských spotřebičů. První úvahy by měly vést k rozhodnutí, zda upřednostníme vestavěné spotřebiče nebo volně stojící. Zastánci čistého designu, kteří mají rádi minimálně přerušované linie, budou preferovat vestavěné a ty volně stojící upřednostní šetřiví klienti. Obecně se dá říci, že co člověk to názor – zároveň nás prodejci vystavují tlaku zvýhodněných cen při koupi tří a více spotřebičů od jedné značky. Doporučujeme držet se tradičních značek a neexperimentovat. Nepodceňujte ani výběr doplňků, drátěných programů, úchytek a madélek. V detailu je krása…

Významná investice

Samotné sestavení kuchyně by bylo na nový článek. Jak jsme se již zmínili, je dobré navštívit více studií a hledat společnou řeč s designérem. Návštěva dvou tří studií je dostačující, abychom se neztratili v mnoha názorech. Všude se setkáme se známým příběhem o dělení na základní zóny (zásobní, skladovací, mycí, přípravná vařící/pečicí). Jedna z první otázek by měla být, zda jste leváci nebo praváci. Činnost v kuchyni jde snadno natrénovat a vyzkoušet si. Přijdete z nákupu a chcete nákup uskladnit, poté uvařit večeři, to znamená umýt potraviny, nakrájet zeleninu a uvařit. Veškeré činnosti by měly probíhat přirozeně a navazovat na sebe. Pokud máte pocit již při zkoušce, že lítáte z jedné strany kuchyně na druhou, není něco v pořádku. Snadno zjistíte, kdy je vám příjemné neohýbat se k troubě, jak ohřívat v mikrovlnné troubě, kde umístit sortéry na tříděný odpad.

Plánování kuchyně určitě nepodceňujte, ale ani nepřeceňujte! Je to objekt s hodně proměnnými hodnotami, ale není to neřešitelná rovnice.

Svůj názor na moderní kuchyň nám přiblížila Pavla Šimicová z Paulis art studia: „Podle mého názoru jsou stále v kurzu kuchyně jednoduché, velké skříně s vestavěnými spotřebiči. Materiálem je mi nejbližší polomatný lak, může být i v kombinaci s dýhou. Barevně mám nejraději šedou, béžovou a barvu slonové kosti. Kuchyň navrhuji tak, aby nepodléhala tendenčním vlivům, ale stala se součástí bytu či domu. Rozhodnou-li se klienti po letech pro změnu v interiéru, stačí znova vymalovat a nepředělávat kuchyň. Chápu kuchyň jako významnou investici na delší dobu.“

Archiv, časopis Krásná 2009

Pel-mel
Měsíc zahradníkem - Září Chodím městem: Dillí