Úvod Magazín Kdo je to - Kozoroh

Kdo je to - Kozoroh

Patříte k těm lidem, kteří mají rádi hádanky? Tak pojďte hádat s Krásnou paní. Přejeme hodně správných odpovědí.

KDO JE TO Kozoroh

1) Francouzská šlechtična, milenka Ludvíka XV. Ovlivňovala francouzskou politiku (podílela se na uzavření smlouvy s Rakouskem roku 1756, což vedlo k porážce Francie v sedmileté válce), podporovala umělce, založila porcelánku v Sévres a vojenskou akademii.

2) Řecký sochař činný ve 4. století před Kristem v Athénách, syn sochaře Kéfisodota. Autor mladistvých soch bohů půvabného postoje, zasněných výrazů, s citlivě modelovanými tělesnými detaily, např. Apollón Sauroktonos (zabíjející ještěrku), Hermes s malým Dionýsem (zachovaný v Olympii), soch satyrů a erótů. Je tvůrcem prvního antického ženského aktu.

3) Český malíř a grafik, žák F. Ženíška, jedna z vůdčích uměleckých osobností své doby. Ve svém díle prošel vývojem od naturalismu 90.let 19. století a secesního symbolismu k cézannovské obrazové konstrukci. Pod vlivem B. Kubišty prosazoval expresivní nosnost barvy. Nejznámější jsou jeho obrazy Smutek, Pohádka, varianty Černého jezera a Milosrdného samaritána. Jeho dílem je i výzdoba Palackého salonu v Obecním domě.

4) Francouzský básník, novinář, filmový pracovník a výtvarník, narozený roku 1900. Dožil se 77 let. Zprvu publikoval jen v časopisech, svoji nejznámější sbírku Paroles (Slova) i další sbírky vydal na nátlak přátel. Tvořil záměrně prosté leč hluboké verše, někdy blízké popěvkům (mnohé byly zhudebněny), které oplývaly vtipem a neotřelými nápady. V češtině vyšly jeho sbírky Jen tak, Není se čeho bát, Jsem, jaký jsem a další.

5) Americký rockový zpěvák a herec, od jehož smrti uplynulo 30 let – a existují domněnky, že stále žije. Jeho nahrávky (Love Me Tender, Don’t Be Cruel, Hound Dog, Heartbreak Hotel) provázel okamžitý masový, celosvětový úspěch. Účinkoval přibližně ve třiceti hudebních filmech (Blue Hawaii, Jailhouse Rock, Loving You).

 

1) Markýza de Pompadour, 2) Práxitelés, 3) Jan Preisler, 4) Jacques Prévert, 5) Elvis Presley

 Zdroje: Malá československá encyklopedie, Academia 1987, Velká všeobecná encyklopedie Diderot 2001

Archiv, časopis Krásná 2007

Pel-mel
Chuť žít je lepší než optimismus (1. díl) Chuť žít je lepší než optimismus (2. díl)