Úvod Magazín Jayne Mansfield

Jayne Mansfield

Narodila se 19. dubna 1933 ve znamení Berana. Když jí bylo třináct, býval Hollywood tím pravým Hollywoodem: plavé a vnadné krásky s pletí tajuplně zářící v malounko rozpitém oparu věčného mládí - kosmetická chirurgie byla sice v plenkách, zato kameramani se vyznali v taktním používání téměř kouzelných filtrů - a maminka vzala malou Veru Jayne Palmer do Hollywoodu na výlet. Holčička ta poprosila o autoram pár slavných a prohlásila: "jednou sem přijde jiná dívka a požádá o autogram mne!"

Odmala tomu věřila. Byla hodné dítě, nevinné, naivní a horlivé. Když se ve škole dozvěděla, že „bůh je vždycky s námi“, začala padat z postele: i ve snu chtěla udělat pánubohu místo. A zpívala a tančila a byla, to se ví, kouzelná.

O Vánocích roku 1949 se zamilovala do Paula Mansfielda, 28. ledna roku 1950 slavili svatbu a 8. listopadu téhož roku se jim narodila dcera. Vypukla korejská válka a Paul musel narukovat, slíbil však, že jen co se vrátí, přestěhují se spolu určitě do Hollywoodu…

Sen o slávě vydržel, manželství nikoli, Jayne začala pracovat jako modelka, jméno Mansfield si však ponechala. Brzy vzbudila pozornost, neboť působila na dobový vkus až pohoršlivě sexy. „Ta holka je nebroušený diamant, ta má na hvězdu!“ prohlásil o ní tiskový agent Jim Byron. Brzy se její snímky objevily na titulních stránkách novin po celých Státech.

V roce 1954 podepsala svou první filmovou smlouvu. V roce 1956 se opět zamilovala: herečce Mae West přebrala Mickeyho Hargitaye, slavného svalovce, který vystupoval v její show. Mae West svolala tiskovou konferenci a vyzvala ho, aby veřejně popřel svůj vztah k Jayne, Mickey však udělal pravý opak, prohlásil, že se hodlají vzít. Svatba se konala v lednu 1958, postupně se jim narodily tři děti…

To už měla Jayne za sebou deset filmů a jednoznačný komerční úspěch. Hrála na Broadwayi a natáčela filmové verze svých her. Byla partnerkou Garyho Granta a slavila triumfy v Las Vegas. Pořídila si náležité sídlo v středomořském stylu na Sunset Boulevard. Natáčela pro televizi, nebylo média, ve kterém by nezazářila.

Manželství takovou zátěž nevydrželo, s Mickeym se rozvedli po přátelské dohodě v srpnu 1964. Pro své děti měla však čas vždy, vozila je všude s sebou. Počet jejích filmových titulů dostoupil už dvaceti sedmi, když 29. června 1967 vyletělo její auto ze zatáčky. Vracela se z nočního představení, děti na zadním sedadle vyvázly s oděrkami, Jayne a její dva spolujezdci byli na místě mrtví.

Její portréty krášlily samotu tolika mužů a probouzely tolik snů… Jayne Mansfied rozhodně mrtvá není!

Archiv, časopis Krásná, 2008

Osobnosti a rozhovory
Mládí? No a co! O škůdci jménem stereotyp