Úvod Magazín Elizabeth Taylor – strom až do nebe

Elizabeth Taylor – strom až do nebe

V Londýně se roku 1932 jedné americké dvojici narodila holčička; v sedmi letech přijela s rodiči do Států. Byla náramně hezká a sršela energií. Hollywood ji objevil, ještě jí nebylo deset, a ve dvanácti už byla hvězda.

Elizabeth Taylor – strom až do nebe

„Stromy nerostou do nebe,“ říkala moje maminka. Ale Liz Taylor se zdála být výjimkou, zázrakem. Někdy se to prostě stane, nikdo to neví předem. V Londýně se roku 1932 jedné americké dvojici narodila holčička; v sedmi letech přijela s rodiči do Států. Byla náramně hezká a sršela energií. Hollywood ji objevil, ještě jí nebylo deset, a ve dvanácti už byla hvězda. Zazářila jako supernova v hitu National Velvet, kde byla partnerkou Mickeyho Rooneeyho. Sláva ji zastihla časně, nesla si pečeť výjimečnosti, z dětských rolí přešla do dospělých plynule, na Oscara byla nominována čtyřikrát, než ho konečně dostala za film Butterfield 8 (v roce 1960).

Proslula pro své „violet eyes“ neboli fialkové oči, barva nebarva, já v tom violet slyším spíš ozvuk violin (houslí) a také violence (násilí). Vzala za srdce – v dobrém, špatném, ale nějak – každého, kdo jí přišel do cesty. Bylo jí dvacet šest, když hrála ve zfilmovaném dramatu Tennessee Williamse Kočka na rozpálené plechové střeše (1958) – dodnes ji vidím před sebou! Něžná, půvabná a nabitá skrytou energií, byla jako chodící kapsle přetlaku v hedvábném šátečku. A ještě útlá v pase. Když v roce 1963 ztvárnila Kleopatru v nejnákladnějším filmu tehdejších dob, již mnohé skryl kostým, fialkové oči však zářily, honorář byl rovných milion dolarů. Její portrét od Andyho Warhola vynesl 2,7 milionu dolarů… Tehdy začala její bouřlivá milostná aféra s Richardem Burtonem, která zaujala celý svět, zabýval se jí americký kongres i Vatikán. Burton byl extrémně nadaný kluk z hornické velšské rodiny, shakespearovský herec první kategorie a těžký piják. Natočili spolu úžasné Zkrocení zlé ženy a dech beroucí Kdo se bojí Virginie Wolfové?, které Liz Taylor vyneslo druhého Oscara. Jejich hádky na filmovém plátně v sobě nesou náboj děsivé pravosti.

A další filmy… Honoráře byly úžasné, každá minutka jejich soukromého života zpeněžitelná. Sledovat jejich anabázi může budit závrať, stěží však závist. Rozešli se, rozvedli a opět vzali – ke druhé svatbě si zvolili Budapešť – a opět rozešli. Propadali se a zápasili, alkohol je krutý protivník, Burton zemřel ve svých padesáti osmi, v posledním vztahu snad nalezl klid. Ale Liz byla lepší, překonala několik bolestivých zhroucení, přežila i operaci mozkového nádoru. K jejím celoživotním přátelům patřil Marlon Brando a Michael Jackson, oba rovněž něco věděli o časné slávě ve vykloubeném světě. Vdávala se celkem osmkrát, děti měla tři a o něco více světově proslulých démantů, jichž se stala význačnou znalkyní. Postupně je nyní prodává na charitativní účely, za jeden takový kamínek lze pořídit už obstojný hospic. V druhé půli života se vehementně věnuje problémům lidí trpících AIDS. V roce 1999 jí anglická královna udělila titul Dame of the British Empire.

Archiv, časopis Krásná 2009

Osobnosti a rozhovory
Kdo je to? Ryby Co mě nezabije, to mě neposílí