David Beckham

David Beckham se narodil ve znamení Býka 2. 5. 1975 v Londýně. Fotbalu propadl hned od chvíle, kdy byl schopen kopnout do míče. A hned si fotbal ztotožnil s milovaným týmem svého otce: Manchesterem United. Během dětství a dospívání využil každou volnou chvíli k tomu, aby zdokonaloval svou techniku hry. Doufal, že si jeho úsilí někdo všimne a jednoho dne mu zavolá fotbalový agent. Tato rozhodující chvíle přišla, když mu bylo 12 let.
David Beckham
se narodil ve znamení Býka 2. 5. 1975 v Londýně. Fotbalu propadl hned od chvíle, kdy byl schopen kopnout do míče. A hned si fotbal ztotožnil s milovaným týmem svého otce: Manchesterem United. Během dětství a dospívání využil každou volnou chvíli k tomu, aby zdokonaloval svou techniku hry. Doufal, že si jeho úsilí někdo všimne a jednoho dne mu zavolá fotbalový agent. Tato rozhodující chvíle přišla, když mu bylo 12 let. O čtyři roky později pak David vstoupil do Manchesteru United, kde si vysloužil pověst jednoho z nejlepších fotbalistů dnešní doby. Později přestoupil do španělského klubu Real Madrid a letos podepsal smlouvu s americkým klubem LA Galaxy. Jeho snahou je přiblížit fotbal americkým divákům a být blíž své fotbalové akademii, kterou před pár lety ve státech založil. Amerika se Davida Beckhama nemůže dočkat a už dnes jsou lístky na celou sezonu vyprodané.
Důležitým momentem v jeho životě byla chvíle, kdy se poprvé stal otcem. Se svou ženou Victorií, bývalou zpěvačkou dívčí skupiny Spice Girls, má tři syny – Brooklyna(1999), Romea (2002) a Cruze (2005). Pro Davida to byla příležitost ohlédnout se zpět a zavzpomínat na doby, kdy jako malý chlapec ve fotbalové škole Bobbyho Charltona dychtivě hltal vyprávění zkušených fotbalistů a pokoušel se napodobit jejich techniku hry. Přemýšlel, jakým způsobem může vrátit dětem to, co mu fotbal během jeho oslnivé kariéry dal.
David Beckham podporuje Dětský fond OSN – UNICEF –již několik let. V červenci 2001 cestoval se svým týmem do Thajska, kde mimo jiné navštívil centrum Kredtrakarn pro zneužívané děti, z nichž mnohé nejsou starší pěti let. Provoz tohoto centra umožňuje UNICEF. V roce 2003 se David stal představitelem kampaně nazvané Zastavme zneužívání dětí.
V lednu 2005 se stal oficiálním vyslancem dobré vůle UNICEF. Jeho prvním úkolem v této funkci byla návštěva centrálního skladu UNICEF v Kodani a pomoc s kompletací humanitární pomoci pro 1,5 milionu dětí postižených tsunami v jihovýchodní Asii. V loňském roce se David stal kapitánem Týmu UNICEF na mistrovství světa v Německu a poskytl pomoc při propagaci této kampaně.
Práce ve funkci vyslance dobré vůle je pro Davida významnou prioritou: „Možnost pomáhat dětem jako vyslanec UNICEF patří k velmi důležitým chvílím v mém životě. Doufám, že budu moci přispět k tomu, že se pomoc k dětem dostane právě tehdy, kdy ji budou skutečně potřebovat.“
Partnerství FIFA a UNICEF
FIFA (Mezinárodní fotbalová federace) a UNICEF se staly oficiálními partnery vroce 1999. Smyslem tohoto ne zcela obvyklého spojení bylo společné úsilí zajistit každému dítěti na světě naplnění jeho základních práv a to s využitím nejpopulárnějšího sportu na světě – fotbalu.
Jako nejpopulárnější světový sport může přinést naději a pocit bezpečí vsituacích konfliktů nebo krizí. Pomáhá dětem postiženým traumatizujícími zážitky lépe se vyrovnat s bolestí, strachem a ztrátou identity, které v těchto krizových momentech často pociťují.
Fotbal jako nejpopulárnější světový sport odbourává rozdíly mezi národy a společnostmi, může tak přispět k uvolnění napětí a vytvoření prostoru pro dialog. Střety mezi kulturními a politickými názory během hry pozbývají na významu. Hráči se řídí pouze pravidly určenými rozhodčím, hrubé porušení pravidel je potrestáno vyloučením ze hry. Děti hrající fotbal se naučí řešit krizové situace bez násilí a vyvarovat se hrubých taktik jednání.
Tsunami: ohlédnutí za mimořádnou katastrofou
Od 26. prosince 2004, kdy v Indickém oceánu došlo k zemětřesení a následným vlnám tsunami, uplynuly již více než dva roky. Při katastrofě zahynulo přes 200 000 lidí, z nichž více než třetina byly děti. Ty, které přežily, ztratily rodiče a učitele. Ztratily domov a školy. Ztratily celý svůj dosavadní způsob života. Jsou nazývány „generace tsunami“.
Tato katastrofa přinesla také nevídanou celosvětovou solidaritu, která i v českých podmínkách překvapila svým rozsahem. Jenom prostřednictvím UNICEF Češi poslali na pomoc v postižených zemích přes 35 milionů Kč.
UNICEF ve všech zasažených zemích působil již před katastrofou, a tak mohl okamžitě – během několika hodin po úderu ničivých vln – začít poskytovat rychlou a účinnou humanitární pomoc. V průběhu následujících tří měsíců, které jsou považovány za krizové období, dodal na místo stovky tun humanitární pomoci a to jak ze svých záložních skladů přímo v postižených zemích, tak z centrálního skladu v Kodani. Činnost UNICEF se v tomto období zaměřila především na záchranu dětských životů (zajištěním neodkladné pomoci včetně očkování, výživových doplňků, nezávadné vody, hygienických zařízení atp.), na navrácení životů dětí co nejrychleji k normálu, zejména na rychlý návrat dětí do škol a na spojování rodin (výstavba a rekonstrukce zničených škol, dodávky školních pomůcek, vyhledávání rodin), na ochranu dětí před nebezpečím zneužívání a obchodu s dětmi.
Jednou ze zásad práce UNICEF v těchto zemích je, že „nové musí být lepší“. V praxi to znamená, že kdekoli to je možné, UNICEF pomáhá přebudovat zdravotní, vzdělávací a sociální služby na vyšší úroveň, než jaká byla před katastrofou. Další zásadou je zamezit vzniku nebo prohloubení nerovností, tj. směrovat pomoc tak, aby v dané zemi nebylo způsobeno/prohloubeno napětí mezi zasaženými oblastmi, kde je pomoc poskytována, a oblastmi, které nebyly zasaženy.
Velmi důležité je, že na obnově se podílejí místní komunity – příjemci pomoci. Mají možnost rozhodovat, kde budou vybudovány zdroje vody a postaveny školy, jak budou užívány a také udržovány po jejich převzetí. Zapojení komunity do školních aktivit zajišťuje, že děti ve školních lavicích zůstanou. Toto vše nabízí naději na lepší budoucnost.
Přesto ještě zdaleka není vyhráno. Mnoho rodin stále postrádá pravidelný zdroj příjmu a žije v provizorních podmínkách. Obnova normálního života trvá déle, než se předpokládalo, stejně jako výstavba domů a infrastruktury. A děti z generace tsunami, přesto že většině z nich se podmínky výrazně zlepšily, stále ještě nezískaly plný pocit bezpečí a návratu k normálu.
PŘEHLED POMOCI UNICEF PO TSUNAMI
Celkově
UNICEF poskytl v zemích zasažených tsunami pomoc přibližně 4,8 milionu lidí.
Zpět do školy
Školní pomůcky a vybavení škol byly poskytnuty pro 1,4 milionu dětí.
Voda a hygiena
Přístup k nezávadné vodě byl zajištěn pro 1,2 milionu lidí. Bylo vybudováno/obnoveno 4745 vodních systémů.
Očkování
Proti spalničkám bylo očkováno 1 220 099 dětí.
Malárie
Moskytiéry byly zajištěny pro 557 948 dětí a žen.
Psychosociální podpora
Psychosociální péče a podpora byly poskytnuty 358 437 dětem.
Kolik stojí pomoc dětem v krizové situaci
2,50 Kč 10 tablet na čištění vody (každá vyčistí 4–5 litrů vody)
150 Kč teplá přikrývka pro 1 dítě
230 Kč základní rodinná souprava pro dezinfekci a přepravu vody (dva desetilitrové kanystry na vodu, kbelík s víkem o objemu 14 litrů), 10 mýdel, 5 balení dezinfekčního prostředku s chlorem a 50 tablet na čištění vody
600 Kč proočkování jednoho dítěte (kompletní očkovací dávky proti tuberkulóze, černému kašli, spalničkám, tetanu, dětské obrně a záškrtu, jednorázové jehly, chladicí box)
2500 Kč. ORS (Orální rehydratační sůl) pro záchranu života 625 dětí postižených těžkým průjmem a dehydratací
2380 Kč 20 moskytiér napuštěných insekticidem, které rodiny ochrání proti malárii
Archiv, časopis Krásná 2007, Fotografie: UNICEF