Úvod Magazín Bylinkářka tělem i duší

Bylinkářka tělem i duší

I tentokrát pokračujeme ve svém cyklu, v němž představujeme české knihkupce, ať už mají malý obchůdek s knížkami či síť megaobchodů po celé zemi. Dnes padla volba na Petru Prokopcovou z Českých Budějovic. Její krámek najdete na Panské ulici, v čísle popisném 3. V něm však nejsou k dostání zdaleka jen knihy. Jde o mnohem tajemnější a barvitější království, ale o něm vám už poví ona sama.

Představujeme vás svým čtenářům v cyklu rozhovorů s knihkupci, ale ve vašem obchodě se toho prodává mnohem víc – prozraďte, co všechno.

Ve svém obchodě prodávám asi 250 druhů vážených bylin, bylinné koncentráty, tarotové a vykládací karty, pomůcky na věštění, jako jsou kyvadla, virgule či věštecké koule. Také odbornou literaturu z oboru tarotu, esoteriky, zdraví a zdravého životního stylu. Knížky jsem měla původně jen jako doplňkový sortiment, ale dnes mám rozsáhlý sortiment hlavně odbornější literatury.

Co vás přivedlo ke všem těm tajuplnostem?

Mám velmi blízko k přírodě i zvířatům, původní profesí jsem zootechnik. Chvíli jsem pracovala v zemědělství, ale krátce po revoluci jsme si s mým otcem – výborným astrologem – otevřeli obchod, myslím, že první svého druhu v Českých Budějovicích. Otec se v té době specializoval na zdravotní horoskopy, a proto jsme se snažili, aby si zákazníci mohli odnést spolu s astrologickou radou i bylinky, které jim pomohou zahnat jejich zdravotní problémy. Následovalo moje speciální vzdělání pod hlavičkou ministerstva zdravotnictví a tím byla moje další cesta určena.

Jste tedy bylinkářka?

Ano, jsem bylinářka tělem i duší!

Váš obchod je v Českých Budějovicích. Není to nevýhoda? Takový ten „biostyl“ asi více jede v největších městech, ne?

Musím se smát vaší otázce. Ale řekla bych, že my Jihočeši jsme pravdu trochu konzervativnější než lidé v jiných krajích. Třeba odborných seminářů se u nás pořádá daleko méně než jinde a je o ně menší zájem. Ale snad se polepšíme. Svoji milovanou „živnost“ provozuji už patnáct let a za ty roky mám stálou klientelu. Troufám si tvrdit, že jsme jediná prodejna svého druhu v kraji. Spolupracuji s léčiteli z celé republiky, pro které míchám na objednávku čajové směsi. Zákazník si objedná směs a za hodinu si ji vyzvedne nebo ji zasíláme poštou. Zaznamenala jsem velký pokrok v tom, že nám zákazníky doporučují i lékaři, protože bylinky si umějí dobře poradit například s klimakterickými potížemi nebo čištěním organismu.

To bych potřeboval. Dáte mi tip na nějaký zázračný čisticí lektvar?

Bylinných směsí míchám opravdu hodně, ale poradím vašim čtenářům jednu výbornou čajovou směs na celkové vyčištění organismu, které se téměř okamžitě projeví na pleti, což určitě ocení hlavně dámy. Ale vy třeba také. Tak tedy: vezmeme stejným dílem kopřivu, šalvěj, list břízy a meduňku. Vše řádně promícháme, odebereme dvě polévkové lžíce vzniklé směsi a nasypeme do půl litru studené vody – na to pozor, opravdu studené, nikoli teplé. Necháme přes noc macerovat, tedy louhovat a ráno scedíme. Každé ráno asi po tři týdny pak pijeme čtvrt litru na lačno a čtvrt litru večer.

Vykládáte sama někdy karty, když už jich máte v nabídce tolik druhů?

Používám tarotové i vykládací karty. Ale přiznám se, že jen ve složitějších obdobích svého života. Myslím, že karty nám pomohou trochu se nasměrovat, ale rozhodnutí zůstává vždy na nás.

Vždycky, když mluvím s nějakou ženou, která tak trochu čaruje, dětinsky loudím, aby mi prozradila nějaké kouzlo. Žádná ale nechce.

Tak já vám jedno prozradím. Doma si v klidu a s rozmyslem napište tři přání na malé bílé papírky a připravte si plátno o velikosti asi 20krát 20 centimetrů. O půlnoci mezi 23. a 24. červnem se vydejte do lesa se svíčkou. Najděte si kapradí, postavte na zem zapálenou svíčku, připravené plátno a tři přání. Vždy utrhněte jeden kousek kapradí a pomalu a procítěně poproste o splnění svého přání. Nezapomeňte za všechno poděkovat. Nakonec zabalte do plátna tři kousky kapradí a tři lístečky s přáním, převažte přírodním provázkem a snažte se, aby váš kouzelný měšec celý rok nikdo nenašel.

To jsem tedy zvědavý, jestli to bude fungovat! Pojďme ale ke knížkám. Co se u vás dlouhodobě nejvíce prodává?

V posledních měsících v prodejnosti jasně vedou knihy a karty Doreen Virtue a pak publikace výborné české autorky Zdeňky Jordánové, která poměrně populární formou učí hledat hloubku života.

Po jaké knížce sáhnete sama?

Výběr knihy u mě záleží na momentálním rozpoložení. Protože mám malého syna, právě čtu knihu Indigové děti. Myslím, že člověka ovlivní každá kniha, už třeba jen tím, že se nad ní zamyslí. V poslední době mě asi nejvíce zaujala kniha Magie pro pokročilé od Josefa Veselého.

A co byste doporučila člověku, který by k vám přišel a řekl: Dejte mi nějaký tip. Chodí vůbec někdy takoví zákazníci?

Přesně takový typ zákazníků opravdu chodí. Nejdřív se snažím zjistit, jaký obor v literatuře dotyčný upřednostňuje, a pak mu určitou knihu doporučím. A nezřídka spolu diskutujeme nejen o knihách, ale i o kartách či o zdravotních problémech, třebas i zvířat. Sama totiž chovám psy, a tak chodí pro bylinky i majitelé pejsků nebo koní. I v této oblasti bylinná léčba velmi dobře zabírá a myslím, že právě v péči o zvířata se přírodní léčba začne v budoucnu používat ještě mnohem víc.

Všiml jsem si, že máte velice hezky uspořádaný internetový obchod. Jak se liší internetový zákazník od toho „živého“?

Internetový obchod je hlavně zásluha mého přítele, který mi s ním hodně pomáhá. Nabízíme na internetu v podstatě všechno, co prodávám v kamenném obchodě, ale je poznat, že internetový zákazník je opravdu trochu specifický. Prodává se hlavně speciální zboží, jako jsou ušní svíce či moxovací doutníky. Také speciální bylinné koncentráty. Spíše tedy věci, které nejsou jinde běžně k dostání.

Jste narozena v Raku. Poznáváte se v charakteristice Raka?

Myslím, že jsem opravdu typický Rak. My Raci máme k tajemnu ještě trochu blíž než ostatní. Na astrologii tudíž nejenže věřím, ale dokonce se jí aktivně věnuji. Zatím zpracovávám horoskopy jen pro své známé a pak sleduji jejich další životní vývoj. Protože astrologie není jen o znalostech, ale i o životních zkušenostech.

Tak ať jsou to zkušenosti vždy obohacující.

Děkuji vám a přeji na oplátku vašim čtenářům krásné léto a slunce na cestě životem.

Achiv, časopis Krásná 2008

Osobnosti a rozhovory
Duše Veselá zpráva na neděli