Úvod Magazín Beran

Beran

Jak známo, jaro je charakterizováno tím, že se rodí nový život. A právě znamení Berana bychom mohli označit za jakousi jiskru, z níž se rodí nové věci. Proto jsou Berani plní chuti objevovat stále nové a neznámé. Jejich vládnoucí planeta Mars jim do vínku dává nebojácnost pustit se do neznáma, sílu, s níž prorážejí své ideje (vezměme si semínko, které musí prorazit půdu, aby se dostalo na povrch), a energii, která je nutí nezastavit se. Proto se tak často Berani ženou bez rozmyslu do nových zaměstnání, sportů, milostných vztahů… Tyto lidi nezajímá, co vzejde z této jiskry. Hlavní je, že něco začalo. Pokud nastanou problémy, pak se s nimi porvou, až když se jim připletou do cesty.

Vývoj

Jak známo, jaro je charakterizováno tím, že se rodí nový život. A právě znamení Berana bychom mohli označit za jakousi jiskru, z níž se rodí nové věci. Proto jsou Berani plní chuti objevovat stále nové a neznámé. Jejich vládnoucí planeta Mars jim do vínku dává nebojácnost pustit se do neznáma, sílu, s níž prorážejí své ideje (vezměme si semínko, které musí prorazit půdu, aby se dostalo na povrch), a energii, která je nutí nezastavit se. Proto se tak často Berani ženou bez rozmyslu do nových zaměstnání, sportů, milostných vztahů… Tyto lidi nezajímá, co vzejde z této jiskry. Hlavní je, že něco začalo. Pokud nastanou problémy, pak se s nimi porvou, až když se jim připletou do cesty. To s sebou může přinést mnoho pozitivního, pokud se Berani nezačnou vrhat příliš do věcí, které poté působí destruktivně. Typický Beran se nijak zvlášť nepoučí z chyb, neboť jeho instinkt je příliš impulzivní a bojovný jako sám život, který se právě zrodil.

Děti

Na malou chvíli zapomeňme na vývoj embrya a porodní sály a představme si, že naše dítko sem přišlo přímo od svého vládce, vybavené vlastnostmi od své vládnoucí planety. Máte před sebou kudrnatého čertíka, který má ještě ručičky od sazí a připomíná uzlíček jisker, jež nejdou udržet v klidu? Pak nutno podotknout, že tento uzlíček je i pěkně odvážný a od prvního nadechnutí vám bude dokazovat, že je to on/ona, kdo tu bude vládnout. Je čas jíst nebo jít do kina, pak nemají-li se jiskřičky proměnit v ohnivý řev, tomu tak bude. Inu, jak by ne, když je na tuto cestu svými vlastnostmi vybavil Mars. Marsovy děti raději zkusí, co ten hrad z kostek, jejž postavily, vydrží, než aby se na něj zálibně dívaly. V pěti případech ze šesti tyto děti nebudou dlouze fňukat nad rozbitým kolenem ani nad spolužákovou posměvačnou poznámkou o baculatém nose. Už záhy zjistíte, že tyto děti není možné strašit. Moje známá strašila při pobytu na chatě svého syna, Berana, že bude-li zlobit, přijde na něho komínem čert. Její synek přistoupil ke kamnům, podíval se do nich a řekl: „Tam se vejde jen malý čert, toho přemůžu.“ Jak by ne, když drží ohnivý Marsův meč, jenž s ním roste.

Život kosmické bytosti

Znamení Berana představuje zrod kosmické bytosti. Leckde je označován za novorozence, který svůj příchod ohlašuje vřískotem stejně jako všechny nelibosti. Vzpomeňte si, když má novorozenec hlad nebo ho něco bolí, začne řvát na celé okolí, aby získal jeho pozornost. Také Berani v případě nelibosti začnou ječet. V jejich vzplanutí je však něco tak (až dětsky) upřímného, že to prostě nelze považovat za skutečně sobeckou agresivitu. Koneckonců nikdo přece novorozence nepovažuje za egoistické stvoření. Vždyť jsou bezbranní a tak upřímní. Totéž platí o zrozencích v Beranu. Tito lidé přes svou marsovskou energičnost dovedou být vůči prohnanosti a intrikám až bezbranně zranitelní. Ve skrytu duše touží po lásce a pozornosti, a nikoliv po bolesti. Pokud se dostaví, brání se jediným možným způsobem – křičí. Berani jsou nebojácní lidé. To však pramení opět z jejich „novorozenecké naivity“, že se jim nemůže nic stát, protože je svět musí hýčkat. To se jim občas nevyplatí. Oni ale dovedou zapomínat rychle tak jako malé dítě, které se spálilo, ale jež je teď zaujato něčím novým, co lechtá jeho zvídavost.

Mars

…Otevřela jsem oči a uviděla jsem tam stát muže s obnaženou hrudí. Nad jeho levým prsem byla vyobrazena vlčí hlava a nad ní symbol, který jsem znala. Kroužek se šipkou mířící k vesmíru. Z muže vyzařovalo něco, co se nedá popsat, co lze jen cítit. Síla, zralé mládí, zápal, nadšení, oheň, hrdost, spravedlnost. Na pravé tváři měl vyobrazené pírko zkřížené s mečem.

Jako pírko se budeš cítit na křídlech mého nadšení.
Přijde však čas,
kdy budeš potřebovat i meč můj křišťálový.

Asi takto bych vám představila pána vitality a síly, tedy planetu Mars.

Jak už jsem napsala několikrát, i přesto, že si vážím tradiční astrologie, nikdy se mi nelíbilo tradiční škatulkování planet na škodlivé a pozitivní. Žádná planeta není škůdcem. Každá planeta nás zásobuje určitým druhem energie a každou tuto sílu lze využít jak užitečně, tak destruktivně. Každá planeta a její síla mají místo v našem životě a vývoji. Tradiční astrologie označila Mars za škůdce, přestože právě jeho energie nám dodává sílu k překonávání překážek, zápal do práce a vitalitu.

Mohli bychom vlastně říci, že tradiční astrologie nebyla k planetě Mars přátelská přesně tak, jako nebyla řecká mytologie nikterak nakloněná bohu Areovi. V řeckých bájích dělali vše proto, aby Area zesměšnili a vyjevili ho jako surového boha války, který neumí nic jiného než válčit, a navíc je nespravedlivý, namyšlený a hloupý. Obrat k lepšímu nastal ve starém Římě. Tam sice také Marta vzývali, když šli do boje, ale pro Římany se stal i bohem polních prací - tedy i plodné činnosti - a každý březen Marta oslavovali před oltáři, aby si tak zajistili jeho přízeň pro svoji úrodu. Na jeho počest pojmenovali měsíc březen March, jménem, jež přijalo mnoho národů. Mars se pro ně stal důležitým a uctívaným bohem tvořivých činností. Jedině máte-li dost síly a vitality, máte chuť do aktivity. Mars umí rozdávat i nadšení do každé činnosti (tak jak jsem uvedla nahoře). Síla se dá samozřejmě využít i k boji. Známý spisovatel Paulo Coelho v jedné své knize říká, že lidé musí bojovat správný boj. Jeho slova v sobě nesou velký kus pravdy. Pod slovem boj či válka si člověk nesmí představit jen onen surový způsob boje lidí proti lidem či zvířatům… náš boj je bojem proti zlu a krutosti. Nemusí přitom řinčet zbraně (Mars je přece nevyrobil, tak proč bychom měli války se zbraněmi svádět na něj). Mnohdy silná vůle, víra v to dobré a silná duše může ten boj vyhrát, aniž by byla učiněna nějaká krutost. A právě Martův křišťálový meč nám může k takovému boji dát sílu a odvahu.

Mars a astrologie

V našem horoskopu, a tedy i životě je Mars důležitý, neboť ukazuje na naše touhy, smyslnost, odvahu, vůli, jak dovedeme překonávat překážky a jak jsme činní. S Marsem se pojí den úterý, rudá barva, číslo devět, kámen rubín. Alchymie spojuje tuto planetu s železem. Astrobiologové připisují vliv rudé planety na mozek (zejména na sídlo vášní), kortikální krajiny nadledvinek, chuť, prsa, genitálie, žluč, žíly, červené krvinky, vyměšovací orgány.

Archiv, časopis Krásná 2007

Astronomie
Jonathan Rhys Meyers Dopřejte si jaro i Velikonoce po svém!