Úvod Magazín Podzim v New Yorku

Podzim v New Yorku

Central Park v desítkách odstínů oranžové a červené. Kavárny skoro bez turistů. Stovky nových výstav a koncertů. Podzim je k návštěvě New Yorku ideální. Pokud si jej chcete užít tak jako místní, zkuste následující.

Inspirujte se butiky v Lower East Side

Podzimní a zimní móda kolem Orchard Street mezi ulicemi Delancey a Canal vás okouzlí. Jde o sérii malých obchodů, jako je například můj oblíbený Kaight , kde najdete krásné svetry, šaty, prádlo a šperky. Až vás zkoušení originálně střižených modelů zcela vyčerpá, stavte se v bohémské pekárně Babycakes (na rohu ulic Broome a Ludlow) a objednejte si jejich proslulé biokoláčky nebo „cup cake“ a čaj ve velkém porcelánovém hrnku .

Jděte do Central Parku pouštět draky nebo hrát frisbee

Newyočané se se sluncem loučí jen velmi těžko a travnatá louka Sheep Meadow se naplní lidmi při sebemenším náznaku babího léta. Nebudou se sice už opalovat, ale roztáhnou deky, uspořádají piknik a budou alespoň něčím házet až do západu slunce. Draky pouští málokdo, ale velká plocha a vítr od moře k tomu nabízejí ideální podmínky.

Nejlepší je vlastní doprava

Nejpříjemnější způsob jak podzimní město pořádně poznat je rozhodně na kole. Můžete si jej půjčit například v dolní části Manhattanu, projet se podél řeky Hudson až na Upper West Side a užít si cestou krásný výhled na barevné listy stromů na protějším břehu .

Pokud se trochu ochladí, je čas na horkou čokoládu

Místní ji, stejně jako ostatně všechny delikatesy, berou velice vážně. Můžete se sami rozhodnout, jestli dáváte přednost úžasně jemné variantě s příchutí lískových oříšků a s čerstvou sušenkou z restaurace Otto (5th Avenue a 8. ulice) nebo krémové čokoládě s domácími marshmallows, kterou nabízí City Bakery na 18. ulici mezi 5. a 6. Avenue.

Při opravdu pošmourném počasí můžete klidně strávit v teple celé odpoledne

Málokdo tuší, že útulná kavárna Doma ve West Village (17 Perry Street) se tak jmenuje kvůli české přízni. Ještě než se usadíte a nostalgicky si objednáte štrúdl nebo palačinku, stavte se v nedalekém knihkupectví Three Lives & Company (154 West 10th Street) a vyberte si, co si v kavárně přečtete. Budete se tam cítit jako v obývacím pokoji a příjemní prodávající s vámi ochotně zabřednou do debaty o literárních novinkách i poklescích.

 

Nenechte si ujít NYC Marathon

Jde o neskutečně inspirativní sportovní událost kterou bude 7. listopadu žít všech pět newyorských čtvrtí. Nejdříve kolem vás prosviští rekordmani (a rekordmanky), pak ale následuje opravdu emocionální podívaná. Po boku hvězd a sportovců bojují se 42 kilometry, proměnlivým počasím a sami se sebou zcela obyčejní lidé z celého světa. Obzvlášt posledních deset kilometrů, které se beží v Central Parku a kdy všichni melou z posledního, skutečně stojí za to. Za pár minut spontánně začnete neznámé bežce nadšeně povzbuzovat tleskáním sami a za dalších pár honem nasazovat sluneční brýle, aby nikdo neviděl, že vám osmdesátiletá babička vybíhající odhodlaně a pomaloučku kopec z Harlemu vehnala do očí slzy dojetí.

Nezapomeňte na výstavy

New York je považován za hlavní město umění, ale mnozí návštěvníci si na návštěvu galerií neudělají dost času. Na podzim přitom většina výstavních síní připravuje ten nejlepší program. Vydejte se třeba do Brooklyn Museum na Women Pop Artists, 1958–1968  a do galerie Guggenheim na meziválečné francouzské, italské a německé umění . Nezapomeňte ani na vernisáže v malých galeriích v Chelsea, každý čtvrtek od šesti hodin.

Pobavte se sváteční výzdobou obchodů

To, co se děje ve výlohách v okolí Fifth Avenue, nemá ve světě obdoby a na podzim to platí dvojnásob. V období kolem Halloweenu (Dušiček), Dne díkuvzdání a Vánoc se v podstatě změní v živé módní fotoeditorialy. Prezentace jednotlivých prodejců jsou obměňovány každých pár dní a obchody Prada, Louis Vuitton, Fendi, Bulgari a Tiffany jako by se předháněly, kdo přijde s extravagantnějším sezonním uměleckým dílem. Ve výlohách tak často uvidíte poslední módní výstřelky na figurínách v bizarních pozicích, to vše v obklopení maket měst, zvířat, dýní, padajícího sněhu a fantaskní světelné výzdoby.

Archiv, časopis Krásná 2010

Fejetony
V kuchyni s Julií Child - Dušené filety Lososa na víně s aromatickou zeleninou Zahradníkův listopad - příprava