Úvod Magazín Léto na talíři - Čerpáme energii

Léto na talíři - Čerpáme energii

Nabízí se toho teď tolik! Léto rozdává plnými hrstmi a na ničem nešetří. Je tak lákavé podlehnout jeho štědrosti hraničící s hýřením.

Stromy jsou obsypané třešněmi, záhony plné jahod a rané zeleniny, lesy voní houbami, borůvčím a maliním – a obchody narvané všemi možnými lahůdkami, převážně nezdravými, téměř stejnými v zimě i v létě. Co z toho všeho si vybrat, aby nám to co nejvíce prospělo?

Čerpáme energii

Právě teď je doba nejvhodnější pro získání co nejlepší kondice. Zimní strádání je už úplně zapomenuto a následné jarní únavy a infekce jsou už zvládnuty – a pokud ještě ne úplně, měli bychom se snažit zbavit se jich co nejrychleji. Léto je nenahraditelný akumulátor našeho zdraví tělesného i duševního. Děláme si teď energetické zásoby na horší doby, i naše psychika si ukládá radostné zážitky, snažme se tedy, aby jich bylo co nejvíce a aby byly co nejprospěšnější – samozřejmě v mezích možností bohužel omezených hmotou a opotřebovaností našich civilizací zmožených těl.

Měli bychom teď zapomenout na jídla konzervovaná, dochucovaná, aromatizovaná a vůbec předem dlouhodobě připravovaná: je to mrtvá hmota bez energie přírody. Na talíři bychom měli mít potravu co nejčerstvější a nejkvalitnější, z místních zdrojů, nejraději právě utrženou někde v čisté přírodě. Ono by se to ale klidně obešlo i bez toho talíře! Zkusme se pást na borůvkových lesních přírodních plantážích, zobejme maliny přímo z keře a třešně ze stromu! Utrhnout a šup do pusy! Ovšem jen tam, kde je čisté prostředí a stromy nepoznaly chemický postřik.

A pozor na jahody, obzvláště ve velkém pěstované na polích: ty bývají plné škodlivé chemie a spíš nám ublíží, než prospějí. Ani po důkladném omytí se totiž nezbaví jedů, které jsou do nich vsáklé. Samozřejmě, neožírají je škůdci a netrpí plísněmi, všechno živé je totiž z chemizovaných latifundií spolehlivě vypuzeno. Nechme se tím poučit a vyhněme se civilizačním „nutnostem“ v podobě škodlivin velkým obloukem, obzvláště teď v létě, kdy máme úžasnou možnost vyhledat nezávadné zdravé přírodní partie. Ještě stále existují!

Archiv, časopis Krásná 2009

Pel-mel
Olga Walló - Schopnost zatnout dráp Tygrům zvoní hrana