Úvod Magazín Zoologická odpovědna: kočky

Zoologická odpovědna: kočky

Člověk posuzuje zvířata hlavně podle toho, jak dalece naplňují jeho představy o tom, jak by se měla chovat.

Jak je to s kastrací koček? Nezmění se tím i povaha?

Vzhledem k tomu, že domácí kočka dokáže během jedné sezony přivést na svět až tři vrhy a její mláďata jsou už v následujícím roce schopna mít potomstvo, je otázka kastrace na místě. Spoléhat se na to, že se odrostlá koťata o sebe nějak postarají nebo si je někdo vezme, je nezodpovědné. Přeplněné útulky, vyhladovělí a nemocní jedinci, toulající se po v okolí měst a vesnic, nebo dokonce zmrzačená koťata, která se stala obětí týrání různými individui – to vše je důsledkem pochybného filozofického názoru, odmítajícího možnost zasahovat do života zvířat.

Domácí kočky nemají žádného přirozeného nepřítele a mají v podstatě neomezený přísun potravy. Nemůžeme proto ponechat jejich množení náhodě. Kastrace je poměrně jednoduchá operace, která neznamená pro zvíře nějaký zásadní zásah. Často zůstává zachováno (a to u obou pohlaví) střídání nálad, typické pro fáze hormonálního cyklu. U kocourů dochází většinou ke zklidnění chování, což je pro majitele jistou úlevou. Odpadá několikatýdenní doba potulek po okolí, kdy se záletníci vracejí domů vyhublí, plní ran, šrámů a nejrůznějších parazitů. U koček přináší kastrace prodloužení věku, protože neustálé porody musí organismus zákonitě vyčerpávat.

Jakým nejšetrnějším způsobem se zbavíme přebytečných koťat?

Pokud nemáme kočku kastrovanou a dojde k nejhoršímu, jsme postaveni před skutečnost, že se musíme koťat zbavit. Měli bychom tak učinit co nejrychleji, a pokud možno ohleduplným způsobem. Nejlepším řešením je svěřit tuto nemilou práci veterináři.

Je pravda, že kočky nesnášejí mokro a milují teplo? Vždyť mají kvalitní hustou srst.

Kočičí srst je skutečně hustá, kvalitní a chrání před zimou. Ne nadarmo se z kočičích kožek šily bederní pásy, známé „ledviňáky“. Nicméně pokud má kočka možnost, najde si ve svém bydlišti neomylně první teplé místo. Kočky žijící v bytech to mají v tomto směru jednoduché, jejich „vesnické“ příbuzné jsou na tom trochu hůř.

Zkuste se někdy podívat na kočku, která běží v dešti, jak se snaží vyhnout kalužím a nervózně oklepává namočené tlapky. Zatímco psi se koupají radostně, naprostá většina koček se ve vodě ocitne jen nedobrovolně. Naopak sucho a hřejivé teplo jim dělá víc než dobře. V zimním období spí na půdách v seně, přes den sedávají v dílnách nebo obytných místnostech u kamen a slastně prospí celé hodiny. S příchodem předjaří posedávají a polehávají na prohřátých tmavých plochách a slastně se oddávají hřejivé lázni slunečních paprsků. Zoologové soudí, že záliba našich domácích koček v teple a suchu je důkazem toho, že jejich předci pocházeli z teplých jižních krajin.

Archiv, časopis Krásná

Pel-mel
Miloslav Petrusek – Nadace Vize 97 Hana Zagorová: Na slepené vztahy nevěřím (1. díl)