Úvod Magazín Zločiny proti kráse

Zločiny proti kráse

Zbavte se zlozvyků, které vám ubírají na kráse.

Zlozvyk číslo 1:
okusujete si kůžičku okolo nehtů
Nejenže okousaná kůžička vypadá ošklivě, ale zároveň působíte na své okolí jako člověk, který se o sebe moc nestará anebo je nervózní jako ratlík. Pokud kůžičku okusujete nebo stříháte, bude vám víc dorůstat a konečky vašich prstů začnou brzy vypadat jako bambulky. Noste s sebou všude tvrdý papírový pilníček a vždy, když se vám bude zdát, že nějaká kůžička potřebuje „ukousnout“, jemně ji zapilujte. Je to jemnější verze a cesta, jak se zlozvyku zbavit. Také se snažte do nehtu a jeho okolí vtírat regenerační olejíček, nejlépe s obsahem vitaminu E. To kůžičku zjemní, a navíc vám krásně zesílí nehty.

Zlozvyk číslo 2:
hrajete si s vlasy
Pokud si neustále hrajete s vlasy, točíte je na prst, nebo je dokonce okusujete (ano, okusujete!), velmi si je ničíte. Vlas při tom snadno praskne a pak už stačí, aby zafoukal vítr, vlas se zlomí a koneček roztřepí. Většina z nás si s vlasy hraje zejména při práci, kdy je zapotřebí se soustředit. Než si sednete k počítači či než začnete pracovat, stáhněte si dlouhé vlasy do culíku, ať je máte z dosahu.

Zlozvyk číslo 3:
přehnaně si čistíte pleť
Pravidelné čistění pleti je velmi důležité a je jednou ze zaručených cest ke kráse, ale pokud to přeháníte, můžete své pleti naopak velmi uškodit. Narušíte tím totiž její přirozenou obranyschopnost a pH a ona se tak stane přecitlivělou. Pokud máte stahující pocit na tváři i 20 minut po čistění či odlíčení, potřebujete šetrnější přípravek. A samozřejmě naopak, pokud je vaše pleť už po 20 minutách lesklá, potřebujete jiný typ odličovadla, například krémové konzistence – ta jsou vhodná téměř pro všechny typy pleti.

Zlozvyk číslo 4:
výrazně líčíte konturu rtů
Konturu rtů obmalovanou silněji, než je barva rtěnky či lesku, jsme naštěstí pohřbily v 80. letech. Nebo přesněji řečeno: měly pohřbít. Spousty žen se tohoto zlozvyku bohužel dopouštějí ještě dnes. Konturovací tužka by měla sloužit k jemnému vyrýsování tvaru rtů či k jeho nepatrnému vylepšení. Je téměř nezbytností u tmavých či červených rtěnek, protože tak neriskujete rozpití barvy ani dojem „křivé pusy“ – ale vždy zde platí pravidlo, že musí mít stejný odstín jako rtěnka. Pokud používáte světlounké odstíny lesku, vyberte si konturovací tužku v tónu svých rtů. Tak docílíte nejlepšího a nejpřirozenějšího výsledku.

Zlozvyk číslo 5:
přeháníte to se soláriem
Jakékoli záření UVA nebo UVB vaší pleti škodí. I v soláriu se můžete spálit a stejně jako pravé sluneční paprsky vaši pleť vysušuje, způsobuje pigmentové skvrny a předčasné stárnutí kůže. Pokud se solária nechcete vzdát, rozhodně alespoň investujte do opalovacích přípravků určených právě k použití v soláriu. Nejsou sice nejlevnější, ale rozhodně se vám to vyplatí, kůži máte jen jednu. A pamatujte, že podle nejnovějších studií byste neměla v soláriu strávit víc než 100 minut ročně, zejména pokud užíváte hormonální antikoncepci. Také se nikdy neopalujte bez ochranných brýlí, zvláště když nosíte kontaktní čočky.

Zlozvyk číslo 6:
hodně vytrháváte obočí
Obočí dodává vaší tváři výraz a změna jeho tvaru vám může velice uškodit nebo naopak extrémně vylepšit váš vzhled. Zapomeňte na uzoučké kulaté obočí, které vám dodává vzhled neustále se divící mrkací panenky. Obočí by mělo být v odstínu vašich vlasů a nemělo by být ani dlouhé ani krátké. Snažte se, aby vaše obočí mělo přirozený tvar, trhejte pouze chloupky, které jsou mimo jeho konturu, a nikdy si nevytrhávejte obočí shora. Pořiďte si tužku na obočí v barvě odstínu svých vlasů či o odstín světlejší a jemnou linkou dokreslete tvar.

Zlozvyk číslo 7:
vymačkáváte zarostlé chloupky
Pokud se snažíte vymačkávat zarostlé chloupky na tříslech nebo nohou, bohužel si tak nejen způsobujete drobné jizvičky na kůži, ale zároveň můžete dostat infekci. Zarostlý chloupek si jen zakápněte tea tree olejem a nechte ho být, popřípadě až půjdete příště na depilaci, požádejte kosmetičku, aby vám chloupek odstranila pod lupou sterilní jehlou. Zarůstajícím chloupkům můžete snadno předcházet pravidelným prováděním peelingu. Pokud si dáte tubu do sprchy, zabere vám to pouze pár minut a nebudete se moci vymlouvat. Peeling si můžete také připravit doma, rozmícháte mořskou sůl s trochou vody nebo přírodní hnědý cukr s trochou mléka a medu. Nezapomeňte ale, že exfoliací jste z kůže neodstranila jen odumřelé kožní buňky, ale také přirozenou ochrannou vrstvu, proto se vždy po použití peelingu natřete tělovým mlékem.

Zlozvyk číslo 8:
nechráníte si vlasy před sluncem
Pokud jste blondýnka, měla byste používat šampon a kondicionér s SPF, UVA či UVB od jara až do podzimu, kdy je sluníčko silnější. Při opalování, ať už máte jakoukoli barvu vlasů, byste měla používat ochranný sprej. Slunce vlasy vysušuje stejně jako vaši kůži a výsledkem jsou lámající se vlasy, roztřepené konečky a celkové ztenčení vlasu a jeho vyšisování. Opalovací přípravky vlasy zároveň chrání před slanou vodou či chlorem. Nezapomeňte je opakovaně nanášet každé dvě hodiny či po každém koupání stejně jako opalovací krém na tělo. Pokud jsou vám svou olejovou konzistencí spreje nepříjemné, k dostání jsou také krémy či gely – nebo si zkrátka nasaďte čepici.

Zlozvyk číslo 9:
půjčujete si make-up od kamarádek
Půjčování make-upu je velmi nehygienické a může vám způsobit kožní problémy. Například půjčená rtěnka vám může způsobit opar nebo vám může rty velmi vysušit, zvlášť pokud je kamarádka na rozdíl od vás kuřačka. Pokud máte citlivou pleť, nikdy nepoužívejte cizí pudr či tuhý make-up v tyčince, můžete si tak přivodit dermatitidu, či dokonce lehkou formu ekzému. Nezapomeňte, že i když si necháváte svou kosmetiku jen pro sebe, kosmetické štětce by se měly před každým použitím umýt. Jednoduše namočte vatový tamponek v odličovadle a štětec do něj utřete.

Zlozvyk číslo 10:
po umytí vlasů nepoužíváte kondicionér
Šampon vlasy zbaví ochranného mazu, a pokud nepoužíváte kondicionér, jsou vlasy daleko náchylnější k polámání či třepení. Vlasy se po jeho použití dají snadněji rozčesat, jsou lesklé a hydratované. Kondicionéry se stejně jako šampony vyrábějí v nejrůznějších kombinacích upravených podle potřeby vašich vlasů a je mylné se domnívat, že je nepotřebujete. Pokud se vymlouváte na čas, umyjte si nejdříve vlasy ve sprše, vmasírujte kondicionér do vlasů a nechte ho působit, zatímco se myjete nebo si holíte nohy. Šampony označené 2 v 1 s obsahem kondicionéru sice ušetří čas, ale jsou vhodné spíše do posilovny či na víkend, když s sebou nechcete brát moc věcí. K pravidelnému použití se moc nehodí.

Zlozvyk číslo 11:
odlupujete si lak na nehtech
Pokud patříte mezi ty, pro které je odlupování laku na nehtech zlozvykem, noste lak všude s sebou, abyste mohla nehet ihned uvést do původního upraveného stavu. V kabelce můžete nosit i malou lahvičku odlakovače a jeden či dva vatové tamponky. Ve chvíli, kdy začnete seškrabovat odlupující se lak z nehtu, strháváte spolu s ním přirozenou ochrannou vrstvu, nebo dokonce i vnější část nehtu a ty se pak stávají měkkými. Mohou se začít třepit a lámat a bude trvat čtyři až šest týdnů, než se svrchní část nehtu opět obnoví. Pokud před lakováním použijete spodní podkladový lak, barva na nehtech vám vydrží déle, a navíc se celý nehet zpevní.

Zlozvyk číslo 12:
nečistíte kartáč na vlasy
V kartáči na vlasy se shromažďuje veškerý prach a nečistoty, které z vlasů vyčešete. Pokud ho pravidelně nečistíte, vaše vlasy mohou být matné, bez lesku, budou potřebovat stále častější mytí, nebo dokonce se může objevit kožní vyrážka na povrchu hlavy. Ta se projevuje nadměrným svěděním nebo lupy. Proto si alespoň dvakrát za měsíc kartáč umyjte, nejdřív z něj hřebínkem vyčešte všechny vlasy a dejte jej do misky nebo umyvadla s teplou vodou a trochou šamponu. Po deseti minutách kartáč dobře opláchněte. Nejlepší kartáče na vlasy jsou z koňských žíní či kančích chlupů nebo dřevěné. Kartáče z umělé hmoty vašim vlasům spíše škodí a mechanicky je poškozují.

 

Životní styl
Co mě štve aneb když už člověk jednou je... O rybě a motýlovi