Úvod Magazín Na proust? V dotazníku odpovídá: Zuzana Norisová

Na proust? V dotazníku odpovídá: Zuzana Norisová

Slavný francouzský spisovatel Marcel Proust (10. 7. 1871–18. 11. 1922) kdysi sestavil třiatřicet otázek, které kladl svým přátelům pro pobavení. Otázky vešly ve známost natolik, že se k nim, různě upraveným, vracejí lidé dodnes. Krásná paní je položila protentokrát Zuzaně Norisové, herečce a zpěvačce, narozené ve znamení Vodnáře. Kdo bude další? Čert ví. Jediná jistota je ta, že to bude v některém z příštích čísel.

Zuzana Norisová (24. ledna 1979 v Malackách) od malička ráda tancovala. Chtěla studovat balet, ale nevzali ji. Řekla si, že tanec může studovat i jinde, a přihlásila se na hudebně-dramatický obor na bratislavské konzervatoři. Po škole účinkovala v několika slovenských divadlech, například v Nitře hostovala v Divadle Andreje Bagara ve hře Tom Sawyer. Představila se také ve Slovenském národním divadle v muzikálu Malá noční hudba. Vyzkoušela si i práci před televizní kamerou ve slovenských seriálech Horská služba a Velké srdce. V devatenácti letech se rozhodla odejít do Prahy kvůli nabídnuté roli v muzikálu Pomáda. Termín premiéry se asi o rok a půl oddálil. Zuzana si v Praze přivydělávala jako servírka v irském baru, aby měla na podnájem. Vydržela, ale měla smůlu. V účinkování při premiéře jí zabránilo zranění zad, poté však na divadelních prknech přece jen zazářila. Kromě jiného nazkoušela i roli Hanky v muzikálu Starci na chmelu, ale rozhodla se, že v něm hrát nebude. Popularitu jí přinesla zejména hlavní role ve filmu Filipa Renče Rebelové.

1. Váš ideál pozemského štěstí?

Štěstí pro mě představují okamžiky, kdy jsem se svou rodinou, blízkými lidmi, dětmi zvířaty…

2. Kým byste chtěla být, kdybyste nebyla sama sebou?

Svým vlastním zvířátkem nebo zvířátkem někoho, kdo se o něj dobře stará. Sama mám kočku, tak nejlépe svou kočkou.

3. Jakou barvu máte nejraději?

Mám ráda hodně barev, záleží na náladě. Určitě to jsou spíš veselé tóny, oranžová, někdy ale i černá. Vede však tyrkysová.

4. Jaká vůně vám připomene dětství?

Vůně kuchyně. Vzpomínám, jak jsem milovala, když moje babička pekla buchty.

5. Které ze svých vad se nemůžete zbavit?

Neumím říkat ne, pořád se to učím. …pak mám moc ráda čokoládu, v její konzumaci se trochu se musím krotit. Někdy z toho mám až absťák. Často také musím bojovat s časem, kterého se nedostává. Ráda si totiž všechno užívám v klidu.

 

6. Které vlastnosti si zvlášť ceníte u muže?

Měl by mít takový charakter, abych si ho mohla vážit. Líbí se mi, když je muž galantní. Pak musí být hodný a měl by mít smysl pro humor. Nesnesla bych, kdyby neměl rád zvířata a přírodu. Trochu by se mohl zabývat také duchovními věcmi. Měli bychom být naladěni na stejnou notu.

7. A u ženy?

Ženy by měly být opravdu ženské. Oceňuji u nich přátelskou povahu, umění naslouchat druhým. S kamarádkou bychom se měly navzájem inspirovat.

8. Jakou vlastnost nesnášíte u druhých?

Vytáčí mě, když někdo ublíží dětem nebo zvířatům. Za strašné považuji také to, jestliže se kdokoli vzdá vlastního dítěte. Nemám ráda aroganci a podobné jednání.

9. Která kniha nikdy nebude chybět ve vaší knihovně?

Duchovní literatura. Hovory s Bohem od Neala Donalda Walsche a kniha Richarda Bacha Jonathan Livingston Racek.

10. Kterou historickou postavu máte v největší oblibě?

Ježíše.

11. Váš nejmilejší malíř?

Rakouský malíř Gustav Klimt. Nejraději mám jeho obraz Polibek.

12. Nejoblíbenější hudebník?

K takovým „stálicím“ patří Dan Bárta a Sting.

13. Kdy se cítíte bezbranná?

Pořád. Někdy si myslím, že ani nepatřím do tohohle světa. Mám pocit, že uznávám jiné hodnoty než ostatní. Třeba jen za jeden den potkám tolik lidí, kteří mají potřebu ubližovat.

14. Kdo vás nudí?

Asi mám štěstí na lidi, většinou mě nikdo nenudí. Pokud se stane, že mě někdo nudí, snažím se nenápadně vzdálit. A už ho nevyhledávám.

15. Rozesmálo vás někdy něco, co bylo o vás řečeno?

Spíš překvapilo. Například informace o mé svatbě, o které jsem sama vůbec nic netušila. A pak to jsou různé drby.

16. Máte doma něco, čeho byste se nikdy nezbavila?

Určitě. Jsou to dárky, drobnosti od přátel, které pořád schovávám. Taky bych se nezbavila fotek, obrázků, zpráv – takových upomínek na kamarády. Brzy se budu stěhovat a tohle všechno si vezmu s sebou.

 

17. Jaký film vás naposledy rozplakal?

Není problém mě rozplakat. Stačí, aby se ubližovalo zvířatům nebo dětem. Už dlouho jsem však na takovém filmu nebyla, v poslední době dávám přednost komediím. Naposledy to byl Tanec v temnotách, režírovaný Larsem von Trierem.

18. Jaká je první věc, kterou uděláte, když ráno vstanete?

Zapnu si mobil.

19. Jaký titulek byste si ráda přečetla na titulní straně novin?

Všichni se vzpamatovali, nikde se nebojuje a neumírá.

20. Jakou hračku byste nikdy nedala dítěti?

Pistoli. I když kluci si s takovými hračkami rádi hrají…

 

21. Co právě teď čtete?

Zen a umění lásky. Napsala to Brenda Shoshanna. Rozečtených mám ale více knih.

22. Jakou největší chybu jste v životě udělala?

Nestíhám se moc koukat zpátky. Nemám však pocit, že bych udělala nějakou chybu. Věřím svojí intuici. Třeba jsem na poslední chvíli odstoupila od projektu. I když to zprvu vypadalo tak, že jsem udělala velkou blbost, nakonec byl tento krok přínosem.

23. Čeho si nejvíce ceníte u svých přátel?

Na kamarádech si vážím toho, že mě vyslechnou a dají radu. Pomohou v krizových situacích.

24. Jak si představujete dokonalý okamžik?

Když se mi narodí dítě. Sestra má miminko a je to něco úžasného. Já ho zatím ještě neplánuji, ale cítím, že ta doba už asi brzy přijde…

25. Čeho se nejvíc bojíte?

Někdy mívám nepříjemné noční můry. To se bojím chodit po ulici, být sama doma… Jinak strachem moc netrpím.

26. Jaký je obvykle stav vaší mysli?

Většinou jsem klidná, patřím spíš mezi flegmatiky. Jestliže se dostanu do časové tísně, bývám roztěkaná. Bohužel, v poslední době k tomu dochází dost často.

27. Co děláte, když si chcete dopřát extra luxus?

Nic nedělám. Trávím čas se svými blízkými, s rodinou.

28. V co nevěříte?

Nevěřím v to, že člověk, který dělá špatné věci, může být šťastný. Stejné je to i v případě, když se někdo honí jen za úspěchem. Zřejmě ho dosáhne, ale šťastný není.

29. Co děláte v životě rychle?

Skoro nic. Naopak, většinu věcí dělám pomalu. Rychle se jen přemisťuji – k tomu mě tlačí čas – a tancuji. K tomu mě donutí hudba.

30. Při jaké příležitosti lžete?

Snažím se nelhat. Ke lži se uchýlím jen v krajním případě, když nechci druhému hodně ublížit.

31. Jakou schopnost byste nejvíce chtěla mít?

Chtěla bych umět létat. Navíc bych ráda měla schopnost dávat v oblastech, nad nimiž bych létala, vše do pořádku. Přírodu, lidské vztahy…

32. Jakého svého majetku si ceníte nejvíc?

Drobností od přátel. 33. Kde byste chtěla žít? Vyhovuje mi, že bydlím v Praze. Jsem tady spokojená. Možná bych ráda pobývala více v teple u moře. V životě si přeji také hodně cestovat. To se mi díky mé profesi docela daří.

Osobnosti a rozhovory
O Vánocích s Davidem, Janou a Adamem Krausem Žena ve znamení Střelce