Úvod Magazín Zelený domov (1. díl)

Zelený domov (1. díl)

Zařizujete si právě dům či byt nebo přemýšlíte o menších změnách a úpravách svého domova? Česká republika patří v Evropské unii k zemím, kde domácnosti za energie utrácejí nejvíce. Šetřete proto naši planetu i svou kapsu a dejte přednost výrobcům, kteří vám nabízejí ty ekologičtější varianty.

Zařizujete si právě dům či byt nebo přemýšlíte o menších změnách a úpravách svého domova? Česká republika patří v Evropské unii k zemím, kde domácnosti za energie utrácejí nejvíce. Šetřete proto naši planetu i svou kapsu a dejte přednost výrobcům, kteří vám nabízejí ty ekologičtější varianty.

Obývací pokoj

Nekupujte si exotické dřevo, jako je například týk nebo wenge. Jeho těžba ohrožuje tropické deštné pralesy. Pokud se vám takové dřevo líbí a nemůžete si pomoci, snažte se alespoň zakoupit nábytek vyrobený z již dříve použitého materiálu. Nejlépe ovšem uděláte, pokud si koupíte evropské dřevo, označené značkou FSC (Forest Stewardship Council). Ta zaručuje, že dřevo bylo získáno a zpracováno způsobem, jenž neohrozil zdraví a obnovitelnost lesů, ze kterých pochází.

Chystáte-li se koupit novou televizi, nejprve si rozmyslete, zda si chcete koupit plazmovou či LCD. I když dnes neustále slýcháme, že moderní televize využívají úspornější technologii, kvůli velké ploše se zvyšují jejich nároky na energii. Reálná hodinová spotřeba je do určité míry ovlivněna nastavením jasu a barevnosti televizoru. Nejzásadnějším rozdílem mezi technologiemi LCD a plazmovými je, že u LCD technologie by spotřeba televizoru měla být v podstatě konstantní a nezávislá na jasu zobrazovaného obrazu. Důvodem je princip tvorby obrazu u LCD, kdy, zjednodušeně řečeno, LCD panel sám o sobě žádné světlo nevydává, stará se o to jeho podsvícení. Naproti tomu u plazmové televize každý jednotlivý bod obrazu je samostatným zdrojem světla, a tak při promítání světlé scény je nutno všechny body rozsvítit a při tmavé naopak zhasnout. I když rozdíly spotřeby se liší u jednotlivých typů a značek televizorů, celkově se dá říct, že televize LCD je o něco málo úspornější.

Nezapomínejte, že v našich domovech a uzavřených místnostech většinou panuje daleko toxičtější vzduch než za okny. Důvodem je nevětraný vzduch, čisticí prostředky, laky a malba kolem nás, ale také plasty. Proto denně alespoň na deset minut otevřete okna. Vzduch si doma pročistíte i rostlinami.

Kuchyně

Pokud kuchyň teprve zařizujete a rozhodujete se mezi plynovým sporákem a elektrickým, spotřeba toho plynového se lépe reguluje. Pokud si však chcete pořídit sporák na elektřinu, vyberte si k němu sklokeramickou desku. I pořizování nové ledničky dnes může vyjít levněji než oprava starého žrouta energie. Moderní typy totiž mají až osminovou spotřebu a mnoha případech se samy „zaplatí“ už za pár let. Až se vydáte na nákup, kontrolujte si nejen údaje o elektrické spotřebě, ale i hlučnost a u praček či myček i spotřebu vody. Všechny tyto údaje musí být od roku 2001 umístěny na jasně viditelné nálepce na spotřebiči, a proto můžete více výrobků pohodlně porovnat, aniž byste museli procházet nejrůznější manuály. Výrobky se řadí do tříd A–F, přičemž A je nejúspornější. U chladniček je zakázáno prodávat přístroje s hodnocením D a horším.

Zapomeňte na nákup balené vody. Stačí, když na vodovodní kohoutek umístíte filtrační vložku, která zbavuje vodu chloru a změkčuje ji. Nejen že nebudete produkovat velké množství plastového odpadu, ale zároveň ušetříte a už se nebudete muset tahat s těžkými balíky vod. Více se dozvíte například na www.britavoda.cz.

Chcete-li si pořídit nové kuchyňské náčiní, podpořte ekologické výrobce. Například pánev Kyoto Green Pan je vyrobena bez použití toxických látek a s ohledem na životní prostředí. V praxi to znamená, že jej zatěžuje až o šedesát procent méně. Zkuste se také odnaučit používat papírové ubrousky a utěrky. Raději si pořiďte utěrky z biobavlny, které zkrátka jednou za čas vyperete.

Archiv, časopis Krásná 2010

Pel-mel
Ondřej Neff - O Vladimíru Neffovi Zahradníkův rok - Zahradníkův červen