Úvod Magazín Zázvor lékařský

Zázvor lékařský

Zázvor lékařský, latinsky Zingiber officinale; lidově: ďumbír, ďumbíř, galgan, ginger, kokořík, kurkumovník, kurkuma, zázvor siamský, zázvor stonkový aj. V Indii je známý pod názvem adrak nebo také sunthi a v tradiční indické medicíně je využíván již po celá staletí. Dnes je užíván na celém světě.

Zázvor je vytrvalá až 1 m vysoká rostlina, patřící do stejnojmenné čeledi Zingiberaceae. Na plazivých oddencích vyrůstají lodyhy s úzkými přisedlými listy a bezlisté stvoly zakončené klasovitým květenstvím, které příjemně voní. Plody jsou ve formě trojpouzderné mnohosemenné tobolky.

K léčení je vhodný zázvor čerstvý i sušený. Vyrábí se z něj nálev, odvar, tinktura, mletý jej můžeme koupit v lékárně v podobě tablet. Při používání čerstvého oddenku oloupeme vždy jen tu část, kterou spotřebujeme, krájíme ji na tenké plátky nebo ji nastrouháme.

Zázvor podporuje trávení, působí proti nevolnosti (při jízdě automobilem, v těhotenství), zvyšuje krevní tok (zabraňuje shlukování krevních destiček, čímž pomáhá při arterioskleróze), napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a v játrech, zvyšuje produkci žluče. Vykazuje protizánětlivé účinky a působí také jako účinné afrodisiakum.

Pozor: není vhodný pro děti a kojící ženy, těhotné ženy nesmí užívat vysoké dávky. Zázvor také zvyšuje vstřebávání léků, a proto je při jeho užívání dobré poradit se s lékařem.

Archiv, časopis Krásná 2007

Pel-mel
V Indii nejste nikdy sami - Dušan Zbavitel (1. díl) Krásný podzim - rovnodennost