Úvod Magazín Zase Vánoce

Zase Vánoce

„Tak co, letos už naposled?“

Pro mne už dvaaosmdesáté. Každý rok, když zdobím stromeček, říkám si: „Tak co, letos už naposled?“ A ono ne! Zase znovu vytahuji ozdoby a řetězy a všecko, co na stromeček patří. Já stromek strojím brzy, o adventu. To abych si ho více užila. Nechci se rouhat, jsem na tomhle světě ráda a života si užívám.

Nedávno jsem potkala kamarádku – o něco mladší, než jsem já. Po celou dobu našeho setkání si stěžovala na svého muže, že už je to s ním nesnesitelné atd. Poslouchala jsem ji a pak jsem řekla: „Tak se na to vykašli, proč se máte trápit?“ Zděšeně se na mě koukla a řekla: „To ne, to by mi bylo smutno!“ Povídám: „No jo, tak to je těžký, ale uvažuj, co je lepší. Žít nesmyslný vztah s partnerem, nebo být sama?“ Já jsem zvolila to druhé a jsem šťastná, spokojená stará ženská. Když potřebuji lidi, tak si je najdu a pak hezky rychle domů, do klidu!

Taky nejsem ráda o Vánocích sama. Řeším to tak, že jezdím s kamarádkou hlídat dům své dcery, která je zase zvyklá jezdit za svými dětmi do Auslic. Hezky si nakoupíme, co na malém městě potřebujeme, a pak šup do přírody, kde je klid a pohoda. Máme tam zvířata – psy a kočky – a je nám tam fajn. Řekněte sami, není to lepší než se hádat a rozčilovat? Vždyť už, milé dámy, žiju podzim, ne-li zimu, svého života, tak si i ty Vánoce chci užít hezky, v klidu a v pohodě. Ostatně, dělejte si, co chcete, nechci radit, nabádat, jen jsem chtěla říct, jak to dělám já. A jak jsem, panečku, spokojená! Přeji vám všem krásné Vánoce, nezapomeňte, že jsou to svátky míru. Taky vám přeji všechno dobré do nového roku. A buďte sami v sobě klidné, a hlavně svobodné. To je to nejdůležitější. Vaše

Kamila Moučková

Archiv, časopis Krásná 2010

Fejetony
Víte, kde je najdete… Slavné mosty Olga Scheinpflugová: Bez retuše (1. díl)