Úvod Magazín Zahrady a parky světových metropolí - Paříž

Zahrady a parky světových metropolí - Paříž

Paříž má neodolatelné kouzlo a šarm nejen díky svým ulicím a bulvárům, elegantní bělošedé zástavbě, ale i kráse parků a zahrad, kterých je v tomto evropském velkoměstě nespočet.

Paříž se jako typické evropské velkoměsto pyšní nepřeberným množstvím parků a zahrad. Nejstarší jsou historické Tuilerijské a Lucemburské zahrady, které byly postaveny pro medicejské královny před více než čtyřmi sty lety. Tuilerijské zahrady se řídí přísnou symetrií, nalezneme zde také mnoho původních i moderních soch. Je tu několik hlavních a vedlejších cest lemovaných stromořadími nebo keři pečlivě tvarovanými do kulovitých forem. Zahrady jsou posety typickými kovovými zelenými lavičkami, které vybízejí k četbě nebo odpočinku. Nechybí tady ani zahradní kavárna, která nabízí v létě příjemné osvěžení. V centrální části je fontána, která za slunečných víkendových dní láká rodiče s dětmi k pouštění lodiček. Na Tuilerijské zahrady navazují Elysejské zahrady, které byly v 19. století upraveny v anglickém parkovém stylu. Je zde několik pavilonů z období belle epoque, tři divadla a luxusní restaurace. V samém srdci města nalezneme také královskou zahradu Jardin du Palais Royal, založenou kardinálem Richelieu. Od hluku města ji dělí vkusná zeď z arkád.

V Lucemburských zahradách, které mají také tradiční geometrický půdorys, nalezneme síť cestiček vedoucích kolem dobře udržovaných ploch trávníků, sochy s antickou tematikou a velkou fontánu ze 17. století. I Lucemburské zahrady nabízejí mnoho míst k posezení s lavičkami ve stínu stromů, pro děti se tu pořádají projížďky na ponících nebo loutková představení. Dalším anglickým parkem, který leží v centru města a zároveň je elegantně ukryt před jeho ruchem, je malebný park Monceau. Bránou z vysokého mřížoví se dostaneme do téměř pohádkového světa. Park nabízí klid a odpočinek. Není tak velký a okázalý jako historické zahrady, upoutá mnohem intimnější atmosférou. Je zde jezírko s antickými sloupy, několik romantických pavilonků a jeskyně. Je to nádherné místo k relaxaci.

Historické budovy a zahrady

Známé historické budovy a objekty jsou také spojené se svými zahradami. Například pařížská Invalidovna je obklopena historickou zahradou s geometrickým uspořádáním stejně jako například Eiffelova věž. Ta se honosí Martovými poli s velkým trávníkem uprostřed, který je po obou stranách lemován širokými písčitými cestami s přísně střiženými platany, na které dále navazuje park se vzrostlými stromy a barevnými květinovými záhony. Nesmíme zapomenout ani na Botanickou zahradu, která byla založena v 17. století jako královská zahrada s léčivými rostlinami. Její součástí jsou historické budovy přírodovědného muzea a botanická škola pro odborníky starající se o místní sbírky. Dále jsou to krásné historické skleníky s tropickou a subtropickou flórou, alpínská a růžová zahrada, pro malé návštěvníky je tu malá zoo. Součástí zahrady jsou i bohaté venkovní sbírky rostlin a platanová alej s lavičkami pro možnost posezení i aktivního odpočinku. Po ránu či po práci tady můžeme potkat sportující Pařížany věnující se kondičnímu běhání. Občas se zde také konají kulturní akce pod širým nebem.

Parky a lesíky

Největším pařížským parkem v anglickém stylu je Buloňský lesík, který spolu s Vincentským lesíkem nechal po vzoru londýnského Hyde Parku upravit Napoleon III. Jsou to typické anglické parky s bohatou zelení, četnými travnatými plochami, stromy, květinovými záhony a jezírky s vodními ptáky, zbudované v okrajových částech města. Buloňský lesík vybízí k procházce, projížďce na kole, koni nebo lodičce či k uspořádání pikniku. Je zde také pěkná bagatellská růžová zahrada, několik historických budov a stará dostihová dráha. Vincentský lesík, který je bývalou královskou oborou, je nyní oblíbeným výletním místem. Lze tady na jaře navštívit lunapark, celoročně zoo, obdivovat květinové zahrady nebo se projet na pramici. Za pozornost dále stojí anglický park Montsouris na jihu a Buttes-Chaumont na severovýchodě Paříže. Park Montsouris je příjemný rozlehlý park s množstvím zeleně, restaurací a jezerem s různými druhy hnízdících ptáků. Park Buttes je bývalý lom upravený na dva malé skalnaté kopce. V tomto inspirativním prostředí nalezneme jeskyně ve skále, jezero s ostrůvkem, lávkami a visutým mostem, potůčky, vodopády a pavilonek lásky. Je oblíbeným místem dětí i dospělých, kteří se zde mohou projet na lodičce či malí návštěvníci na oslících. Dříve byl park velmi oblíben surrealisty.

Moderní Paříž

Modernější tvář Paříže láká do zahrad na Trocadéru, v jejichž středu je největší pařížská fontána s bronzovými sochami, která je v noci osvětlená. Je odtud krásný pohled na Seinu i Eiffelovu věž. I když si rušné trokaderské zahrady stále udržují svou klasickou symetrii, na jejich severovýchodním okraji nalezneme v okolí sladkovodního akvária klidné romantické místo se spletí cestiček, potůčků a lávek, ukryté v bohaté vegetaci. Mezi moderní pařížské zahrady se řadí Forum des Halles, vybudované na místě slavného zeleninového trhu. Dnes je zde podzemní nákupní galerie a v nadzemí upravené zahrady s pavilonky a pergolami. Parc de la Villette je moderním místem s muzeem vědy, koncertní halou, neobvyklým kinem kulovitého tvaru, výstavním pavilonem a hudebním centrem, které doprovází zeleň s červenými čtvercovými pavilonky, cestičkami, květinovými zahradami a hřišti pro děti. Ať máte rádi moderní nebo spíše klasické prostředí, pro večerní procházky Paříží není nic lepšího než se vydat v historické části města podél Seiny a v klidu si užívat večerní atmosféry.

Archiv, časopis Krásná 2010

Cestování Pel-mel
Andělská setkání V kuchyni Vlasty Buriana - Zeleninový krém s čočkou