Úvod Magazín Zahrady a parky světových metropolí: New York

Zahrady a parky světových metropolí: New York

Co si představíte při vyslovení jména města New York City? Mrakodrapy, žluté taxíky
a hrnoucí se davy lidí v obou směrech? Město z ocele, skla a betonu?

Odpověď zní ano i ne. New York nejsou jenom mrakodrapy. Je to velké pulzující město, ale každá čtvrť si zároveň zachovává svou vlastní tvář. Najdou se zde i klidná zákoutí se staršími domy, zahrádkami a parčíky. Každá část města se navíc pyšní hned několika velkými upravenými parky. Vedle nejznámějšího Central parku na Manhattanu, který je oblíbeným místem rozmanitých venkovních aktivit po celý rok, je to například Prospect park v Brooklynu či Flushing meadow Corona park v Queens. Nejlepší využití parků skýtá bezpochyby letní období, kdy se zde konají četné koncerty a hudební festivaly pod širým nebem, které lákají stovky návštěvníků k příjemnému posezení na trávě, doplněnému večerním piknikem. V městských parcích jsou též nepřeberné možnosti sportovního vyžití. Můžete zde běhat, jezdit na kole nebo kolečkových bruslích, hrát baseball, fotbal a další skupinové sporty a míčové hry.

Prostor bez hranic v Bronxu

Místní parky umožňují svým obyvatelům především pravidelný aktivní odpočinek v klidném a upraveném prostředí. Pokud ovšem hledáte vedle klidu také poznání, harmonii a krásu, potom doporučuji navštívit jednu z místních botanických zahrad. Můžete si vybrat, mají tu hned dvě. Jednu na severu – New York botanical garden v Bronxu – a druhou na jihu – Brooklyn botanic garden. Ta první se nachází v bezprostřední blízkosti zoologické zahrady, která také stojí za prohlídku, zvláště máte-li s sebou děti. Co Newyorská botanická zahrada nabízí? Na 250 akrech se nacházejí vedle 28 specializovaných tematických zahrad také skleníky, arboretum, rozlehlý přirozený lesní porost s ukázkou fungování vodního ekosystému a v neposlední řadě interaktivní zahrada pro rodiče s dětmi.

Celá botanická zahrada, která je vskutku velice rozlehlá, nabízí velmi různorodé tematické části a zákoutí. Návštěvníci by si měli dobře aplánovat, co chtějí vidět, aby v rámci jediného dne vše stihli. Doporučuji navštívit skleníky s tropickou a subtropickou vegetací doplněnou o pěknou venkovní sbírku leknínů, kvetoucích převážně v letním období. Oázu klidu naleznete také v krásné zahradě s trvalkami anebo v zahradě se skalničkami, která se trochu skrývá před zraky návštěvníků.

Za pozornost stojí také velká růžová zahrada, sbírka jehličnanů nebo orchidejí, umístěná ve vnitřních prostorách botanické zahrady. Zajímavým nápadem je i takzvaná rodinná zahrada Family garden, kde jsou malí i velcí návštěvníci zasvěcováni do tajů zahradničení.

Klenot v Brooklynu

Pokud se místo do Bronxu raději vydáte z Manhattanu směrem na jih, rozhodně si nenechte ujít Brooklynskou botanickou zahradu. Je opravdovým místním skvostem. Určitě vás mile překvapí nejenom svým uspořádáním, ale vůbec i svou přítomností, neboť byste jednoduše tak harmonické místo v okolní poměrně nezajímavé hnědošedé zástavbě nečekali.

Na 39 akrech vás čeká půvabná třešňová alej a elegantní magnóliová promenáda, které jsou spolu s vrškem plným narcisů kouzelné zejména na jaře. Nechybí ani klasický viktoriánský skleník s tropickou a subtropickou vegetací a kolekce vzácných bon sají, umístěná ve speciálních prostorách, stejně jako bazénky s lekníny kvetoucími v letních měsících, které se rozprostírají na prostranství v blízkosti skleníku. Pro botaniky je zvláště zajímavá kolekce rostlin uspořádaná podle jednotlivých taxonomických skupin a také místní fl óra ve stinné lesnatější části botanické zahrady.

Na své si přijdou také milovníci růží, skalniček, trvalek a bylinek. Zajímavá je též zahrada vůní, která je opatřena popisky ve slepeckém Braillově písmu. Nechybí ani výuková zahrada pro děti, kterou navštěvují místní školy anebo děti v rámci odpoledního výukového programu. Zahrada pořádá také různé školicí programy pro dospělé, kromě kurzů zahradnictví, krajinářství a botaniky je to také například malování rostlin v plenéru či pozorování vodních ptáků.

Na jaře a zvláště pak na podzim vynikne japonská zahrada, která nabízí k vidění roztodivné tvary stromů a keřů, halících se na podzim do překrásných barev. Vedle procházky a prohlídky nabízí též posezení v klidných zákoutích s možností nerušené meditace.

Vnitřní pohoda a harmonie

A tak věřte nebo ne, i v New Yorku se dá pobýt na klidném místě a relaxovat. Záleží jen na vás, zda zvolíte možnost aktivního odpočinku nebo budete raději v klidu obdivovat krásu těchto míst a to vše pak podpoří rozvoj vaší vnitřní pohody a harmonie. Nezapomínejte se občas zastavit a udělat něco mimo plán, jen tak pro radost.

Nezapomínejte na okolní přírodu, která je každý den jiná, a tím udržuje mysl v přítomnosti. Parky a zahrady toho ve městech nabízejí opravdu hodně. Vedle toho, že jsou zdrojem kyslíku, vlhkosti a stínu, pohlcují též hluk a prach a poskytují útočiště různým druhům ptáků a dalších živočichů. Jsou opravdovými oázami velkoměst a stojí za to je navštívit, ať jste v New Yorku anebo kdekoliv jinde.


Cestování
Spalovač mrtvol Beran o Beranovi: Halina Pawlowská