Úvod Magazín Zachovat vztah a rodinu za každou cenu?

Zachovat vztah a rodinu za každou cenu?

Kompromis je, tedy vlastně není řešením. I když se zabalí do líbivého obalu VYŘEŠENO. Kompromis totiž znamená, že obě strany ustoupí, aby byl konflikt urovnán navenek, odsunut, odložen, oddálen na neurčito. Protože, jak se pozná, že oba ustoupili stejně? Po takovém kompromisu zůstává hořká pachuť v ústech, zápach nespravedlivého ústupku, příchuť trapného ponížení. A přesto. Děláme kompromisy. Se vším tím smutným, poraženeckým, nespravedlivým.

ONA: Marcelka dnes přišla nějaká smutná. Ani mluvit se jí nechtělo. Asi měla včera večer doma cirkus.

ON: Je krotitelkou tygrů? To víš, kdo si zahrává s tygry, musí být i někdy podrápán a pokousán.

ONA: Skoro. Má doma jednoho nádherného výstavního tygra, uznávaného, respektovaného širokým okolím. A dva malé tygříky, co se už sápou do školičky.

ON: Rodinná idylka. To je jako z naivního romantického filmu. Proč ten smutek? Nemoc nebo neúspěch v práci?

ONA: Milan pracuje jako politický aktivista, Marcelka je umělkyně – divadelní výtvarnice. Finančně táhne rodinu Milan, Marcela se díky své práci se může věnovat výchově a domácnosti, pracuje hodně doma.

ON: Hádají se o peníze? Milan vypadá jako chlap, co se umí postarat o rodinu, má je rád, Šimon a Matouš ho obdivují a chtějí být jako on.

ONA: To určitě. Je to gentleman. Marcelka své výdělky má jako peníze sama pro sebe. Ale nikdy jí nevyčítal, že přináší domů tak málo. Zádrhel je jinde. Milan se občas napije. Poté se v něm probudí dost agresivity a pudu rozmnožovacího.

ON: Takže občas rodinné násilí a nevěra. I když to bude znít drsně, chlapi si občas musí odfrknout. Nejen chlapi, vždyť i vy, ženské, máte občas všeho po krk, juknete se po cizím urostlém opáleném fešákovi. Usmějete se, pohodíte lokýnkami, upustíte kapesníček, prohodíte pár roztomilostí. A že nepijete? Ale no tak, s kamarádkami pár sedmiček vína zdoláte bez větších obtíží.

ONA. Něco pravdy na tom je. Ovšem, co když se z první facky stane rána pěstí, z jednoho zkroucení ruky zlomenina, z jednoho úderu zlomené žebro? Co když jsou projevy lásky, dárečky, milé pozornosti střídány se zamykáním doma, kontrolováním diáře, mobilu, kapes, urážkami, posměšnými a urážlivými poznámkami?

ON: Marcelka je stále se svým mužem. Tvoří rodinu. A jestliže od něho neodešla, tak asi ví proč. Nebo nechce nic změnit. Nebo se bojí změnit. Jak spolu vychází?

ONA: Domluvili se na kompromisu. Marcelka stáhla svou žádost o rozvod, při kterém by asi přišla o děti, Milan své projevy alkoholové agrese nenosí domů tak často, protože by ho viděli kluci. Pro ně oba vytváří zdání skvělé rodiny. Pro ně jsou máma a táta. Jinak jsou si vůči sobě cizí. Každý z nich má svůj osobní život.

ON: A tobě to přijde jako nefér kompromis, viď? Určitě ti přijde, že Marcelka je ta utlačovaná chudina, co marní svůj vlastní osobní život v naprosto neuspokojivém manželství. Možná to tak je. Ale respektuj její rozhodnutí. Tohle je totiž život. Život nejsou německé nebo americké romantické slaďáky, a už vůbec neplyne jako v mexických telenovelách. Ty nemáš děti. Tys takovou situaci neprožila. Nemůžeš vědět, jak by ses zachovala.

ONA: A co vlastní štěstí? Co hrdost, úcta k sobě sama?

ON: Jistě, morální hodnoty jsou dobrá věc. Ale kdybychom žili jen podle toho, co je eticky správné, tak lidstvo vyhyne. Mimochodem, co jsi dělala, když jsi vloni dostala kopačky? Kde byla tvá proklamovaná hrdost, nekňouralas a neškemralas jako ztracené nakopnuté kotě?

ONA: Kňourala. Škemrala. Já bych mu i tu jeho závislost na automatech odpustila. Ach jo. V jedné písničce se zpívá, že kompromisy – to jsou krysy. Je velice snadné zdálky odsuzovat nešťastná kompromisní řešení. Život však plyne, a ač to ze začátku vypadá na procházku růžovým sadem, tak posléze narazíme i na křoví s opravdu silnými bolestivými trny a šlahouny. Pak se ukáže, co je doopravdy. A můžeme si trasu sadem naplánovat sebelépe. Můžeme nastudovat teorii o vůni růží, ale jak nás dohoní zápach hnoje, tak teprve pak budeme možná i oceňovat lehce zapáchající cestu kompromisu. A co vy? Kompromis nebo jít za tím, co je etické, morální a jediné správné? Udržet si vztah/rodinu/přátelství/zaměstnání/… i za cenu krysích kompromisů a ústupků?

Archiv, časopis Krásná, 2008

Láska a vztahy
Přežitek, nebo tradice? (2. díl) Kamila Moučková - usínání