Úvod Magazín Walt Whitman

Walt Whitman

Walt Whitman (1819-1892)

Walt (zkrácenina jména Walter) Whitman se narodil 31. května 1819 ve West Hills na ostrově Long Island v New Yorku. A jako správný Blíženec v sobě mísí dvojakou podstatu, je plný rozporů. 

 …Každý z nás je nezbytný!
Každý z nás je bezmezný – každý z nás má své právo na zemi!
Každý z nás má své určení ve věčném smyslu země!
Každý z nás je zde stejně božský jako kdokoli jiný…

překlad Jiří Kolář

Ano, tyto verše jsou úryvek z básně Walta Whitmana a jeho jediné sbírky Stébla trávy. Je to nějaké divné, řekli si Whitmanovi současníci. Jednoduché, naplno působící bez jinotajů. Kde jsou metafory, tajemný básnický jazyk? Vždyť se to ani nerýmuje, je to vůbec ještě verš, je to vůbec ještě báseň? Je Walt Whitman vůbec básník?

Walt (zkrácenina jména Walter) Whitman se narodil 31. května 1819 ve West Hills na ostrově Long Island v New Yorku. A jako správný Blíženec v sobě mísí dvojakou podstatu, je plný rozporů. Už jeho kořeny ho předurčily ke kosmopolitnosti a spojování nespojitelného. Jeho rodina v sobě totiž zahrnovala jak selský původ, silně zaměřený na půdu a přírodu, tak také neklidného ducha obchodníků a podnikatelů. Na jedné straně silně konzervativní anglický životní styl, a na straně druhé liberálnost či volnomyšlenkářství holandských předků.

Jeho dětství, jež určitě ovlivnilo jeho vnímání světa, v sobě též slučovalo dva protipóly: široké pláně luk, malebné tiché pobřeží ostrova Long Island a zároveň toulky v širokých neklidných ukřičených a lidmi přeplněných ulic New Yorku, kam se stačilo přepravit jen na převozníkově loďce.

Archiv, časopis Krásná 2007

Osobnosti a rozhovory
Buďte zamilované, budete šťastné! Vlastimil Harapes: Tančím tak rychle, jak jsem přinucen (1. díl)