Úvod Magazín Vzhůru do Horních Počernic!

Vzhůru do Horních Počernic!

Z původní středověké gotické tvrzi z počátku 15. století je v Horních Počernicích nově zrekonstruovaný renesanční zámek. S rekonstrukcí se začalo v roce 2006. Prvního máje 2008 byl Chvalský zámek poprvé ve své historii zpřístupněn veřejnosti. Na zámku je umístěna stálá expozice věnovaná odkazu výtvarnice Ludmily Jiřincové, konají se tu i různé krátkodobé výstavy.

Horní Počernice najdete v dosahu konečné stanice metra B Černý Most, na východním okraji Prahy. V předvánočním a vánočním čase tato sympatická městská část nabízí spoustu příjemných možností pro celé rodiny. Přijměte naše pozvání jako malou inspiraci pro rodinný výlet. Kam? Na východním okraji Prahy v Horních Počernicích se nachází na místě původní středověké gotické tvrze z počátku 15. století nově zrekonstruovaný renesanční zámek. Po dvě staletí měnila původní tvrz často majitele a roku 1652 byla postoupena jezuitské koleji u sv. Klimenta. Po požáru v roce 1734 byla jezuity stavebně upravena do dnešní podoby. Po zrušení jezuitského řádu roku 1773 přešel zámek pod správu c. k. Zemského studijního fondu, po roce 1918 do rukou státu. V letech 1950–1990 užíval objekt Státní statek Praha. Na zámku byly kanceláře a byty zaměstnanců statku. Toto období se zapsalo do historie zámku nezměrnou devastací a hrozil jeho zánik.

Výstava betlémů na Chvalském zámku

Z původní středověké gotické tvrzi z počátku 15. století je v Horních Počernicích nově zrekonstruovaný renesanční zámek. S rekonstrukcí se začalo v roce 2006. Prvního máje 2008 byl Chvalský zámek poprvé ve své historii zpřístupněn veřejnosti. Na zámku je umístěna stálá expozice věnovaná odkazu výtvarnice Ludmily Jiřincové, konají se tu i různé krátkodobé výstavy.

Momentálně si můžete už potřetí udělat radost půvabnou výstavou betlémů, která potrvá až do 9. ledna 2011. Tradiční výstavu obohatí i expozice tvorby Markéty Vránové, která je známa především kouzelnými vystřihovánkami s tradičními lidovými motivy. Vystavovat se bude i její kolekce perníčků, neopakovatelného vánočního cukroví.

„Doufáme, že jako každoročně tato výstava potěší srdce všech milovníků betlémů a vánočních lidových tradic,“ říká Jaroslava Schmidtová, kastelánka Chvalského zámku. „Naší odměnou jsou rozzářené dětské oči a spokojenost ve tvářích rodičů. Navštívit nás můžete i o vánočních svátcích, a to každý den od 10 do 17 hod. Zavřeno máme pouze 25. a 31. 12., a na Nový rok. O Štědrém dnu máme otevřeno od 14 do 16 hod., kdy v kočárovně chystáme „Živý betlém“ a jako každý rok budeme rozdávat betlémské světlo. Zajímavou akci chystáme na 9. ledna, kdy se koná „Zavírání Vánoc“. To k nám na zámek dorazí tři králové a možná přijedou na skutečných velbloudech,“ dodává.

Divadlo Horní Počernice

Moderní divadlo s dokonalým zázemím má prosincový i novoroční program zrovna tak pestrý a laděný do slavnostní a příjemné atmosféry jako naše galerie. Vidět v místním divadle můžete nejen profesionální soubory, ale i skvělá představení zdejších ochotnických souborů „Právě začínáme“ nebo „Počerníčci“, protože tradice ochotnického divadla k této městské části patří snad už od nepaměti. Od nepaměti? Prvního listopadu 1975 zde proběhla za asistence policie premiéra zakázané hry Václava Havla Žebrácká opera. Divadlo nabízí i možnost pronájmů, v jeho foyer se pravidelně konají výtvarné výstavy.

KC Horní Počernice spravuje tři provozy:
– Divadlo Horní Počernice
– Kulturní středisko Domeček
– Divadlo v přírodě

Služby:
Divadlo Horní Počernice: divadelní představení, koncerty, výstavy, krátkodobé pronájmy sálu i foyeru (firemní a soukromé akce, dopolední zkoušky divadelních souborů).
Kulturní středisko Domeček: krátkodobé pronájmy sálu se zázemím (bar a kuchyňka) vhodného k svatbám, firemním akcím, rodinným oslavám. V patře se konají jazykové kurzy AJ a NJ v šesti stupních znalosti jazyka od začátečníků po konverzaci.


Divadlo v přírodě: nejstarší festival ochotnických divadel v ČR konaný pod širým nebem, cca 50 představení vždy v květnu a červnu.

Více na www.divadlopocernice.cz

Archiv, časopis Krásná 2010

Umění a architektura
V kuchyni s Julií Child - Třešňová bublanina Tibetský Pejsek a kočička