Výročí svatby aneb znáte ten správný dárek?

Výročí svatby aneb znáte ten správný dárek?

Výročí svatby aneb znáte ten správný dárek?

Výročí svatby se jmenuje podle dárku, kterým by se manželé měli obdarovat, ať už jde o symbolickou maličkost nebo šperk pro ženu.

1 rok – papírová
2 roky – bavlněná
3 roky – kožená
4 roky – květinová
5 let – dřevěná
6 let – železná nebo zinková
7 let – vlněná nebo měděná
8 let – bronzová nebo plechová
9 let -– hliněná
10 let – cínová nebo růžová
11 let – ocelová
12 let – hedvábná
13 let – krajková
14 let – slonovinová (mějte ovšem srdce a zvolte napodobeninu)
15 let – křišťálová
20 let – porcelánová
25 let – stříbrná
30 let – perlová
35 let – korálová
37 let – hliníková
40 let – rubínová
45 let – safírová
50 let – zlatá
55 let – smaragdová
60 let – diamantová
70 let – platinová

Svatební tradice

U tradic většinou platí – jiný kraj, jiný mrav – a samozřejmě se liší i podle náboženství a věku snoubenců. Většinu z nich připravují přátelé svatebčanů a je třeba je brát s humorem.

Házení rýže, čočky a jiných semen

Když novomanželé vycházejí z kostela nebo obřadní síně, hosté na šťastný pár házejí semínka. Ta, která se nevěstě uchytí na šatech, znamenají plodnost, čím více semínek, tím více dětí.

Chomout nebo koule na nohu pro ženicha a bič pro nevěstu

Tyto symboly ani nepotřebují komentář – vycházejí z předsudků o mužích pod pantoflem a věčně nadávajících manželkách. I touto tradicí vás ovšem vaši přátelé spíš chtějí pobavit než se vás dotknout.

Únos nevěsty

V průběhu oslavy nebo svatební noci unášejí kamarádi ženicha jeho nevěstu do restaurace, kde se hojně pije na ženichův účet. Čím déle mu tedy trvá nevěstu najít, tím více bude platit. Tato tradice je ovšem velmi ošemetná, může pokazit zábavu na svatební oslavě, pokud nevěsta chybí příliš dlouho. Proto se doporučuje dopředu sdělit alespoň jednomu střízlivému svatebčanovi, kam se nevěsta odveze, aby ji ženich dlouho nehledal.

Házení kytice

Nevěsta na oslavě hází otočená zády ke skupince svobodných dívek svou kytici. Ta, která ji chytí, by se měla do roka sama vdát.

„Střílení“ podvazkem

Každá nevěsta by pod svou panenskou sukní měla mít ozdobný podvazek, který jí v průběhu oslavy ženich stáhne, aniž by své vyvolené zvedl šaty. Podvazek pak napne a „vystřelí“ mezi přítomné svobodné pány. Ten, který ho chytí, by se měl do roka oženit.

Zametání střepů

Před vstupem do restaurace, kde se koná hostina, by měl novomanžele přivítat personál, popřát jim štěstí, nabídnout přípitek šampaňským a rozbít před ženichem a nevěstou talíř. Střepy pak novomanželé společně zametou. Symbolizují štěstí a mají dokázat, jak je spolu pár sehraný.

Pojídání z jednoho talíře

Ženich a nevěsta se vzájemně krmí z jednoho talíře, většinou pouze polévkou. Někdy se polévka dokonce jí děravou lžící, a je tedy téměř nemožné se najíst. Zvyk má symbolizovat společnou snahu manželů překonat budoucí životní strasti.

Láska a vztahy
Filozofie buddhismu Karla? Taky mne mohli pokřtít jinak…

3 komentáře

Přidat komentář
Igor
No na pár svatbách už jsem byl. A zjistil jsem, že nejsou skoro žádné hranice, když novomanželé dobře znáte můžete jim dát skoro cokoliv a určitě se neurazí. Od obálek s penězi nebo různé společné zážitky (let balonem až po různé poukazy na wellnes nebo do různých salonu). My jsme dávali poukaz dokonce i do tohoto erotického salonu www.erotic-massage-in-prague.cz/massage/eroticka-masaz-pro-pary/ Po návštěvě oznámili, že to pro ně byla nová a zajímavá zkušenost a děkovali za poukaz.
Radek
Dobrý den, já jsem ženatý už 5 let! Teda přístí týden budu! No ale kus nějakýho dřeva jako simbol dřevěného výročí se mi jí dávat nechce! Snubáky máme od rýdla a jsou pořád krásný! A nic jiného moje žena nenosí! Teda na rukách, ale přemýšlím že jí koupím nějaké nové náušnice! Aříkám si že když už šperky tak pořádný a kvalitní! Dívám se zrovna že aji rýdl je nabízí, jenže jaký vybrat!!!
aneta
Vím, jak se jednotlivá výročí jmenují, ale dárky podle nich nedostávám. Teď jsem měla dostat něco ke druhému výročí a mělo to být bavlněné, ale manžel mě místo toho překvapil tímhle nádherným náramkem se srdíčkama www.prsteny.cz/naramek-nrl-002. Ty tři jsou pro nás akorát, protože se nám před čtyřmi měsíci narodila holčička, takže ji tam mám taky :) Udělal mi velkou radost, popravdě jsem ani nečekala, že si na výročí vzpomene a že něco dostanu. Má s těmi datumy trošku problém :)