Úvod Magazín Vnitřní svoboda

Vnitřní svoboda

Nedávno jsem byla na besedě se seniory a novinářka mi položila otázku: Paní Moučková, co pro vás znamená svoboda? Vůbec jsem nepřemýšlela a vyhrkla jsem: Všechno.

Pro můj život je to určitě jedna z nejdůležitějších věcí. Nechci teď moc mluvit o té naší „české“ svobodě, kterou jsme získali v roce 1989 po mnoha a mnoha letech ať už hitlerovské okupace nebo komunistické normalizace. Trochu se bojím, že naši lidé na to, co nám sametová revoluce přinesla, rychle zapomínají. Ale uplynulo už dvacet let a ti mladí, kteří to nezažili, berou svou svobodnou zemi jako samozřejmost. A to je dobře, to je moc dobře.

Ale já chci mluvit o naší vnitřní svobodě, chcete-li té ženské. Vždyť ještě před sto lety nebyla úplně samozřejmá. My starší to známe z vyprávění našich babiček, jak chodily „na panské“. Ano, je to úžasná věc ta svoboda a přiznejme si, že si ji ne vždy uvědomujeme. Jít sama za sebe, svobodně se o všem rozhodovat, svobodně žít. Zastavme se na chvíli u toho: Jsem vždycky ve svém jednání svobodná? Nepodléhám nějakému vlivu, kdy se rozhoduji proti své vůli? Proti svému svobodnému rozhodnutí? Ani s námi nemusí nikdo moc manipulovat, a přece se dáme „ukecat“ proti vnitřní vůli. Sama jsem se v životě párkrát dala přesvědčit a vystoupila jsem ze svého vnitřního já a pak jsem z toho byla nešťastná. Zaplať Pán Bůh, že v těch nejdůležitějších životních rozhodnutích jsem šla vždycky sama za sebe.

Vždycky se rozhodujte o všem sami, nepodléhejte – byť v dobrém – nikomu! Vaše svobodná vůle je nejdůležitější! Ten pocit svobody vlastního rozhodnutí je nenahraditelný. Jinak se vykořeníte, vykloubíte a už se nikdy nedáte dohromady. Zkrátka buďte své a svou vnitřní svobodu si za každou cenu zachovejte.

Hodně síly k tomu Vám přeje Vaše

Fejetony
Perličky na dně Co mě nezabije, to mě neposílí