Úvod Magazín Víte, kde je najdete… Slavné mosty

Víte, kde je najdete… Slavné mosty

Nejvyšší dálniční most na světě se nachází nedaleko města Millau a překlenuje údolí řeky Tarn. Navrhl jej francouzský inženýr Michel Virlogeux ve spolupráci s britským architektem Normanem Fosterem.

Viaduc de Millau, Francie

V provozu je od 14. 12. 2004. Jeho nejvyšší bod nad zemí dosahuje 343 metrů, což je o něco více než Eiffelova věž (325 metrů) a řidiči se poměrně často ocitnou i nad mraky. Most dlouhý 2460 metrů a široký 32 metrů je lany zavěšen na sedmi betonových pilířích, ocelová mostovka váží 36 000 tun. Celá stavba se nachází v zatáčce s poloměrem 20 km a od severu k jihu klesá o tři procenta. Po celé délce je vybaven elektronickými senzory, které měří napětí lan, tektonické pohyby, vlastnosti počasí a pohyb mostu. Další systémy monitorují pohyb automobilů a všechna data se pak odesílají do centrální počítačové místnosti, kde se vyhodnocují.

Wasserstrassenkreuz, Německo

Magdeburský vodní most je zajímavý tím, že po něm nejezdí auta, ale plují po něm lodě. Ocelový žlab položený na 16 rozvidlených betonových pilířích propojil 14 metrů nad hladinou Labe dva kanály: labský a mittellanský.

Tento technický zázrak je součástí umělé vodní cesty tzv. Středozemního průplavu (Mittelland kanal).

Dokončen byl roku 2003 a měří 913 metrů.

Před jeho stavbou musely lodě při plavbě z Berlína do Hannoveru nejprve sestoupit až o 18 metrů plavební komorou z kanálu na hladinu Labe, poté obeplout Magdeburg proti proudu a nakonec zdviží Rothensee vystoupat do Středozemního průplavu.

 

Archiv, časopis Krásná 2010, Fotografie: Pixabay

Umění a architektura
Karel Laštovka - Zuzana Vášová-Princová, herečka Zase Vánoce