Úvod Magazín Víte, čím se proslavili?

Víte, čím se proslavili?

Atlet, tiskař, malíř a bratři vynálezci. Představujeme vám pět osobností, které se proslavili v 15., 19. a 20. století.

Serhij Nazarovyč Bubka (1963), ukrajinský atlet, proslavil se jako první tyčkař, který překonal hranici šesti metrů. Je držitelem světového rekordu, který má hodnotu 6,14 metru, olympijský vítěz, trojnásobný mistr světa, mistr Evropy a nejlepší sportovec světa pro rok 1997.

Johannes Gutenberg (1397/1400–1468), německý zlatník a tiskař, proslavil se jako vynálezce knihtisku. Jeho vynález umožnil tisknout množství celých knih ve značných sériích (dříve byly tištěny pouze části knih). Vynález tisku pomocí pohyblivých liter způsobil v Evropě informační explozi.

Georges Braque (1882–1963), francouzský malíř a sochař, proslavil se společně s Pablem Picassem jako zakladatel kubismu. Stal se jednou z největších osobností umění 20. století. Jeho zájem o geometrii a perspektivu se odrážel v jeho obrazech. Zkoumal účinky světla a perspektivy a ukázal na samotné základy optické iluze a uměleckého zobrazení.

Bratři Wrightové, Orville (1871–1948) a Wilbur (1867–1912), američtí vynálezci, proslavili se jako tvůrci prvního letadla těžšího než vzduch (Wright Flyer). Oba bratři se závodně věnovali cyklistice. Ani jeden z nich neměl potřebné vzdělání, ale byli velmi zruční. Obdivovali plachtění, které bylo novým sportem. Rozhodli se, že se pokusí postavit kolo s křídly a benzinovým motorem, který by je poháněl.

Archiv, časopis Krásná 2011, Fotografie: Wikipedie

Osobnosti a rozhovory
Dvakrát kandidovala do zemského sněmu - Marie Tůmová (2. díl) Dvakrát kandidovala do zemského sněmu - Marie Tůmová (3. díl)