Úvod Magazín Vegetariánství a hubnutí - Druhy vegetariánství

Vegetariánství a hubnutí - Druhy vegetariánství

Vegetariánství je sice především životní a filozofický postoj, určovaný láskou ke všemu živému a umocňovaný odporem k zabíjení a týrání zvířat – my se ale dnes v našem seriálu o hubnutí budeme zabývat jeho velice příjemným vedlejším účinkem v podobě těla štíhlého jako proutek.

Znáte obézního vegetariána? Skoro si to ani neumíme představit, že! Strava bez masa, a tudíž i bez živočišných tuků, je bezpečnou a zdravou cestou k úžasným lepým formám bez nežádoucích výrazných křivek!

Druhy vegetariánství

Nejmírnější ze všech vegetariánských směrů, ideální pro začátek a přechod na případné striktnější vegetariánství, je tzv. nové vegetariánství. Nezakazuje totiž maso úplně, dovoluje občas ryby, nejlépe tučné mořské, dokonce toleruje i jiné lehčí maso, pokud si ho dopřejeme výjimečně. Skalní vegetariáni tenhle směr ale naprosto neuznávají, nepokládají ho za vegetariánství a v podstatě mají pravdu. Pro hubnutí je ale asi nejvhodnější.

U všech ostatních druhů vegetariánství je samozřejmě jakékoliv maso naprosto vyloučené.

Laktovegetariáni, což je většina vegetariánů v Indii i pythagorovci, jedí kromě zeleniny, ovoce, luštěnin, obilovin a všech výrobků z nich i mléko, mléčné výrobky a med. Zavrhují však vejce, protože to jsou zárodky kuřat.

V současnosti nejrozšířenější v západním světě jsou laktoovovegetariáni, kteří kromě mléka a medu pojídají i vejce. Někdy se nazývají také eggitariáni.

Ovovegetariáni jedí vejce i med, nedotkli by se však mléka a mléčných výrobků. Často jsou i proti užívání živočišných produktů, jako je např. kůže a kožešina, za nemorální pokládají kosmetiku i léky testované na zvířatech, v čemž se podobají nejstriktnějším veganům, kteří by ovšem oproti nim nepozřeli vůbec nic kromě rostlinných produktů a neoblékli by se nikdy ani do vlny a hedvábí, nepoužili by kosmetický krém s lanolinem, sádlem, norkovým tukem či jinými živočišnými produkty a nedotkli by se želatinových bonbonů.

Archiv, časopis Krásná 2010

Životní styl Hubneme s Krásnou
Velmi úzký pohled Štír o Štíru - Marie Rotrová