Úvod Magazín Ve znamení Vah se také narodily...

Ve znamení Vah se také narodily...

Ve znamení Vah se narodily dvě fascinující krásky, jejichž jména se stala přímo ztělesněním slavné epochy francouzského filmu.

Sedm let a několik dní dělí báječné okaté stvoření s našpulenými rty, plavou hřívou a bujným poprsím, Brigitte Bardotovou, od výjimečně půvabné Catherine Deneuveové, líbezné, kultivované a tak křehké, až působí magicky svou nedostupností.

Dvě ženy ani nemohou být odlišnější, a přece mají obě tolik společného. Přinejmenším jednoho muže, a to ne ledajakého. Roger Vadim byl režisér, který uměl v kráse rozeznat nadání. V roce 1956 obsadil do filmu A bůh stvořil ženu dvaadvacetiletou Brigitte Bardotovou. V jeho rukou se modelka proměnila v herečku, o které snila celá generace. V rychlém sledu natočila 48 filmů, některé dodnes nezapomenutelné (Pravda, Soukromý život, Pohrdání, Viva Maria!)

Catherine Deneuveová o herecké profesi leccos věděla odmalička, narodila se v roce 1943 jako třetí dcera herce a na stříbrném plátně se objevila již ve třinácti letech. Její starší sestra Francoise už tehdy byla hvězdou, Catherine se proto rozhodla používat dívčí jméno své matky, která byla rovněž herečkou. U počátku její dráhy stál opět Roger Vadim. Ještě jí nebylo dvacet, když se stala matkou jeho syna Christiana. Umělecký úspěch jí však přinesla až Demyho Paraplíčka ze Cherbourgu, triumfy slavila v Polanského Repulsion, senzaci způsobila její smyslná a tajemná protagonistka v Bunuelově Krásce dne, dalším úspěchem bylo Truffautovo Poslední metro.

Zatímco Brigitte Bardotová svou filmovou dráhu ukončila a od roku 1973 žije na svém panství v Baroches a na veřejnosti se již objevuje výhradně v roli obhájkyně práv zvířat a vášnivé bojovnice proti nošení kožešin, Catherine Deneuveová se ukázala být i výtečnou podnikatelkou. V osmdesátých letech uvedla firma Chanel na trh vůni nesoucí její jméno.

Manželství Brigitte Bardotové s Rogerem Vadimem skončilo v roce 1957, provdala se pak ještě dvakrát, její skandály byly vždy chutným soustem pro média. Manželství Catherine Deneuveové s britským fotografem Danielem Baileym skončilo rozvodem v roce 1972 poté, kdy se jí narodila dcera Chiara, jejímž otcem byl Marcello Mastroianni. Obě děti nezávislé umělkyně se staly – čím asi? – herci. Chiara se například objevila po boku slavného otce v roce 1994 v půvabné komedii Pret-a-Porter.

Osobnosti a rozhovory
Co mají jíst Váhy? Nemoc ze dvou stran – štítná žláza (2. díl)