Úvod Magazín Úžasná Grace

Úžasná Grace

Časopis Vogue

Grace Coddington, jíž se neřekne jinak než Úžasná Grace, je kreativní ředitelka a stylistka Vogue, nejslavnějšího a nejprodávanějšího módního časopisu na světě. Jako pravá ruka šéfredaktorky Anny Wintour pro něj spolu s těmi nejvyhlášenějšími světovými fotografy vytváří fascinující snímky, které vyprávějí příběh a mají duši. Jaká je žena, jež stojí v pozadí za nejznámějšími módními fotografiemi?

Grace se narodila ve znamení Berana roku 1941 do hoteliérské rodiny na malém welském ostrově Anglesey. O módu se začala zajímat jako téměř každé mladé děvče už v pubertě, kdy každý měsíc netrpělivě vyhlížela pošťáka, až jí přinese výtisk předplaceného časopisu Vogue, aniž by tehdy ještě tušila, jak moc bude celý její život s časopisem provázán. Na Anglesey se toho tehdy moc nedělo, žádný obchod s oblečením se neřídil módními trendy, tamní nabídka spíš hleděla na praktičnost, a tak se časopis, který si mohla dovolit pouze díky tomu, že jej dostávala s tříměsíčním zpožděním, stal jejím jediným pojítkem se světem módy. Světem, který ji lákal a fascinoval a po kterém velmi toužila. Na ostrově moc zábavy nebylo, Graciini rodiče si nemohli dovolit jet někam na dovolenou, a tak Grace svůj veškerý volný čas trávila prohlížením nastřádaných časopisů, které se od jejího života lišily tak, jak jenom mohly. Když jí bylo sedmnáct let, Vogue vyhlásil soutěž pro nové tváře na pozici modelky a Grace ve své věkové kategorii zvítězila. A tak začala její spolupráce s uctívanou módní biblí, jak se časopisu přezdívá. Netrvalo dlouho a stala se z ní jedna z top modelek šedesátých let a s železnou pravidelností se objevovala nejen na titulní straně Vogue, ale i mnoha jiných časopisů.

Konec s modelingem

V šestadvaceti letech přežila těžkou automobilovou nehodu, při níž přišla o oční víčko. Po několika operacích se plastickým chirurgům podařilo tvář zrekonstruovat, její modelingová kariéra však skončila. Dva roky po nehodě se ucházela o práci v britském Vogue a byla přijata jako redaktorka. Po devatenácti letech, kdy v redakci připravovala podklady pro fotografy a pracovala jako stylistka, se přestěhovala do New Yorku, kde krátce pracovala pro oděvní značku Calvin Klein. V červenci 1988 jí však Anna Wintour nabídla práci v americkém Vogue, kde dodnes pracuje jako kreativní ředitelka. O jejím často napjatém vztahu s šéfredaktorkou, jediným člověkem, na jehož názoru v módní branži opravdu záleží a kvůli které dokonce samotní návrháři překreslují své modely a mění látky a jež se stala předlohou šéfové z pekla pro knihu a později film Ďábel nosí Pradu, si štěbetají i vrabci na střeše. Obě ženy však vědí, že i přes všechny své neshody a střety názorů jsou velmi silným týmem, který z Vogue dělá to, co je – legendární časopis.

Soukromí

V roce 1968 se Grace provdala za Michaela Chowa, restauratéra, se kterým se s velkým humbukem o rok později rozvedla. Jejím druhým mužem se stal fotograf Willie Christie, ani toto manželství však nevydrželo a Grace se tehdy rozhodla zanevřít na muže a věnovat se pouze svému synovci Tristanovi, kterého v jeho osmi letech adoptovala po smrti své sestry Rosemary. Její rozhodnutí jí však nevydrželo a po příchodu do New Yorku se zamilovala do vlasového stylisty Didiera Malige, s nímž a několika kočkami žije dodnes, vdávat už se ale prý nechce. V tuto chvíli připravuje Grace svůj životopis, který je netrpělivě očekáván a jehož hodnota je odhadována na jeden a půl miliónu dolarů.

Archiv, časopis Krásná 2011

Osobnosti a rozhovory
Zahradníkův listopad - příprava V kuchyni s Julií Child - Karamelizované hrušky na listovém těstě