Úvod Magazín Umíte se balit na dovolenou?

Umíte se balit na dovolenou?

Zdá se vám ta otázka triviální? Každý z nás během roku alespoň jedenkrát balí tašku nebo kufr, ale většina z nás přece jen vždy něco zapomene. S naším malým pomocníkem budete na svých cestách připraveni na všechno!

Většina lidí dnes cestuje v letních měsících na dovolenou letadlem, ale dodnes spoustu z nás matou letištní pravidla a povolené rozměry a hmotnost zavazadel. Nezapomeňte, že si s sebou do letadla nesmíte vzít nic k pití, proto pokud si budete chtít vzít před odletem nějaký lék, raději ho zapijte, než projdete kontrolou příručního zavazadla. V mnoha letištních halách si můžete koupit pití, když čekáte na vstup do letadla, raději na to ale nespoléhejte, zejména na menších letištích. Do příručního zavazadla si nedávejte žádné ostré předměty, jinak o ně nenávratně přijdete. To často platí i o pinzetách nebo malých pilníčcích na nehty.

Stejně jako by příruční zavazadlo nemělo obsahovat žádnou kapalinu, nesmí v něm být ani gely či krémy, které objemem přesáhnou 100 mililitrů. Pokud máte citlivou nebo suchou pleť, která dostává během letu zabrat, přendejte si trošku krému do malé nádobky (cestovní minináplně na kosmetiku prodává například řetězec parfumérií Sephora) a krémem se během letu namažte. Všechna kosmetika musí být uzavřena v průhledném sáčku, který si můžete vzít až na letišti. Také se nestyďte říct si o vodu, i když ji palubní personál zrovna nenabízí. Kůže i vnitřní orgány se během letu velmi dehydratují a je potřebné hodně pít.

Co se týče rozměrů vašeho jednoho povoleného kabinového zavazadla, nesmí zpravidla přesáhnout velikost 55x35x25 cm. Raději si údaj ovšem ověřte u letecké společnosti, se kterou poletíte. Tato pravidla se u různých společností mění, a to zejména u zaoceánských letů. Na palubu letadla si také nezapomeňte raději přidat do kabelky lehký svetřík a ponožky, zvlášť pokud letíte v otevřených botách. Klimatizace je během letu spuštěna naplno, a tak čím delší let, tím větší vám postupem času bude zima. Pak už zbývá jen něco příjemného ke čtení a šťastnou cestu!

NA CO NEZAPOMENOUT:

  • sluneční brýle
  • krémy na opalování s vysokým faktorem
  • léky, které užíváte
  • pas a peníze
  • kontaktní čočky nebo brýle
  • repelent proti hmyzu
  • vypnout doma žehličku

NA CO ZAPOMENOUT:

  • na protivného šéfa v práci
  • na špatnou náladu
  • na to, kolik vás dovolená stála

Archiv, časopis Krásná 2008

Pel-mel
Tomáš Krofta: Dezerty jsem tvořil mašlovačkou i motorovou pilou Plavky pro každý typ postavy