slunečnice van Gogh

slunečnice van Gogh

slunečnice van Gogh

Rostlinný rod Helianthus Annus– Slunečnice roční– patří mezi přírodniny, které
určitě pozná každý. Žlutý terč, botanický úbor, semena, botanický nažky, nelze zaměnit
s žádnou jinou rostlinou. Co to však je?

Tato zelenina či zemědělská plodina se v současnosti pěstuje na našich polích na ploše tisíce hektarů.
Bývala součástí silážních krmiv, kde jako dietetická složka posilovala zdravotní stav zvířat.
Je to i potravina pro člověka?Jako zdravá potrava se dá využít jen olej obsažený v semenech slunečnice. A také se plně využívá! Obsahuje především tokoferol, vitamin E, který tvoří v těle ochranu buněčných membrán před agresivními volnými radikály. Poškození buněčné membrány může vést k deformaci buněčného jádra, a tím ke startu nádorového procesu. Tokoferol zmírňuje křeče dolních končetin a jejich únavu, zpomaluje stárnutí, snižuje tlak krve, zvyšuje odolnost organismu proti chorobám z nachlazení.

Nepostradatelné pro růst a vývoj jsou mononenasycené tuky ze slunečnicových semen, obsahují tzv. esenciální mastné kyseliny, které si lidské tělo samo nedokáže vyrobit a musí je získat z potravy. Takovou významnou kyselinou je kyselina linolová. Ta tvoří složku skupiny esenciálních mastných kyselin omega-6.Od tohoto ryze účelového zdravotního pohledu ale nelze oddělit význam estetický, který vždy přitahoval především malíře a milovníky přírodní krásy. Asi nejznámějším malířem, kterého inspirovala krása slunečnic, je Vincent van Gogh. Po něm také šlechtitelé pojmenovali jednu z nejpůvabnějších kolekcí slunečnicových
květů. Je těžké vyjádřit, který úbor je nejkrásnější. V současnosti se šlechtí kultivary vhodné i do květináčů. Žádný z nich ale nedosahuje barevné dokonalosti skupiny van Gogh. Mezi kladné zdravotní efekty můžeme tedy řadit i harmonizující pocity vizuální. Škoda je, že tak nádherné úbory nevoní.

Pel-mel
Jak ovzduší prodlužuje den Špenát

Žádné komentáře

Přidat komentář