Úvod Magazín slunečnice van Gogh

slunečnice van Gogh

Rostlinný rod Helianthus Annus– Slunečnice roční– patří mezi přírodniny, které
určitě pozná každý. Žlutý terč, botanický úbor, semena, botanický nažky, nelze zaměnit
s žádnou jinou rostlinou. Co to však je?

Tato zelenina či zemědělská plodina se v současnosti pěstuje na našich polích na ploše tisíce hektarů.
Bývala součástí silážních krmiv, kde jako dietetická složka posilovala zdravotní stav zvířat.
Je to i potravina pro člověka?Jako zdravá potrava se dá využít jen olej obsažený v semenech slunečnice. A také se plně využívá! Obsahuje především tokoferol, vitamin E, který tvoří v těle ochranu buněčných membrán před agresivními volnými radikály. Poškození buněčné membrány může vést k deformaci buněčného jádra, a tím ke startu nádorového procesu. Tokoferol zmírňuje křeče dolních končetin a jejich únavu, zpomaluje stárnutí, snižuje tlak krve, zvyšuje odolnost organismu proti chorobám z nachlazení.

Nepostradatelné pro růst a vývoj jsou mononenasycené tuky ze slunečnicových semen, obsahují tzv. esenciální mastné kyseliny, které si lidské tělo samo nedokáže vyrobit a musí je získat z potravy. Takovou významnou kyselinou je kyselina linolová. Ta tvoří složku skupiny esenciálních mastných kyselin omega-6.Od tohoto ryze účelového zdravotního pohledu ale nelze oddělit význam estetický, který vždy přitahoval především malíře a milovníky přírodní krásy. Asi nejznámějším malířem, kterého inspirovala krása slunečnic, je Vincent van Gogh. Po něm také šlechtitelé pojmenovali jednu z nejpůvabnějších kolekcí slunečnicových
květů. Je těžké vyjádřit, který úbor je nejkrásnější. V současnosti se šlechtí kultivary vhodné i do květináčů. Žádný z nich ale nedosahuje barevné dokonalosti skupiny van Gogh. Mezi kladné zdravotní efekty můžeme tedy řadit i harmonizující pocity vizuální. Škoda je, že tak nádherné úbory nevoní.

Pel-mel
Jak ovzduší prodlužuje den Špenát