Úvod Magazín Slunce a Měsíc ve znamení Zvěrokruhu - Vodnář

Slunce a Měsíc ve znamení Zvěrokruhu - Vodnář

Souhvězdí toto představuje se, jak obraz mužem vodou z urny vylévající; která osoba tu vyobrazena jest, není však na jisto postaveno. Někteří mythologové tvrdí, že tu zvěčněn jest Ganymedes, Jovišův číšník; jiní pak vykládají, že na památku velké povodně, z níž jen bohabojný Dekalion s Pyrrhou se zachovali před záhubou.

"Souhvězdí toto představuje se, jak obraz mužem vodou z urny vylévající; která osoba tu vyobrazena jest, není však na jisto postaveno. Někteří mythologové tvrdí, že tu zvěčněn jest Ganymedes, Jovišův číšník; jiní pak vykládají, že na památku velké povodně, z níž jen bohabojný Dekalion s Pyrrhou se zachovali před záhubou. Tento řecký Noah a druhý Adam byl na nebe vzat, kdež dosud se stkví i s nádobou, z níže se hojný proud vody řine Jižní Rybě do úst. Přírodozpytci přidržují se přirozeného výkladu, že Vodnář jest symbolem doby deštivé, kteráž v teplejších krajinách trvá, pokud slunce v tomto znameni mešká." Tolik o znameni Vodnáře klasik F. J. Studnička.

Velmi podobná verze pověsti hovoří o tom, že Vodnář je samotný Zeus, který lije vodu na zem, aby potrestal hříšné lidstvo. Lidé prá bývali na počátku dobří a šťastní, na zemi panovalo věčné jaro a zlatý věk.

Pak se vztahy zhoršily, nastal věk stříbrný a Zeus rozdělil rok na čtyři období a lidé museli snášet střídání horka a zimy. 

Ale ani to nestačilo a přišel věk bronzový a po něm nejhorší - železný. Lidé byli zlí, sobečtí, pravda a čest téměř vymizely. A tehdy se Zeus rozhněval natolik, že vylil na zemi proudy vody, v níž všichni lidé utonuli, jen na vrcholku hory Parnas se zachránil Prométheův syn Dekalion s manželkou Pyrrhou, lidé spravedliví a skromní. Ti pak založili nový lidský rod. Zdá se, že tento mýtus má podstatně starší kořeny, protože postava klečícího muže vylévajícího vodu z vědra na rameni existovala už v Babylonii, v Egyptě byl Vodnář symbolem blahodárných záplav na Nilu.

S názvem vodnář se setkáváme díky obrozeneckým jazykozpytcům i v českém zoologickém názvosloví. Čeleď vodnářovitých zahrnuje několik druhů vodnářů a také vlnožilů, což je nejméně výstižné jméno. Jsou to hadi přizpůsobení životu v slané vodě. Nejsou útoční, nicméně jejich jed si nezadá co do účinnosti s jedem obávané kobry.

Lidé narození ve Vodnáři

jsou od přírody laskaví a klidní, rádi odporují veřejnému mínění a v skrytu duše se baví šokováním konvenčních lidí občasným nepřístojným chováním. Tyto normálně uhlazené a zdvořilé duše vás dovedou náhle uzemnit nejneuvěřitelnějšími výroky a činy v nejnečekanější době.

Energie znamení Vodnáře je jednou měsíčně na dva až tři dny aktivována procházejícím Měsícem. Živlem Vodnáře je vzduch, zde znamená energii ducha, která je spojena revolučností planety Uran. Je to znamení hledající pravdu. Období Měsíce ve Vodnáři je charakteristické tvůrčími myšlenkami, náhlými zvraty a nečekanými činy. Všichni podléhají snaze oprostit se od minulosti. Klíčové slovo je "pravda", klíčová myšlenka "vím". Vodnář ovlivňuje lýtko, holeň, kotník, patu a křečové žíly. Uděláte-li během těchto dnů pro tyto části těla něco prospěšného, působí to dvojnásob dobře.

Novoluní a úplněk

Měsíc se během roku dostává při novoluní a úplňku do každého znamení zvěrokruhu. Novoluní je spojeno s počátkem nového cyklu. Je to okamžik pro nové příležitosti. Plánujte svou budoucnost, rozlučte se s minulostí. Pokud máte své plány, můžete počítat s jejich podporou. Abyste dosáhli úspěchu, vše si důkladně připravte a naplánujte. Při novoluní stojí Měsíc a Slunce ve stejném znamení zvěrokruhu, kdo se v tomto znamení narodil, měl by se v tento den věnovat především sám sobě.

Novoluní ve Vodnáři připomíná, že je třeba najít rovnováhu mezi novými nápady a praktickým životem.
Úplněk ve Vodnáři vyvolává příležitosti ke společenským setkáním.

Fáze Měsíce ve Vodnáři

Novoluní: únor
Dorůstající Měsíc: únor až srpen
Úplněk: srpen
Couvající Měsíc: srpen až únor

Archiv, časopis Krásná 2013

Astronomie
V kuchyni Vlasty Buriana - Kuře s milánskými nudlemi Nemoc ze dvou stran - zánět ledvin