Úvod Magazín Řeč našeho těla (2. díl)

Řeč našeho těla (2. díl)

Zatímco řeč se musíme učit, porozumění mimice, gestům a jiným neverbálním signálům je ze šedesáti až sedmdesáti procent vrozené. Neverbálních signálů existuje okolo šedesáti tisíc.

Základní škola gest

Když žena vejde do stísněného prostoru, odvrací se trupem od lidí – chrání si ňadra. Když si někdo při vašem projevu zkříží ruce na prsou, nesouhlasí s vámi. Když vás poslouchá s oběma rukama v kapsách, jste mu lhostejní. Pokud má v kapse jen jednu ruku a druhou gestikuluje, má zájem na bezproblémové komunikaci s vámi. Máte-li přednášku před větším obecenstvem a někdo v sále souhlasně pokyvuje, neposlouchá vás. Když není mužům komunikace příjemná a chtěli by raději zmizet, prohrabují si vlasy nebo se drbou na hlavě. Když se necítí při hovoru dobře ženy a chtěly by se osvobodit z vaší přítomnosti, mnou si pramen vlasů mezi palcem a ukazováčkem nebo si pohrávají s řetízkem okolo krku – náhrdelník je totiž pradávný symbol podřízení ženy, nemá původně daleko k obojku.

Rychlokurz svádění

Muž, který chce zaujmout ženu, si pohrává s límečkem, upravuje si kravatu nebo uhlazuje vlasy. Když komunikuje se ženou v mírnû rozkročeném postoji, nebo dokonce s prsty za opaskem, flirtuje již zcela otevřeně. To samé můžeme říci o ženě, která si v komunikaci s mužem pohrává s lodičkou na noze tak, že je částečně zutá. Ženským flirtovacím gestem je také kroucení si vlasů okolo prstu či odhazování vlasů dozadu. Rovněž časté přehazování nohy přes nohu. Pokud stojíte ve větší skupině lidí a někdo na vás míří špičkou nohy, na níž nespočívá jeho váha, jeví o vás zájem. Muži s tím mohou počítat, i pokud k nim míří noha, kterou si žena přehodila přes druhou nohu. Ženy mnohem více než muži flirtují očima.

Nejvíc prozradí oči

Oči nejméně lžou. V pozitivních gestech a úsměvech se lze vyškolit, ale naučit se klamat očima je skoro nemožné. Lidé to také podvědomě cítí a při prvním kontaktu (klíčové jsou první tři vteřiny) rozhodnou o vzájemných sympatiích zejména oči. Důležitá je reakce zorniček. Když vidíme někoho, kdo je nám sympatický, nebo prožíváme něco příjemného, zorničky se nám rozšiřují. Na nám nesympatického člověka reagují naopak zmenšením. Mohou tím však reagovat také na jiné vnější podněty – například na zimu. Velikost zorniček se také mění při požití různých druhů drog.

Pel-mel
Filmové kukátko Z kalendáře historického národa českého – Září