Úvod Magazín Slunce a Měsíc ve znamení Zvěrokruhu - Panna

Slunce a Měsíc ve znamení Zvěrokruhu - Panna

Panna, latinsky Virgo je jedním ze souhvězdí a znamení zvířetníku, se zvířaty však nic společného nemá. Podle řecké mytologie představuje souhvězdí Panny bohyní spravedlnosti a pořádku Astraiu, dreru Dia a bohyně spravedlnosti Themis. Astraia sestoupila na zem, aby naučila lidstvo řádu, spravedlnosti a právu.

Nějakou dobu se jí to prý dařilo a tím, že byla panna, stala se ztělesněním čistoty a mravnosti. Ale jak už to bývá, časem začali lidé pořádkem a spravedlností pohrdat, začali se mezi sebou zabíjet a rozhněvaní bohobé lidstvo zatratili, jen Astria zůstávala a snažila se lidi před hněvem bohů zachránit. Jenže čeho je moc, toho je příliš. V pojednání o souhvězdích zvířetníku F. J. Studnička v roce 1977 o tom v časopise Vesmír napsal: "....když lidstvo na naší zemi se tak porušilo, že přestávala všechna mravnost a kázeň se udržovati a jen samé bezpráví, odstěhovala se uražená bohyně spravedlnosti, nemohouc déle vydržet mezi zkaženými pozemšťany, vzdálila se navždy a na nebi usídlila....".

A tak pannu Astraiu, jejíž jméno i osud zná jen málokdo, připomíná už jen třpyt hvězd. Panenství bylo symbolem prvotní čistoty a neposkvrněnosti už ve starověkém Egyptě a důležitou roli hrálo i u Řeků a v moha kuturách hraje dodnes. Anatomický atribut panenství - panenská blána - je v dospělosti znám pouze u žen, u ostatních savců se v embryonálním stadiu vývoje močopohlavní slustavy sice zakládá, pak ale mizí. Je příkladem tzv. neotenie, tedy zachování znaku z raného údobí života. Proč zůstala panenská blána u člověka zachována, není úplně jasné. Jedním z důvodů může být znesnadnění možnosti incestu. Zdá se však, že tak okázale zdůrazňovaný význam panenské blány je především důsledkem bezmezné mužské ješitnosti, vlastnické touhy po prvenství.

Lidé narození v Panně......

jsou chytří, tiší a praktičtí. Než něco udělají, dobře si to rozmyslí. Panny si vše umí dobře zorganizovat. Jejich stinnou stránkou je sklon k egoismu. Mají výborný pozorovací talent, typickou vlastností je pečlivost, metodika a systém, ovšem se sklonem k pedantsví. Panny nesnášení nepořádek. Při týmové práci nebývají Panny příliš oblíbené, protože ke všemu mají spustu kritických připomínek. Jejich kritika může být až destruktivní. Samy však kritiku nesnesou, snadno se urazí a je pak jen velmi těžké si jim zavděčit.

Energie zanemní Panny je jednou měsíčně na dva až tři dny aktivována procházejícím Měsícem. Živlem Panny je země, zde znamená stabilitu, která je spojena s inteligencí Merkura. Je to zanemení metodické se smyslem pro detail. Období Měsíce v Panně je charakteristické problémy se zdravím a zodpovědností. Všichni mají potřebu uklízet, rovnat a zavádět systémy. Klíčové slovo je "služba", klíčová myšlenka "analyzuji".

Panna ovlivňuje slinivku, tenké a tlusté střevo, trávení. Uděláte-li během těchto dnů pro tyto části těla něco prospěšného, působí to dvojnásob dobře.

Novoluní a úplněk

Měsíc se během roku dostává při novoluní a úplňku do každého znamení zvěrokruhu. Novoluní je spojeno s počátkem nového cyklu. Je to okamžik pro nové příležitosti. Plánujte svou budoucnost, rozlučte se s minulostí. Pokud máte své plány, můžete počítat s jejich podporou. Abyste dosáhli úspěchu, vše si důkladně připravte a naplánujte. Při novoluní stojí Měsíc a Slunce ve stejním znamení zvěrokruhu, kdo se v tomto znamení narodil, mělo by se v tento den věnovat především sobě.

Novoluní v Panně pripomíná, že je třeba se vyhnou nadměrné kritičnosti, že je třeba začít si věřit.
Úplněk v Panně vyvolává neklid a silné psychické vlivy.

Fáze Měsíce v Panně

Novoluní: září
Dorůstající Měsíc: září až březen
Úplněk: březen
Couvající Měsíc: březen až září

Archiv, časopis Krásná 2014

 

 

 

Astronomie
New York - Do naha! Bermudský trojúhelník