Úvod Magazín Měsíc zahradníkem - Červen

Měsíc zahradníkem - Červen

Co dělat v červnu na zahradě, v ovocných sadech, ve dvoře, ve včelníku a dalších pro pěstitele důležitých místech?

Na poli a lukách

Len svatojánský a pšano síti, řípu a zelí dosazovati, kde chybí, řípu setou protrhovati, plíti, s okopávačem vzdělávati, připraviti prostěradla ku sklízení řepky, řepku žíti dle okolností, pole k ozimu odorávati a třetí brázdu dávati ouhorům k řepce, vodnici síti. Sena sklízeti a nato záhy luka zavlažovati.

Na chmelnici a vinici

Polovici hřebenu okopávati, lámati a obírati lupení osypané medovkou, spodní prýty s výše člověka uštipovati. Vinné prýty svislé přivazovati, po druhé okopávati a plevel plíti, pokud však doba květu trvá, nemá se keřem hýbati.

V zahradě

Pařiště docela odkrývati, zeleniny vesměs okopávati a plíti, vysévati podzimní hrách, kapustu, špenát, petržel aj., pronásledovati motýly, zejména bělouše. Chřest o sv. Janu dochází.

V sadech ovocných

Roubiti a očkovati stromy na straně východní a západní, obvazky vyvětrávati, nově sázené stromy zalévati a divoké větve odřezávati, i ploty přistřihovati a hmyz obírati.

Ve dvoře

Máslo při píci zelené vyrobené nasoliti aneb zavařovati, ovoce zahradní, maliny, revíz atd. zavařovati, stodoly zametati.

Ve včelníku

Mladé roje chytati do oulů nových. Ouly před lijáky ošetřiti.

Archiv, Krásná paní 2013

Pel-mel
Slavní Blíženci V kuchyni s Julií Child - Třešňová bublanina