Úvod Magazín Pseudokult stáří - fejeton

Pseudokult stáří - fejeton

Strašně se zlobím! Nedávno – údajně „pro stáří“ – vyhodili z TV Nova jednoho moderátora. Pokud vím, tak mu je kolem padesáti let. Hlavně se prý nehodil ke své krásné mladé kolegyni, která má opravdu krásná prsa a hezkou hřívu, ale… Myslím, že ta krasavice by se spíš hodila jako manekýnka na molo.

Co se to prokristapána děje? Bohužel to není ojedinělý případ. S tím odsouváním „starých“ se roztrhl pytel. Co to je zase za nesmyslný trend? Kdo si to vymyslel? Nemám vůbec nic proti mladým, naopak! Zcela jistě mají proti těm starším větší tah na branku, víc energie, větší záběr, větší rozlet. Ale! Přece ti starší mají obrovské zkušenosti, jsou seriózní, spolehliví, něco už vědí o životě a o své profesi, kterou celý život dělali; to je zase jejich výhoda proti těm mladým a není zanedbatelná.

Myslím si, že takhle zasahovat do života starších a starých lidí je nemravnost.

Samozřejmě jsou výjimky, jako ostatně ve všem. Jsou takoví, kteří už v 60 vzdali život, práci a já nevím co ještě. Ale totéž může platit pro daleko mladší lidi. A tak se nestačím divit, a hlavně zlobit, jak jsou odvoláváni z různých profesí lidi „pro stáří“. Týká se to převážně lidí mezi padesáti a šedesáti lety. A protože moje profese byla celý život rozhlasová a televizní zpravodajská hlasatelka, vím, o čem mluvím. Alespoň ve svém oboru. V roce 1968 roce, kdy jsem byla na hodinu odvolána z televize, mi bylo čtyřicet let a myslím, že jsem teprve ve devětačtyřiceti začala tu profesi umět. V pětašedesáti jsem začala číst živě zprávy na stanici Svobodná Evropa a četla jsem je tam skoro 10 let, tedy do mých pětasedmdesáti let. V osmašedesáti letech jsem vymyslela a moderovala vlastní pořad pro seniory „Barvy života“. Dělala jsem to do svých devětasedmdesáti let. Je mi osmdesát čtyři a pořád něco dělám. Jezdím na besedy s lidmi, píšu fejetony a knížky a dělám ještě spoustu jiných věcí.

Ano, můžete říct, že je to výjimečné. Jsem zaplať pánbůh v podstatě zdravá a ještě pořád mně to myslí. Ale takových lidí je spousta a určitě by byli ve své profesi přínosem: přece dvacetiletý zpravodajský moderátor není moc důvěryhodný. Podívejte se na všechny významné světové televizní stanice.

Zprávy dělají lidé hlavně od čtyřiceti nahoru a podle mne je to tak správně.

Takže: prosím vás, vezměte rozum do hrsti a přestaňte vyhazovat ty „staré“ do starého železa! Od koho se mají ti mladí učit a získávat zkušenosti, když ne od svých starších kolegů?

Tak s tou likvidací „starých“ laskavě přestaňte!

Kamila Moučková, Archiv, časopis Krásná 2012

Fejetony
Život je jinde - New York Zpěvy staré Číny