Úvod Magazín Prodlužte si život!

Prodlužte si život!

Elixír mládí, živou vodu nebo tajemství věčného života. I přes veškerou snahu tyto záhady lidstvo dosud neobjevilo. Přesto existují věci, které, pokud je zařadíte do svého života, mohou během delšího časového úseku hodně změnit.

Láska a milování

Pravidelné milování a intimní kontakt s jinou osobou prospívají našemu imunitnímu systému, krevnímu oběhu, a hlavně psychickému stavu. Podporují buněčnou výměnu a regeneraci těla. U mužů pak výrazně zmenšují riziko rakoviny prostaty a infarktu.

Studená sprcha

Otužování studenou vodou má něco do sebe. Zkuste se párkrát ráno přemoci, postupně si na studené zakončení sprchy zvykejte a berte ho jako rituál. Ledová voda nejen zvýší vaši odolnost vůči virům a bakteriím a celkově zlepší vaši imunitu, ale prospívá i plodnosti a zpevňuje pokožku.

Meditace

Je důležité umět odpočívat a relaxovat a každý, kdo umí správně meditovat, ví, že právě to je ta nejúčinnější zbraň proti stresu. Deset minut meditace vašemu tělu udělá lépe než hodina spánku. Zkuste si každý den alespoň na chvilku vzpřímeně sednout do tureckého sedu a cíleně vypnout svou mysl. Soustřeďte se na svůj nádech a výdech, uvědomujte si své tělo.

Omezení cukru

Podle nedávné britské studie nám cukr ubere až patnáct let života. Také se zjistilo, že podlamuje naši vyrovnanost. Rčení, že cukr obaluje nervy, není úplně pravdivé. V první moment vás nějaká ta sladkost může skutečně uklidnit, ale jen co hladina cukru v krvi opět klesne, váš psychický stav je na tom ještě hůř.

Pravidelná snídaně

Je to, jak se říká: snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli. Snídaně je nejdůležitější jídlo dne, proto svému tělu velmi ubližujete, pokud ji vynecháváte. Nasnídat by se člověk měl zhruba dvacet minut po probuzení, ne však později než čtyřicet minut po něm. Pokud první jídlo dne odkládáte, váš metabolismus bude celý den zpožděný a bude mít tendenci k ukládání tuků.

Trénink mysli

Cvičení mozku, sebevzdělávání, učení něčemu a objevování nových věcí je tím nejzaručenějším způsobem, jak bojovat proti stárnutí mysli. Ztráta mladé mysli je onou hranicí, po jejímž překročení člověk zestárne a zchátrá velmi rychle. Zkuste chodit na kurz angličtiny, učte se pracovat s počítačem, choďte na výstavy, čtěte knihy nebo alespoň luštěte křížovky.

Péče o zuby

Správná péče o chrup a dentální hygiena hraje v našem celkovém zdravotním stavu a tělesné odolnosti velkou roli. Pečujte proto o své zuby a čistotu svých úst. Každé dva měsíce si pořiďte nový kartáček na zuby a před jeho použitím jej očistěte pod proudem horké vody.

Méně masa

Ať už na vegetariánství pohlížíte jakkoliv, faktem zůstává, že lidé, kteří maso nejedí, žijí v průměru déle a hrozí jim až o polovinu menší riziko onemocnění rakovinou. Pokud máte maso rádi, omezte se pouze na to libové. Na masné výrobky a uzeniny však raději zapomeňte, nic nezdravějšího už snad ani neexistuje.

Domácí mazlíčci

Ze statistik se dozvídáme, že majitelé psů a koček se dožívají vyššího věku a jsou odolnější proti rakovině. Péče o vašeho chlupáče vás udržuje vitálnější a zodpovědnost lidské psychice také velmi prospívá. Nemluvě o lásce, kterou vám váš čtyřnohý přítel nebo přítelkyně nezištně dává každý den.

Pravidelný spánek

Stejně jako u snídaně je i zde důležitá pravidelnost. Své vnitřní bio hodiny neoblafnete, tělo stále moc dobře ví, kolik je hodin. A některé orgány regenerují pouze ve spánku a to ve spánku před půlnocí. Také doba spánku hraje velkou roli. Budete-li spát méně než šest hodin denně, rozhodně svému zdraví dobrou službu neuděláte – dopomůžete si k přibírání na váze a k bolestem hlavy. Spánek delší než osm hodin naopak způsobuje, že nebudete fungovat na sto procent a budete mít méně energie.

Archiv, časopis Krásná

Životní styl
Soňa Belanová Herényiová Matka a dcera