Úvod Magazín Pět tiběťanů

Pět tiběťanů

Duchovní cviky z Himalájí jsou zaměřeny na energetickou podstatu těla. Před cvičením se snažte oprostit svou mysl od všedních starostí, abyste se otevřeli přijímání energií ze země i vesmíru.

Při provádění cviků dbejte na soulad dechu s pohybem, nadechujte se nosem a vydechujte ústy; nikdy dech nezadržujte. Každý cvik zpočátku provádějte nanejvýš 7krát, pozdější maximum je 21krát. Počet cviků si zvolte tak, abyste se cítili dobře. Pokud se rozhodnete Pět Tibeťanů praktikovat, kupte si publikace, kde se cvičení věnují podrobně např. Zmrtvýchvstání Pěti Tibeťanů, Cestování s Pěti Tibeťany aj.

Cvičení začněte a ukončete dýchacím cvičením – dlouze a zhluboka se nadechněte nosem a pomalu vydechněte ústy, jako když vyslovujete hlásku Ú. To samé zopakujte s výdechem do předklonu, dlaně zapřete o kolena, po vydechnutí silně zatáhněte břicho a se zadrženým dechem se narovnejte, ruce dejte v bok. Zadržte na několik sekund dech a pak se pomalu a dlouze nadechněte.

Cvičené zakončete relaxací – ležte uvolněně, oči zavřené, dýchejte dlouze a pomalu.

  1. Otevírání se

Mírně rozkročeni rozpažte, dlaně směřují dolů. Točte se kolem vlastní osy ve směru hodinových ručiček.

 

  1. Přijímání energie

Lehněte si na záda, zvedněte nohy do pravého úhlu, kolena a paty propnuté do „fajfky“, dlaně směrem k podlaze. Současně zvedejte hlavu, až se brada dotkne hrudníku.

 

  1. Hledání středu těla

Klekněte si, kolena v šíři boků, prsty nohou zapřete o zem, ruce zapřete pod hýžděmi. Páteř držte zpříma, bradu položte na hruď. S nádechem zakloňte hlavu a prohněte se obloukem vzad.

 

  1. Zrušení starých zátěží

Posaďte se zpříma, nohy natažené, paty propnuté do „fajfky“, dlaně vedle hýždí, brada na hrudi. S nádechem plynulým pohybem zvedněte pánev ze země, hlavu zakloňte dozadu.

 

  1. Modlitba

Z lehu na břiše se vzepřete na dlaních a prstech nohou až tělo vytvoří pozici obráceného „V“. Paže a nohy napnuté, paty přitahujte k podlaze a bradu k hrudi.

 

 

Životní styl
Vzpomínka na českou legendu Pavel Roučka