Panenky pro Krásnou paní

Panenky pro Krásnou paní

Panenky pro Krásnou paní

Panenky byly vždycky pro holčičky tou nejmilejší hračkou. Já jsem toužila po mrkací, moje dcera po mluvící, dnes prý panenky i čurají… Mám tři vnuky kluky, tak se v tom tak nevyznám. Pár starých panenek ve své sbírce mám, ale žádná není z mého dětství. Netuším, kam se všechny poděly…

Ta velká je asi nejvzácnější. Sběratelka paní Jurčíková mi vysvětlila, že každá má někde na těle, většinou na temeni hlavy, značku a číslo, podle kterého se dá určit přibližně její rodný list. V katalogu jsem si našla, že ta moje je ze začátku minulého století od firmy bratří Heulbachů. Ta malá hadrová s porcelánovou hlavičkou bude určitě ještě starší. První celuloidové panenky se začaly dělat v Americe kolem roku 1870 a rychle se rozšířily po celém světě. Těch jsem měla hodně. Babička jim všem ušila či uháčkovala šatičky, na Vánoce je vždycky vyprala a panenky posadila pod stromek. Jednu dávala každý den na ustlanou manželskou postel.

Mimochodem, Lucie Bílá relaxuje tak, že háčkuje panenkám krásné šaty. Jednu mi dala, a dokonce mi vlastnoručně ušila medvěda.

O panenkách a jejich dlouhé a zajímavé historii toho vědí hodně manželé Eva a Ivan Steigerovi. Svou úžasnou sbírku starých hraček vystavují v Muzeu hraček na Pražském hradě. Jsou tam panenky i ze 17. století, panny hadrové, voskové, dřevěné, porcelánové až po unikátní sbírku barbín ze speciálních malých sérií, třeba s podobou filmových hvězd. Toto muzeum je zážitkem nejen pro děti. I dospělí žasnou nad krásou a vynalézavostí mechanických hraček, stavebnic, vláčků či pokojíčků a dojímají se nad těmi, které patřily k jejich dětství. Docela by mě zajímalo, s čím si budou hrát děti tak za sto let. A taky jestli ty dnešní dokonalé plastové panenky budou pro příští generace stejně přitažlivé a dojemné, jako jsou ty staré pro nás. Ostatně všechno na světě je budoucí starožitnost.

Fejetony
Bižuterie Pupalka dvouletá

Žádné komentáře

Přidat komentář