Úvod Magazín Nemoc ze dvou stran – štítná žláza (2. díl)

Nemoc ze dvou stran – štítná žláza (2. díl)

Poruchy funkce štítné žlázy – narůstající problém?

Radí lékař Petr Zeman:

Jaké příznaky nás mohou vést k podezření na onemocnění štítné žlázy?

U zvýšené funkce je to především nervozita, bušení srdce, řidší stolice, zhoršená tolerance tepla, obvykle ubývání na váze, zvýšený lesk očí, sušší, teplá kůže a padání vlasů.

U snížené funkce převažuje zvýšená hmotnost, prosáknutí očních víček, otoky na bércích, sklon k zácpě, zhoršená tolerance zimy, únava, nevýkonnost, deprese.

Z výše uvedeného vyplývá, že zvláště u některých věkových skupin se vyplatí věnovat pozornost někdy i banálním příznakům. Jednoduchou metodou, stanovením příslušných hormonů štítné žlázy v krvi často velice rychle vyloučíme nebo potvrdíme podezření na onemocnění štítnice. K dalším nenáročným vyšetřením pro pacienta je vyšetření štítné žlázy prostřednictvím ultrazvuku – sonografie.

Kdy by se tedy z preventivních důvodů měly ženy zajímat o vyšetření funkce štítné žlázy? Pokud je k tomu důvod (výskyt v rodině, přechodné poruchy štítné žlázy v dospívání apod.), měly by být provedeny testy před plánovaným těhotenstvím nebo nejpozději v první třetině gravidity. Dále by měly tato vyšetření podstoupit ženy nad 65 let věku, častější sledování si též zaslouží ženy, u kterých došlo v minulosti jen k částečnému operativnímu odstranění štítné žlázy. Samozřejmostí jsou tato vyšetření u těch, kteří mají některé z výše uvedených subjektivních obtíží a u nichž nás celkové zhodnocení stavu vede k podezření na funkční onemocnění štítné žlázy.

Závěrem bych uvedl dva případy, u nichž porucha funkce štítné žlázy hrála skrytou, ale vedoucí úlohu pro obtíže pacientky. Vdaná paní ve věku 30 let mne navštívila po téměř sedmi letech s žádostí o vyšetření před gynekologickým výkonem pro opakující se spontánní potraty v prvních třech měsících těhotenství. V rámci vyšetření byly nabrány i hormony štítné žlázy a byla zjištěna porucha – lehce snížená funkce štítné žlázy. Po konzultaci s odborníkem je léčena náhradními hormony ve formě tablet. Je nyní již ve vysokém stupni těhotenství a je již téměř jisté, že své dítě zdárně porodí.

Druhým případem je paní nad 70 let s onemocněním srdce, která prodělala v 50. letech minulého století operaci strumy. Od roku 2002 po prodělané viróze u ní došlo ke zhoršení dechových obtíží s opakujícím se kašlem. Vyšetření zaměřená na dýchací a srdeční oblast byla negativní. Teprve vyšetření hormonů štítné žlázy odhalilo poruchu funkce a ultrazvukové vyšetření zobrazilo zvětšenou štítnou žlázu, která při operaci v 50. letech nebyla zcela odstraněna a nyní tlačila na dýchací cesty v oblasti dolní části krku. Po zavedení tabletové léčby došlo ke zmenšení žlázy a zmírnění příslušných obtíží.

 

Archiv, časopis Krásná, 2003

Čtenářky Krásné paní využily naši nabídku a svěřily se nám se svým zdravotními problémy. O odpovědi  jsem požádali současně lékaře MUDr. Petra Zemana a terapeuta Luďka Naimana

Životní styl
Ve znamení Vah se také narodily... Moudrost stromů: Kaštan