Úvod Magazín Nemoc ze dvou stran - krvácení z nosu

Nemoc ze dvou stran - krvácení z nosu

Krvácení z nosu může být spojeno i s vážnými onemocněními např. nádory v nose, s onemocněním jater a ledvin.

Dotaz:

Problém, s kterým se na vás obracím, trápí mou čtrnáctiletou dceru. Zcela nečekaně krvácí z nosu. Někdy je toto krvácení skutečně spojeno s fyzickou námahou, ale jindy se krev z nosu spustí, i když je dcera v klidu nebo v noci ve spánku. U lékaře jí naměřili normální krevní tlak i krevní obraz má v pořádku. Poleptání nosní sliznice, tzv. vypálení, nepomohlo. Existuje nějaká přírodní léčba, která by mé dceři pomohla?

Radí Luděk Naiman:

Paní Evo, jsem rád, že neberete na lehkou váhu problém, který trápí vaši dceru, protože krvácení z nosu může být spojeno i s vážnými onemocněními např. nádory v nose, s onemocněním jater a ledvin. Je dobře, že jste se již obrátila na lékaře a ten zřejmě tyto vážné choroby vyloučil. Krvácení se objevuje také v období rychlého růstu po sklonění hlavy nebo při mytí. Pokud vaší dceři byl naměřen normální krevní tlak, ještě to nevylučuje, že může trpět kolísavým krevním tlakem, krevní tlak se zvýší při rozrušení, které nemusíte postřehnout.

Doporučuji vyhnout se výrobkům, které obsahují kofein, pozor tedy na oblíbené nápoje typu cola, cappuccino. Do jídelníčku zařaďte dostatek vitaminu C. Při krvácení přikládejte na zadní část krku vlhký studený obklad, ochlaďte vnitřní stranu zápěstí proudem studené vody. Při častém krvácení doporučuji čaj ze stejných dílů řebříčku, kokošky, kontryhelu, třezalky, kůry bílé vrby. Na šálek vařící vody lžičku bylinek, po 7 minutách scedit. Nos můžete vyplachovat vývarem z přesličky, řepíku, nátržníku a malvy.

Radí lékař MUDr. Petr Zeman:

Krvácení z nosu (epistaxi) u vaší dcery dle vašeho dotazu zatím neovlivnilo žádné z provedených opatření. Není jasné, zda mezi provedená laboratorní vyšetření (krevní obraz) patřilo i vyšetření krvácivosti a srážlivosti. Pokud nebylo provedeno, požádejte o vyšetření u svého dětského lékaře, který by při poruše těchto parametrů zajistil další vyšetření pravděpodobně u specialisty – hematologa. Jsou-li uvedená vyšetření normální, může se jednat o zvýšenou fragilitu (křehkost) a permeabilitu (propustnost) kapilár, která přichází při některých cévních poruchách, alergických reakcích nebo poruchách výživy. Nejčastěji je příčinou méně pestrá strava s nedostatkem vitaminu C. Z toho plyne, že pouhá úprava stravy může vést ke kýženému úspěchu. Doplňkem může být i medikamentózní terapie přípravkem Ascorutin obsahujícím potřebný vitamin C a rutin.

Archiv, časopis Krásná, 2003

Čtenářky Krásné paní využily naši nabídku a svěřily se nám se svým zdravotními problémy. O odpovědi  jsem požádali současně lékaře MUDr. Petra Zemana a terapeuta Luďka Naimana

Pel-mel
Tereza Bebarová: Chci, abych nic nechtěla (1. díl) Jsem takový Střelec, až sama sebe překvapuji